tin 2.4.1 - en to tr translation catalogue (1453 entries)

en: 	Checksum of %s (%ld %s)
tr: 	Sağlama toplamı %s (%ld %s)

en: 
    
    You are downgrading to tin %s from a more recent version!
    Some values in your %s file may be ignored, others might have changed!
tr: 
    
    Yeni bir sürümden tin %s'e alçaltıyorsunuz!
    %s dosyanıdaki bazı değerler yoksayılabir, diğerleri değiştirilebilir!

en: 
    
    You are upgrading to tin %s from an earlier version.
    Some values in your %s file have changed!
    Read WHATSNEW, etc...
tr: 
    
    Daha önceki bir sürümden tin %s 'e güncelliyorsunuz.
    %s dosyanızdaki bazı değerler değiştirilmiştir!
    WHATSNEW, vb dosyaları okuyun...

en: 
      If your article contains quoted text  please take some time to pare it down
      to just the  key points to which you are  responding,  or people will think
      you are a dweeb!  Many people have the habit of skipping any article  whose
      first page is largely  quoted material.  Format your article to fit in less
      then 80 chars,  since that's the conventional size  (72 is a good choice as
      it allows quoting without exceeding the limit).  If your lines are too long
      they'll wrap  around  ugly and  people won't  read what you  write.  If you
      aren't  careful  and considerate  in  formatting  your posting, people  are
      likely to ignore it completely.  It's a crowded net out there.
tr: 
      Makaleniz alıntılanmış metin  içeriyorsa, karşılık verdiğiniz çözümleri
      uygun hale  getirmek için metni kısaltın, yoksa insanlar sizin bir ahmak  olduğunuzu
      düşünür. Birçok insan ilk  sayfasında uzunca bir imlenmiş metin  gördükleri makaleleri
      atlıyor. Makalenizi  geleneksel olan 80 karakterden az  tutacak şekilde biçimlendirin
      (72 sınırı aşmadan imlemeye  izin verdiği için iyi bir seçim).  Satırlarınız  fazla uzunsa
      çirkin görünürler ve  insanlar yazdıklarınızı okumazlar. Göndereceklerinizi  biçimlendirmede
      dikkatli ve özenli olmazsanız, insanlar  onu tamamen yoksayarlar. Net  oldukça kalabalık bir yer.

en: 
    %s %d %s from %d %s
tr: 
    %s %d %s şundan %d %s

en: 
    %s contains no newsgroups. Exiting.
tr: 
    %s haber gruplarını içermiyor. Çıkıyor.

en: 
    %s%d out of range (0 - %d). Reset to 0
tr: 
    %s%d aralık dışında (0 - %d). 0'a Sıfırla

en: 
    Autosubscribed to %s
tr: 
    %s'e otomatik abone olundu

en: 
    Connection to %s:
tr: 
    %s'e bağlantı:

en: 
    Error on line %d: "Sender:" header not allowed (it will be added for you)
tr: 
    %d satırında hata: "Gönderen:" başlığına izin verilmedi (sizin için eklenecek)

en: 
    Error: "%s" is not a valid newsgroup!
tr: 
    Hata: "%s" geçerli bir haber grubu değil!

en: 
    Error: "%s" is renamed, use "%s" instead!
tr: 
    Hata: "%s" yeniden adlandırılmış, onun yerine "%s" kullanın!

en: 
    Error: "poster" is not allowed in Newsgroups!
tr: 
    Hata: Haber gruplarında "poster" izin verilmiyor!

en: 
    Error: %s contains non 7bit chars.
tr: 
    Hata: %s 7bit olmayan karakterler içeriyor.

en: 
    Error: Article starts with blank line instead of header
tr: 
    Hata: Makale üst bilgi yerine boş satırla başlıyor

en: 
    Error: Bad FQDN in Message-ID: header.
tr: 
    Hata: Mesaj kimlik numarasında bozuk FQDN: başlık.

en: 
    Error: Bad address in Approved: header.
tr: 
    Hata: Onaylananda bozuk adres: başlık.

en: 
    Error: Bad address in From: header.
tr: 
    Hata: Gönderende bozuk adres: başlık.

en: 
    Error: Bad address in Reply-To: header.
tr: 
    Hata: Yanıtlanacak Adreste bozuk adres: başlık

en: 
    Error: Bad address in To: header.
tr: 
    Hata: Gönderende bozuk adres: başlık.

en: 
    Error: Followup-To "poster" and a newsgroup is not allowed!
tr: 
    Hata: "poster" ve bir haber grubu için takip-et'e izin verilmiyor

en: 
    Error: Followup-To set to more than one newsgroup!
tr: 
    Hata: Birden fazla haber grubu için Takip-Et ayarlandı!

en: 
    Error: From: line missing.
tr: 
    Hata: Gönderen: satırı eksik.

en: 
    Error: Header on line %d does not have a colon after the header name:
    %s
tr: 
    Hata: %d satırındaki üst başlık, üst başlık adından sonra iki nokta bulundurmuyor:
    %s

en: 
    Error: Header on line %d does not have a space after the colon:
    %s
tr: 
    Hata: %d satırındaki üst bilgide iki noktadan sonra sonra boşluk yok:
    %s

en: 
    Error: Illegal formatted %s.
tr: 
    Hata: Geçersiz biçimlendirilmiş %s.

en: 
    Error: No blank line found after header.
tr: 
    Hata: Üst bilgiden sonra sonra boş satır bulunamadı.

en: 
    Error: Posting contains  non-ASCII characters  but the  MIME encoding
           for news  messages  is set  to "7bit"  -  please change this
           setting to "8bit" or "quoted-printable" depending  on what
           is more common  in your part  of the world.  This can  be done
           using the M)enu of configurable options or by editing tinrc.
tr: 
    Hata: Gönderim, ASCII olmayan  karakterler içeriyor  ama  MIME kodlama
           haber iletileri için  "7bit" olarak ayarlandı  -  lütfen ayarları  yaşadığınız
           bölgede daha yaygın olan hangisiyse "8bit" olarak   ya da  "quoted-printable"
           olarak  değiştirin. Bu, yapılandırılabilir  seçenekler M)enüsünden ya  da tinrc
           dosyası düzenlenerek yapılabilir.

en: 
    Error: Posting contains non-ASCII characters but MM_CHARSET is set to
           US-ASCII  - please change this setting to a suitable value for
           your language  using the  M)enu of configurable  options or by
           editing tinrc.
tr: 
    Hata: Gönderim ASCII olmayan karakterler içeriyor ama MM_CHARSET
           US-ASCII olarak ayarlandı  - lütfen bu ayarları  yapılandırabilen seçenekler
           M)enüsünü kullanarak ya da tinrc dosyasını düzenleyerek dilinize uygun değerlere
           dönüştürün.

en: 
    Error: The "%s:" line has spaces  in it that MUST be removed.
           The only allowable  space is the one  separating the colon (:)
           from  the  contents.  Use a  comma  (,)  to separate  multiple
           newsgroup names.
tr: 
    Hata: "%s:" satırında çıkarılması gereken boşluklar  var.
           İzin verilebilir  tek boşluk iki noktayı(:) içerikten  ayıran
           boşluktur. Çoklu habergrubu isimlerini ayırmak için
           virgül (,) kullanın.

en: 
    Error: The "%s:" line is  continued in  the next line.  Since
           the line  may not  contain  whitespace,  this is  not allowed.
           Please write all newsgroups into a single line.
tr: 
    Hata: "%s:" satırı bir sonraki satırda devam ediyor. Satır,
           boşluk için içermeyebileceği için, buna izin verilmiyor.
           Lütfen bütün haber gruplarını tek bir satıra yazın.

en: 
    Error: The "%s:" line is empty.
tr: 
    Hata: "%s:" satırı boş.

en: 
    Error: The "%s:" line is missing from the article header.
tr: 
    Hata: Makale üst bilgisinden sonra "%s:" satırı eksik.

en: 
    Error: There are multiple (%d) "%s:" lines in the header.
tr: 
    Hata: Üst bilgide (%d) "%s:" satırlarından birden fazla var.

en: 
    Error: cross-posting to %d newsgroups and no Followup-To line!
tr: 
    Hata: %d haber gruubuna çapraz gönderiyor ve Takip-Et satırı yok!

en: 
    Mail bug reports/comments to %s
tr: 
    hata raporu/yorumları %s adresine yolla

en: 
    Server timed out, trying reconnect # %d
tr: 
    Sunucu zaman aşımına uğradı, tekrar bağlanmaya çalışıyor # %d

en: 
    Stopped. Type 'fg' to restart %s
tr: 
    Durduruldu. Yeniden başlatmak için 'fg' yaz %s

en: 
    Warning: "%s" is not a valid newsgroup at this site!
tr: 
    Uyaı:  "%s" bu sitede geçerli bir haber grubu değil!

en: 
    Warning: "%s" is not in your newsrc, it may be invalid at this site!
tr: 
    Uyarı: "%s" sizin newsrc'nizde mevcut değil, bu sitede geçersiz olabilir!

en: 
    Warning: "%s" is renamed, you should use "%s" instead!
tr: 
    Uyarı: "%s"nin ismi değişti, onun yerine "%s" kullanmalısınız!

en: 
    Warning: "Subject:" begins with "Re: " but there are no "References:".
tr: 
    Uyarı: "Konu:", "Re: " ile başlıyor ama "Referanslar:" yok.

en: 
    Warning: "Subject:" contains only whitespaces.
tr: 
    Uyarı: "Konu:" sadece beyaz boşluklardan oluşuyor.

en: 
    Warning: "example" is a reserved hierarchy!
tr: 
    Uyarı: "örnek" ayrılmış bir hiyerarşidir!

en: 
    Warning: Approved: header used.
tr: 
    Uyarı: Onaylandı: başlık kullanıldı.

en: 
    Warning: Article has "References:" but "Subject:" does not begin
             with "Re: " and does not contain "(was:".
tr: 
    Uyarı: Makalede "Referanslar:" var ama "Konu:" "Re: " ile
             başlamıyor ve "(was:" yok.

en: 
    Warning: Followup-To set to more than one newsgroup!
tr: 
    Uyarı: Birden fazla haber grubu için Takip-Et ayarlandı!

en: 
    Warning: Found %d '-- \n' lines, this may confuse some people.
tr: 
    Uyarı: %d bulundu  '-- \n' satır, bazı insanların kafası karışabilir.

en: 
    Warning: Posting is in %s and contains characters which are not
             in your selected MM_NETWORK_CHARSET: %s.
             These characters will be replaced by '?' if you post this
             article unchanged. To avoid garbling your article please either
             edit it and remove those characters or change the setting of
             MM_NETWORK_CHARSET to a suitable value for your posting via the
             M)enu option.
tr: 
    Uyarı: Gönderim %s 'de ve seçtiğiniz
             MM_NETWORK_CHARSETte olmayan karakterler içeriyor: %s.
             Bu makaleyi değiştirmeden gönderirseniz bu karakterler '?' ile
             değiştirilecektir. Makalenizi karmaşıklaştırmamak için
             düzenleyip karakterleri silin ya da  MM_NETWORK_CHARSET
             ayarlarını M)enü seçeneği ile yollamak için daha uygun bir şekilde
             değiştirin.

en: 
    Warning: Signatures should start with '-- \n' not with '--\n'.
tr: 
    Uyarı: İmzalar '-- \n ile başlamalı '--\n ile değil'.

en: 
    Warning: The "%s:" line has spaces in it that SHOULD be removed.
tr: 
    Uyarı: "%s:" satırında SİLİNMESİ GEREKEN boşluklar var.

en: 
    Warning: The "%s:" line is continued in the next line.
             This is a very new feature and may not be accepted by all servers.
             To avoid trouble please write all newsgroups into a single line.
tr: 
    Uyarı: "%s:" satırı bir sonraki satırda devam ediyor.
            Bu çok yeni bir özellik ve tüm sunucular tarafından kabul edilmeyebilir.
            Herhangi bir sorunla karşılaşmamak için bütün haber gruplarını tek bir satıra yazın.

en: 
    Warning: You are using a non-plain transfer encoding (such as base64 or
             quoted-printable) and an external inews program to submit your
             article. If a signature is appended by that inews program it will
             not be encoded properly.
tr: 
    Uyarı: Makalenizi sunmak için düz olmayan bir transfer kodlaması (base64 ya da
              alıntılı-yazılabilir gibi) ve harici inews programı kullanıyorsunuz. Eğer o
              inews programı tarafından bir imza iliştirildiyse, uygun şekilde kodlanamaz.

en: 
    Warning: Your signature  is longer than %d lines.  Since signatures usually do
             not  transport any  useful information,  they should be as  short as
             possible.
tr: 
    Uyarı: İmzanız %d satırlarından daha uzun. İmzalar genellikle
             işe yarar bilgi aktarmadıkları için, olabildikleri kadar kısa
             olmalılar.

en: 
    Warning: article unchanged after editing
tr: 
    Uyarı: makale düzenlendikten sonra değiştirilmedi

en: 
    Warning: cross-posting to %d newsgroups and no Followup-To line!
tr: 
    Hata: %d haber grubuna çapraz gönderiyor ve Takip-Et satırı yok!

en: 
    Warning: posting exceeds %d columns. Line %d is the first long one:
    %-100s
tr: 
    Uyarı: gönderi %d sütunu aşıyor. %d en uzun ilk satır:
    %-100s

en: 
    You requested followups to your article to go to the following %s:
tr: 
    Sonraki %s'e gitmek için makalenize takip-et istediniz:

en: 
    Your article:
      "%s"
    will be mailed to the following address:
      %s
tr: 
    Makaleniz :
      "%s"
      buna gönderilecektir:
     %s

en: 
    Your article:
      "%s"
    will be posted to the following %s:
tr: 
    Makaleniz :
      "%s"
    buna gönderilecektir %s:

en: 
    socket or connect problem
tr: 
    soket ya da bağlantı hatası

en:  	  (all searches are case-insensitive and wrap around)
tr:  	  (tüm aramalar büyük/küçük harfe duyarlıdır ve çevreler)

en:  	  (go to article if at least one of the groups is available)
tr:  	  (gruplardan en az biri kullanılabilir ise makaleye git)

en:  	  (searches are case-insensitive and wrap around to all articles)
tr:  	  (aramalar büyük/küçük harfe duyarlıdır ve bütün makaleleri çevreler)

en:     Please enter password:
tr:     Lütfen parola girin:

en:     Please enter username:
tr:     Lütfen kullanıcı adı girin:

en:   %s	 Answers will be directed to you by mail.
tr:   %s	 Cevaplar, size eposta ile yönlendirilecek.

en:   -4       force connecting via IPv4
tr:   -4       IPv4 ile bağlanmayı zorla

en:   -6       force connecting via IPv6
tr:   -6       IPv6 ile bağlanmayı zorla

en:   -A       force authentication on connect
tr:   -A       bağlantıda kimlik doğrulamayı zorla

en:   -D mode  debug mode
tr:   -D kip  hata ayıklama kipi

en:   -G limit get only limit articles/group
tr:   -G sınır sadece sınır kadar makale/grup getir

en:   -H       help information about %s
tr:   -H       %s hakkında yardım bilgisi

en:   -I dir   news index file directory [default=%s]
tr:   -I dizin   haber dizinleme dosyası dizini [varsayılan=%s]

en:   -M user  mail new news to specified user (batch mode)
tr:   -M kullanıcı  belirtilmiş kulanıcıya yeni haberleri gönder (toplu kip)

en:   -N       mail new news to your posts (batch mode)
tr:   -N       gönderilerinize yeni haberleri gönder (toplu kip)

en:   -R       read news saved by -S option
tr:   -R       -S seçeneği ile kaydedilen haberleri oku

en:   -S       save new news for later reading (batch mode)
tr:   -S       daha sonra okumak üzere yeni haberleri kaydet (toplu kip)

en:   -V       print version & date information
tr:   -V       sürüm ve tarih bilgilerini yazdır

en:   -X       don't save any files on quit
tr:   -X       çıkışta hiçbir dosyayı kaydetme

en:   -Z       return status indicating if any unread news (batch mode)
tr:   -Z       herhangi okunmamış haber varsa bu durumu gösteren durum geri döndür (toplu kip)

en:   -a       toggle color flag
tr:   -a       renk bayrağını değiştir

en:   -c       mark all news as read in subscribed newsgroups (batch mode)
tr:   -c       abone olunmuş haber gruplarındaki tüm haberleri okunmuş olarak işaretle (toplu kip)

en:   -d       don't show newsgroup descriptions
tr:   -d       habergrubu tanımları gösterme

en:   -f file  subscribed to newsgroups file [default=%s]
tr:   -f dosya  haber grupları dosyasına abone olundu [varsayılan=%s]

en:   -g serv  read news from NNTP server serv [default=%s]
tr:   -g sunucu  NNTP sunucusundan haberleri oku [varsayılan=%s]

en:   -h       this help message
tr:   -h       bu yardım mesajı

en:   -l       read only active file instead of scanning spool (-n) command
tr:   -l       kuyruk arama (-n) komutu yerine sadece etkin dosyayı oku

en:   -l       use only LIST instead of GROUP (-n) command
tr:   -l       GROUP (-n) komutu yerine sadece LIST i kullan

en:   -m dir   mailbox directory [default=%s]
tr:   -m dizin   posta kutusu dizini [varsayılan=%s]

en:   -n       only read subscribed .newsrc groups from NNTP server
tr:   -n       NNTP sunucusundan sadece abone olunan newsrc gruplarını oku

en:   -n       only read subscribed .newsrc groups from spool
tr:   -n       kuyruktan sadece abone olunan .newsrc gruplarını okuyun

en:   -o       post all postponed articles and exit
tr:   -o       ertelenmiş bütün makaleleri gönder ve çık

en:   -p port  use port as NNTP port [default=%d]
tr:   -p bağlantı noktası  bağlantı noktasını NNTP bağlantı noktası olarak kullan [varsayılan=%d]

en:   -q       don't check for new newsgroups
tr:   -q       yeni haber grupları için kontrol etme

en:   -r       read news remotely from default NNTP server
tr:   -r       varsayılan NTTP sunucusundan haberleri uzaktan oku

en:   -s dir   save news directory [default=%s]
tr:   -s dizin   haber dizinini kaydet [varsayılan=%s]

en:   -u       update index files (batch mode)
tr:   -u       dizin dosyalarını güncelle (toplu kip)

en:   -v       verbose output for batch mode options
tr:   -v       toplu kip seçenekleri için ayrıntılı çıkış

en:   -w       post an article and exit
tr:   -w       makale gönder ve çık

en:   -x       no-posting mode
tr:   -x       göndermeme kipi

en:   -z       start if any unread news
tr:   -z       okunmamış haber varsa başla

en:  and enter next unread article
tr:  ve sonraki okunmamış makaleye girin

en:  and enter next unread group
tr:  ve sonraki okunmamış eposta grubuna girin

en:  and enter next unread thread
tr:  ve sonraki okunmamış e-posta zincirine girin

en:  at %s
tr: %s de

en: #
    # Note that it is best to put general (global scoping)
tr: #
    # Genele (küresel kapsama) koymak en iyisidir

en: #    0 = Don't trim article body
tr: #    0 = Makale gövdesini kesme

en: #    0=No, 1=Cc, 2=Bcc, 3=Cc and Bcc
tr: #    0=Hayır, 1=Kopya, 2=Gizli Kopya, 3=Kopya ve Gizli kopya

en: #    0=Subject: (case sensitive)  1=Subject: (ignore case)
tr: #    0=Konu: (büyük/küçük harfe duyarlı)  1=Konu: (büyük/küçük harf göz ardı et)

en: #    1 = Skip leading blank lines
tr: #    1 = Baştaki boş satırları atla

en: #    2 = Skip trailing blank lines
tr: #    2 = Sondaki boş satırları atla

en: #    2=From: (case sensitive)     3=From: (ignore case)
tr: #    2=Gönderen: (büyük küçük harf duyarlı)     3=Gönderen: (büyük küçük harf duyarsız)

en: #    3 = Skip leading and trailing blank lines
tr: #    3 = Baştaki ve sondaki boş satırları atla

en: #    4 = Compact multiple blank lines between text blocks
tr: #    4 = Metin blokları arasındaki birden fazla boş satırı birleştir

en: #    4=Message-ID: & full References: line
tr: #    4=İleti-Kimliği: & tüm Referanslar: satırı

en: #    5 = Compact multiple blank lines between text blocks and skip
    #        leading blank lines
tr: #    5 = Metin blokları arasındaki birden fazla boş satırı birleştir ve
    #        baştaki boş satırları atla

en: #    5=Message-ID: & last References: entry only
tr: #    5=İleti-Kimliği: & sadece son Referanslar: girdisi

en: #    6 = Compact multiple blank lines between text blocks and skip
    #        trailing blank lines
tr: #    6 = Metin blokları arasındaki birden fazla boş satırı birleştir ve
    #        sondaki boş satırları atla

en: #    6=Message-ID: entry only     7=Lines:
tr: #    6=İleti-Kimliği: girdisi sadece     7=Satırlar:

en: #    7 = Compact multiple blank lines between text blocks and skip
    #        leading and trailing blank lines
tr: #    7 = Metin blokları arasındaki birden fazla boş satırı birleştir ve
    #        baştaki ve sonraki boş satırları atla

en: #  add_posted_to_filter=ON/OFF
tr: #  add_posted_to_filter=AÇIK/KAPALI

en: #  advertising=ON/OFF
tr: #  advertising=AÇIK/KAPALI

en: #  alternative_handling=ON/OFF
tr: #  alternative_handling=AÇIK/KAPALI

en: #  ask_for_metamail=ON/OFF
tr: #  ask_for_metamail=AÇIK/KAPALI

en: #  auto_cc_bcc=NUM
tr: #   auto_cc_bcc=SAYI

en: #  auto_list_thread=ON/OFF
tr: #  auto_list_thread=AÇIK/KAPALI

en: #  auto_select=ON/OFF
tr: #  auto_select=AÇIK/KAPALI

en: #  batch_save=ON/OFF
tr: #  batch_save=AÇIK/KAPALI

en: #  date_format=STRING (eg. %a, %d %b %Y %H:%M:%S)
tr: #  date_format=DİZGE (örn. %a, %d %b %Y %H:%M:%S)

en: #  delete_tmp_files=ON/OFF
tr: #  delete_tmp_files=AÇIK/KAPALI

en: #  editor_format=STRING (eg. %E +%N %F)
tr: #  editor_format=DİZGE (örn. %E +%N %F)

en: #  extquote_handling=ON/OFF
tr: #  exquote_handling=AÇIK/KAPALI

en: #  fcc=STRING (eg. =mailbox)
tr: #  fcc=DİZGE (örn. =mailbox)

en: #  followup_to=STRING
tr: #  followup_to=DİZGE

en: #  from=STRING (just append wanted From:-line, don't use quotes)
tr: #  from=DİZGE (sadece istenen gönderen satırını ekle, çift tırnak kullanma)

en: #  group_catchup_on_exit=ON/OFF
tr: #  group_catchup_on_exit=AÇIK/KAPALI

en: #  group_format=STRING (eg. %n %m %R %L  %s  %F)
tr: #  group_format=DİZGE (örn. %n %m %R %L  %s  %F)

en: #  ispell=STRING
tr: #  ispell=DİZGE

en: #  mail_8bit_header=ON/OFF
tr: #  mail_8bit_header=AÇIK/KAPALI

en: #  mail_mime_encoding=supported_encoding
tr: #  mail_mime_encoding=desteklenen_kodlama

en: #  maildir=STRING (eg. ~/Mail)
tr: #  maildir=DİZGE (örn. ~/Mail)

en: #  mailing_list=STRING (eg. majordomo@example.org)
tr: #  mailing_list=DİZGE (örn. majordomo@example.org)

en: #  mark_ignore_tags=ON/OFF
tr: #  mark_ignore_tags=AÇIK/KAPALI

en: #  mark_saved_read=ON/OFF
tr: #  mark_saved_read=AÇIK/KAPALI

en: #  mime_forward=ON/OFF
tr: #  mime_forward=AÇIK/KAPALI

en: #  mime_types_to_save=STRING (eg. image/*,!image/bmp)
tr: #  mime_types_to_save=DİZGE (örn. image/*,!image/bmp)

en: #  news_headers_to_display=STRING
tr: #  news_headers_to_display=DİZGE

en: #  news_headers_to_not_display=STRING
tr: #  news_headers_to_not_display=DİZGE

en: #  news_quote_format=STRING
tr: #  news_quote_format=DİZGE

en: #  organization=STRING (if beginning with '/' read from file)
tr: #  organization=DİZGE (kurum; eğer / ile başlıyor ise, dosyadan okunur)

en: #  pos_first_unread=ON/OFF
tr: #  pos_first_unread=AÇIK/KAPALI

en: #  post_8bit_header=ON/OFF
tr: #  post_8bit_header=AÇIK/KAPALI

en: #  post_mime_encoding=supported_encoding
tr: #  post_mime_encoding=desteklenen_kodlama

en: #  post_process_type=NUM
tr: #  post_process_type=SAYI

en: #  post_process_view=ON/OFF
tr: #  post_process_view=AÇIK/KAPALI

en: #  print_header=ON/OFF
tr: #  print_header=AÇIK/KAPALI

en: #  process_only_unread=ON/OFF
tr: #  process_only_unread=AÇIK/KAPALI

en: #  prompt_followupto=ON/OFF
tr: #  prompt_followupto=AÇIK/KAPALI

en: #  quick_kill_case=ON/OFF
tr: #  quick_kill_case=AÇIK/KAPALI

en: #  quick_kill_expire=ON/OFF
tr: #  quick_kill_expire=AÇIK/KAPALI

en: #  quick_kill_header=NUM
tr: #  quick_kill_header=SAYI

en: #  quick_kill_scope=STRING (e.g. talk.*)
tr: #  quick_kill_scope=DİZGE (yani. talk.*)

en: #  quick_select_case=ON/OFF
tr: #  quick_select_case=AÇIK/KAPALI

en: #  quick_select_expire=ON/OFF
tr: #  quick_select_expire=AÇIK/KAPALI

en: #  quick_select_header=NUM
tr: #  quick_select_header=SAYI

en: #  quick_select_scope=STRING
tr: #  quick_select_scope=DİZGE

en: #  quote_chars=STRING (%I for initials)
tr: #  quote_chars=DİZGE (başlangıç için %I)

en: #  savedir=STRING (eg. ~user/News)
tr: #  savedir=DİZGE (örn. ~user/News)

en: #  savefile=STRING (eg. =linux)
tr: #  savefile=DİZGE (örn. =linux)

en: #  scope=STRING (eg. alt.*,!alt.bin*) [mandatory]
tr: #  scope=DİZGE (örn. alt.*,!alt.bin*) [zorunlu]

en: #  show_author=NUM
tr: #  show_author=SAYI

en: #  show_only_unread_arts=ON/OFF
tr: #  show_only_unread_arts=AÇIK/KAPALI

en: #  show_signatures=ON/OFF
tr: #  show_signatures=AÇIK/KAPALI

en: #  sigdashes=ON/OFF
tr: #  sigdashes=AÇIK/KAPALI

en: #  sigfile=STRING (eg. $var/sig)
tr: #  sigfile=DİZGE (örn. $var/sig)

en: #  signature_repost=ON/OFF
tr: #  signature_repost=AÇIK/KAPALI

en: #  sort_article_type=NUM
tr: #  sort_article_type=SAYI

en: #  sort_threads_type=NUM
tr: #  sort_threads_type=SAYI

en: #  tex2iso_conv=ON/OFF
tr: #  tex2iso_conv=AÇIK/KAPALI

en: #  thread_articles=NUM
tr: #  thread_articles=SAYI

en: #  thread_catchup_on_exit=ON/OFF
tr: #  thread_catchup_on_exit=AÇIK/KAPALI

en: #  thread_format=STRING (eg. %n %m [%L]  %T  %F)
tr: #  thread_format=DİZGE (örn. %n %m [%L]  %T  %F)

en: #  thread_perc=NUM
tr: #  thread_perc=SAYI

en: #  trim_article_body=NUM
tr: #  trim_article_body=SAYI

en: #  undeclared_charset=STRING (default is US-ASCII)
tr: #  undeclared_charset=DİZGE (varsayılan US-ASCII)

en: #  verbatim_handling=ON/OFF
tr: #  verbatim_handling=AÇIK/KAPLI

en: #  wrap_on_next_unread=ON/OFF
tr: #  wrap_on_next_unread=AÇIK/KAPALI

en: #  x_body=STRING (eg. ~/.tin/extra-body-text)
tr: #  x_body=DİZGE (örn. ~/.tin/extra-body-text)

en: #  x_comment_to=ON/OFF
tr: #  x_comment_to=AÇIK/KAPALI

en: #  x_headers=STRING (eg. ~/.tin/extra-headers)
tr: #  x_headers=DİZGE (örn. ~/.tin/extra-headers)

en: # %s server configuration file
    # This file was automatically saved by %s %s %s ("%s")
    #
    # Do not edit while %s is running, since all your changes to this file
    # will be overwritten when you leave %s.
    # Do not edit at all if you don't know what you do.
    ############################################################################
tr: # %s sunucu yapılandırma dosyası
    # Bu dosya otomatik olarak şu kişi tarafından kaydedildi %s %s %s ("%s")
    #
    # %s çalışırken değiştirmeyiniz, çünkü tüm değişiklikleriniz
    # çıktığınız zaman üzerine yazılacaktır %s.
    # Ne yaptığınızı bilmiyorsanız lütfen değiştirmeyiniz.
    ############################################################################

en: # (-m) directory where articles/threads are saved in mailbox format
tr: # (-m) dizin makaleler/zincirlerin mailbox biçiminde kaydetmek istediğiniz dizin

en: # A comma-delimited list of address-parts you want to be warned
    # about when trying to reply by email.
tr: # E-posta ile cevap yazmaya çalışırken
    # uyarılmak istediğin virgülle ayrılmış adres bölümleri listesi

en: # A regular expression that tin will use to decide which lines are
    # external quotes. Text from external quotes is shown in col_extquote.
    # If you leave this blank, tin will use a built in default.
tr: # Tin'in hangi satırların harici olarak alıntılandığına karar vermek için
    # kullanacak düzenli ifade. Harici olarak alıntılanan metin col_extquote içinde gösteriliyor.
    # Eğer bunu boş bırakırsanız, tin yerleşik varsayılanı kullanacak.

en: # A regular expression that tin will use to decide which lines are
    # quoted >=3 times. >=3 times quoted lines are shown in col_quote3.
    # If you leave this blank, tin will use a built in default.
tr: # Tin'in hangi satırların >=3 kere alıntılanacağına karar vermek için kullanacağı
    # düzenli ifade. >=3 kere alıntılanmış satırlar col_quote3 içerisinde gösteriliyor.
    # Eğer bunu boş bırakırsanız, tin yerleşik varsayılanı kullanacak.

en: # A regular expression that tin will use to decide which lines are
    # quoted twice. Twice quoted lines are shown in col_quote2.
    # If you leave this blank, tin will use a built in default.
tr: # Tin'in hangi satırların iki kere alıntılanacağına karar vermek için n# kullanacağı düzenli ifade. İki kere alıntılanmış satırlar col_quote2 içerisinde gösteriliyor.
    # Eğer bunu boş bırakırsanız, tin yerleşik varsayılanı kullanacak.

en: # A regular expression that tin will use to decide which lines are
    # quoted when viewing articles. Quoted lines are shown in col_quote.
    # If you leave this blank, tin will use a built in default.
tr: # Tin'in makaleleri görüntülerken hangi satırların alıntılanacağına
    # karar vermek için kullanacağı düzenli ifade. Alıntılanmış satırlar col_quote içerisinde gösteriliyor.
    # Eğer bunu boş bırakırsanız, tin yerleşik varsayılanı kullanacak.

en: # A regular expression that tin will use to decide which words
    # bounded by '*' are to be shown in col_markstars.
    # If you leave this blank, tin will use a built in default.
tr: # Tin'in '*' ile sınırlanmış kelimelerden hangilerinin col_markstars içinde
    # gösterileceğine karar vermek için kullanacağı düzenli ifade
    # Eğer bunu boş bırakırsanız, tin yerleşik varsayılanı kullanacak.

en: # A regular expression that tin will use to decide which words
    # bounded by '-' are to be shown in col_markstroke.
    # If you leave this blank, tin will use a built in default.
tr: # Tin'in '-' ile sınırlanmış kelimelerden hangilerinin col_markstars içinde
    # gösterileceğine karar vermek için kullanacağı düzenli ifade
    # Eğer bunu boş bırakırsanız, tin yerleşik varsayılanı kullanacak.

en: # A regular expression that tin will use to decide which words
    # bounded by '/' are to be shown in col_markslashes.
    # If you leave this blank, tin will use a built in default.
tr: # Tin'in '/' ile sınırlanmış kelimelerden hangilerinin col_markslashes içinde
    # gösterileceğine karar vermek için kullanacağı düzenli ifade
    # Eğer bunu boş bırakırsanız, tin yerleşik varsayılanı kullanacak.

en: # A regular expression that tin will use to decide which words
    # bounded by '_' are to be shown in col_markdash.
    # If you leave this blank, tin will use a built in default.
tr: # Tin'in '_' ile sınırlanmış kelimelerden hangilerinin col_markdash içinde
    # gösterileceğine karar vermek için kullanacağı düzenli ifade
    # Eğer bunu boş bırakırsanız, tin yerleşik varsayılanı kullanacak.

en: # A regular expression that tin will use to find Subject prefixes
    # which will be removed before showing the header.
tr: # Tin'in hangi konu öneklerinin başlık gösterilmeden önce
    # kaldırılacağını bulmak için kullanacağı düzenli ifade.

en: # A regular expression that tin will use to find Subject suffixes
    # which will be removed when replying or posting followup.
tr: # Tin'in hangi konu soneklerinin takip edeni cevaplarken ya da gönderirken
    # kaldırılacağını bulmak için kullanacağı düzenli ifade.

en: # A regular expression that tin will use to find the begin of
    # a verbatim block.
tr: # Tin'in bloğun birebir aynısının başlangıcını bulmak için
    # kullanacağı düzenli ifade.

en: # A regular expression that tin will use to find the end of
    # a verbatim block.
tr: # Tin'in bloğun birebir aynısının sonunu bulmak için
    # kullanacağı düzenli ifade.

en: # Attribute of word highlighting with -stroke-
    # Default: 3 (reverse video)
tr: # -tire- ile kelime vurgulama özniteliği
    # Öntanımlı: 3 (ters video)

en: # Attribute of word highlighting with /slash/
    # Default: 5 (half bright)
tr: # /taksim/ ile kelime vurgulama özelliği
    # Öntanımlı: 5 (hafif parlak)

en: # Attribute of word highlighting with _dash_
    # Default: 2 (best highlighting)
tr: # _tire_ ile vurgulanan kelimenin rengi
    # Varsayılan: 2 (en iyi vurgu)

en: # Attributes of word highlighting on mono terminals
    # Possible values are:
    #   0 = Normal
    #   1 = Underline
    #   2 = Best highlighting
    #   3 = Reverse video
    #   4 = Blinking
    #   5 = Half bright
    #   6 = Bold
    
    # Attribute of word highlighting with *stars*
    # Default: 6 (bold)
tr: # Tek renkli uç birimlerde kelime vurgulama özelliği
    # Olası değerler:
    #   0 = Normal
    #   1 = Altını çiz
    #   2 = En iyi vurgulama
    #   3 = Ters görüntü
    #   4 = Yanıp sönme
    #   5 = Yarı parlak
    #   6 = Kalın
    
    # *yıldızlarla kelime vurgulama özelliği
    # Öntanımlı: 6 (kalın)

en: # Changing colors of several screen parts
    # Possible values are:
    #  -1 = default (white for foreground and black for background)
    #   0 = black
    #   1 = red
    #   2 = green
    #   3 = brown
    #   4 = blue
    #   5 = pink
    #   6 = cyan
    #   7 = white
    # These are *only* for foreground:
    #   8 = gray
    #   9 = light red
    #  10 = light green
    #  11 = yellow
    #  12 = light blue
    #  13 = light pink
    #  14 = light cyan
    #  15 = light white
tr: # Birkaç ekran bölümü için değişen renkler
    # Olası değerler:
    #  -1 = öntanımlı (önplan için beyaz ve arkaplan için siyah)
    #   0 = siyah
    #   1 = kırmızı
    #   2 = yeşil
    #   3 = kahverengi
    #   4 = mavi
    #   5 = pembe
    #   6 = camgöbeği
    #   7 = beyaz
    # Bu renkler *sadece* önplan içindir:
    #   8 = gri
    #   9 = açık kırmızı
    #  10 = açık yeşil
    #  11 = sarı
    #  12 = açık mavi
    #  13 = açık pembe
    #  14 = açık camgöbeği
    #  15 = açık beyaz

en: # Character used to show that an art is in a range (default '#')
    # _ is turned into ' '
tr: # Bir makalenin aralıkta olduğunu göstermek için kullanılan karakter (varsayılan '#')
    # _ şuna dönüştü ' '

en: # Character used to show that an art is recent (default 'o')
    # _ is turned into ' '
tr: # Bir makalenin son olduğunu göstermek için kullanılan karakter (varsayılan 'o')
    # _ şuna dönüştü ' '

en: # Character used to show that an art is unread (default '+')
    # _ is turned into ' '
tr: # Bir makalenin okunmadığını göstermek için kullanılan karakter (varsayılan '+')
    # _ şuna dönüştü ' '

en: # Character used to show that an art was auto-selected (default '*')
    # _ is turned into ' '
tr: # Bir makalenin otomatik seçildiğini göstermek için kullanılan karakter (varsayılan '*')
    #_ şuna dönüşür ' '

en: # Character used to show that an art was deleted (default 'D')
    # _ is turned into ' '
tr: # Makalenin silindiğini göstermek için kullanılan karakter (varsayılan 'D')
    #_ şuna dönüşü ' '

en: # Character used to show that an art was killed (default 'K')
    # kill_level must be set accordingly, _ is turned into ' '
tr: # Bir makalenin yok olduğunu göstermek için kullanılan karakter (varsayılan 'K')
    # kill_level ona göre ayarlanmalıdır, _ şuna dönüştü ' '

en: # Character used to show that an art was read (default ' ')
    # _ is turned into ' '
tr: # Bir makalenin okunduğunu göstermek için kullanılan karakter (varsayılan ' ')
    # _ şuna dönüştü ' '

en: # Character used to show that an art was selected before read (default ':')
    # kill_level must be set accordingly, _ is turned into ' '
tr: # Bir makalenin okunmadan seçildiğini göstermek için kullanılan karakter (varsayılan ':')
    # kill_level ona göre ayarlanmalıdır, _ şuna dönüştü ' '

en: # Character used to show that an art will return (default '-')
    # _ is turned into ' '
tr: # Bir makalenin döneceğini göstermek için kullanılan karakter (varsayılan '-')
    # _ şuna dönüştü ' '

en: # Charset supported locally which is also used for MIME header and
    # Content-Type header.
    # If not set, the value of the environment variable MM_CHARSET is used.
    # Set to US-ASCII or compile time default if neither of them is defined.
    # If MIME_STRICT_CHARSET is defined at compile-time, charset other than
    # mm_charset is considered not displayable and represented as '?'.
tr: # Yerel olarak desteklenen karakter kümesi MIME başlıkları ve Content-Type
    # başlığında kullanılmış.
    # Eğer ayarlı değilse MM_CHARSET çevre değişkeninin değer kullanılır.
    # Hiçbiri tanımlı değilse US-ASCII ya da derleme zamanı varsayılanı kullanılır.
    # Eğer MIME_STRICT_CHARSET derleme amanında tanımlıysa mm_charset
    # haricinde karakter kümeleri gösterilemez kabul edilir ve '?' olarak gösterilir.

en: # Charset supported locally.
tr: # Karakter kümesi yerel olarak destekleniyor.

en: # Charset used for MIME (Content-Type) header in postings.
tr: Gönderilerde MIME (Content-Type) başlığı için kullanılan karakter kümesi.

en: # Color of >=3 times quoted lines
    # Default: 4 (blue)
tr: # 3 ya da daha fazla alıntılanan satırların rengi# Öntanımlı: 4 (mavi)

en: # Color of Help/Mail-Sign
    # Default: 4 (blue)
tr: # Yardım/Posta İşareti rengi
    # Öntanımlı: 4 (mavi)

en: # Color of actual news header fields
    # Default: 9 (light red)
tr: # Mevcut haber üst bilgi alanları için renk
    # Öntanımlı: 9 (açık kırmızı)

en: # Color of article subject
    # Default: 6 (cyan)
tr: # Makale başlığı rengi
    # Öntanımlı: 6 (camgöbeği)

en: # Color of background for inverse text
    # Default: 4 (blue)
tr: # Ters metin için arkaplan rengi
    # Öntanımlı: 4 (mavi)

en: # Color of foreground for inverse text
    # Default: 7 (white)
tr: # Ters çerilmiş metin için önplan rengi
    # Öntanımlı: 7 (beyaz)

en: # Color of header-lines
    # Default: 2 (green)
tr: # Makale üst bilgi satırlarının rengi# Öntanımlı: 2 (yeşil)

en: # Color of help pages
    # Default: -1 (default color)
tr: # Yardım sayfalarının renkleri
    # Varsayılan: -1 (varsayılan renk)

en: # Color of highlighted URLs
    # Default: -1 (default color)
tr: # Vurgulanmış URL renkleri
    # Default: -1 (varsayılan renk)

en: # Color of messages in last line
    # Default: 6 (cyan)
tr: # Son satırdaki iletilerin rengi
    # Öntanımlı: 6 (cam göbeği)

en: # Color of mini help menu
    # Default: 3 (brown)
tr: # Küçük yardım menüsü için renk
    # Öntanımlı: 3 (kahverengi)

en: # Color of quote-lines
    # Default: 2 (green)
tr: # Alıntılanmış satır rengi
    # Öntanımlı: 2 (yeşil)

en: # Color of quoted text from external sources
    # Default: 5 (pink)
tr: # Harici kaynaklardan alıntılanan metnin rengi
    # Varsayılan: 5 (pembe)

en: # Color of response counter
    # Default: 2 (green)
tr: # Yanıt sayacı rengi
    # Öntanımlı: 2 (yeşil)

en: # Color of sender (From:)
    # Default: 2 (green)
tr: # Gönderen rengi (Gönderen:)
    # Öntanımlı: 2 (yeşil)

en: # Color of signature
    # Default: 4 (blue)
tr: # İnzanın rengi
    # Öntanımlı: 4 (mavi)

en: # Color of text lines
    # Default: -1 (default color)
tr: # Metin satırlarının renkleri
    # Varsayılan: -1 (varsayılan renk)

en: # Color of twice quoted lines
    # Default: 3 (brown)
tr: # İki kez alıntılanan satırların rengi
    # Öntanımı: 3 (kahverengi)

en: # Color of verbatim blocks
    # Default: 5 (pink)
tr: # Birebir aynı blokların rengi
    # Varsayılan: 5 (pink)

en: # Color of word highlighting with *stars*
    # Default: 11 (yellow)
tr: # *yıldız* ile kelime vurgulama rengi
    # Öntanımlı: 11 (yeşil)

en: # Color of word highlighting with -stroke-
    # Default: 12 (light blue)
tr: # -vuruş- ile kelime vurgulama rengi
    # Öntanımlı: 14 (açık mavi)

en: # Color of word highlighting with /slash/
    # Default: 14 (light cyan)
tr: # /taksim/ ile kelime vurgulama rengi
    # Öntanımlı: 14 (açık camgöbeği)

en: # Color of word highlighting with _dash_
    # Default: 13 (light pink)
tr: # _alt çizgi_ ile kelime vurgulama rengi
    # Öntanımlı: 13 (açık pembe)

en: # Default action/prompt strings
tr: # Varsayılan işlem/komut dizgileri

en: # Default score to kill articles
tr: # Makaleleri yok etmek için öntanımlı skor

en: # Default score to select articles
tr: # Makaleleri seçmek için öntanımlı skor

en: # Defaults for quick (1 key) kill & auto-selection filters
    # header=NUM  0,1=Subject: 2,3=From: 4=Message-ID: & full References: line
    #             5=Message-ID: & last References: entry only
    #             6=Message-ID: entry only 7=Lines:
    # global=ON/OFF  ON=apply to all groups OFF=apply to current group
    # case=ON/OFF    ON=filter case sensitive OFF=ignore case
    # expire=ON/OFF  ON=limit to default_filter_days OFF=don't ever expire
tr: # Hızlı (1 tuş) otomatik seçme ve yok etme filtreleri için öntanımlılar 
    # başlık=SAYI  0,1=Konu: 2,3=Gönderen: 4=İleti kimliği: & tam Referanslar: satırı
    #             5=İleti Kimliği: & son Referanslar: sadece giriş
    #             6=İleti Kimliği: sadece 7=Satırlar: girdisi
    # küresel=AÇIK/KAPALI  AÇIK=bütün gruplara uygula KAPALI=mevcut gruba uygula
    # büyük küçük harf=AÇIK/KAPALI    AÇIK=büyük küçük harf duyarlı filtrele KAPALI=büyük küçük harf duyarsız filtrele
    # süre doldur=AÇIK/KAPALI  AÇIK=default_filter_days değerine sınırla KAPALI=hiçbir zaman süresini doldurma

en: # Directory where articles/threads are saved
tr: # Makalelerin/zincirlerin kaydedildiği dizin

en: # Do not edit this comment block
    #
tr: # Bu açıklama bloğunu düzenlemeyin
    #

en: # Enable URL highlighting?
tr: # URL vurgulamasını etkinleştir?

en: # Enable word highlighting?
tr: # Kelime vurgulamasını etkinleştir?

en: # Filename where to keep all postings (default posted)
    # If no filename is set then postings will not be saved
tr: # Tüm gönderilerin tutulacağı dosya adı (gönderilmiş varsayılan)
    # Dosya adı ayarlanmazsa hiçbir gönderi kaydedilmeyecek

en: # Filter which articles
    # Possible values are (the default is marked with *):
    # * 0 = only kill unread articles
    #   1 = kill all articles and show in threads marked with K
    #   2 = kill all articles and never show them
tr: # Hangi makaleler filtrelenecek
    # Olası değerler (öntanımlı olan * ile işaretlenmiştir):
    # * 0 = Sadece okunmamış makaleleri yok et
    #   1 = Tüm makalerleri yok et ve zincirlerde K ile işaretlenmiş olarak göster
    #   2 = Tüm makaleleri yok et ve bir daha gösterme.

en: # Format of editor line including parameters
    # %E Editor  %F Filename  %N Linenumber
tr: # Parametrelerde düzenleyici satırı biçimi
    # %E Düzenleyici  %F Dosya adı  %N Satır numarası

en: # Format of mailer line including parameters
    # %M Mailer  %S Subject  %T To  %F Filename
    # e.g. to use mutt as your mailer:    mutt -s "%S" -- "%T" < %F
    # e.g. mutt interactive          :    mutt -H %F
tr: # Gönderen satırının parametrelerle birlikte biçimi
    # %M Epostacı  %S Başlık  %T Kime  %F Dosya adı
    # örn. epostacı olarak mutt :    mutt -s "%S" "%T" < %F
    # örn. mutt interaktif      :    mutt -H %F

en: # Format of quote line when mailing/posting/following-up an article
    # %A Address    %D Date   %F Addr+Name   %G Groupname   %M Message-ID
    # %N Full Name  %C First Name   %I Initials
tr: # Bir makaleyi postalarken/gönderirken/takip ederken görünüm satır alıntılama biçimi
    # %A Adres    %D Tarih   %F Adres+Ad   %G Grupadı   %M İleti-Kimliği
    # %N Tam Ad  %C İlk Ad   %I İlk harfler

en: # Format of the mailbox.
tr: # mailbox biçimi.

en: # Format string for date representation
tr: # Tarih gösterimi için dizge biçimi

en: # Format string for group level representation
    # Default: %n %m %R %L  %s  %F
    # Possible values are:
    #   %%              '%'
    #   %D              Date, like date_format
    #   %(formatstr)D   Date, formatstr gets passed to my_strftime()
    #   %F              From, name and/or address according to show_author
    #   %I              Initials
    #   %L              Line count
    #   %M              Message-ID
    #   %m              Article marks
    #   %n              Number, linenumber on screen
    #   %R              Count, number of responses in thread
    #   %s              Subject (only group level)
    #   %S              Score
tr: # Grup seviyesi gösterimi için dizge biçimi
    # Öntanımlı: %n %m %R %L  %s  %F
    # Olası değerler:
    #   %%             '%'
    #   %D             Tarih, date_format gibi
    #   %/formatstr)D   Tarih, formatstr değeri my_strftime() fonksiyonuna geçirilir
    #   %F             Gönderen, show_author değerine göre isim ve/veya adres
    #   %I             Başlangıçlar
    #   %L             Satır sayısı
    #   %M             İleti-Kimliği
    #   %m             Makale işaretleri
    #   %n             Sayı, ekrandaki satır sayısı
    #   %R             Sayı, zincirdeki cevap sayısı
    #   %s             Başlık (sadece grup seviyesinde)
    #   %S             Skor

en: # Format string for selection level representation
    # Default: %f %n %U  %G  %d
    # Possible values are:
    #   %%              '%'
    #   %d              Description
    #   %f              Newsgroup flag: 'D' bogus, 'X' not postable,
    #                   'M' moderated, '=' renamed, 'N' new, 'u' unsubscribed
    #   %G              Group name
    #   %n              Number, linenumber on screen
    #   %U              Unread count
tr: # Seçim seviyesi gösterimi için biçim dizgesi
    # Varsayılan: %f %n %U  %G  %d
    # Muhtemel değerler:
    #   %%              '%'
    #   %d              Açıklama
    #   %f              Haber grubu bayrağı: 'D' sahte, 'X' gönderilemez,
    #                  'M'yönetilmiş, '=' yeniden adlandırılmış, 'N' yeni, 'u' abone olunmamış
    #   %G              Grup adı
    #   %n              Sayı, ekrandaki satır sayısı
    #   %U              Okunmamış say

en: # Format string for thread level representation
    # Default: %n %m  [%L]  %T  %F
    # Possible values are:
    #   %%              '%'
    #   %D              Date, like date_format
    #   %(formatstr)D   Date, formatstr gets passed to my_strftime()
    #   %F              From, name and/or address according to show_author
    #   %I              Initials
    #   %L              Line count
    #   %M              Message-ID
    #   %m              Article marks
    #   %n              Number, linenumber on screen
    #   %S              Score
    #   %T              Thread tree (only thread level)
tr: # Zincir seviyesi gösterimi için dizge biçimi
    # Öntanımlı: %n %m  [%L]  %T  %F
    # Olası değerler:
    #   %%             '%'
    #   %D             Tarih, date_format gibi
    #   %/formatstr)D   Tarih, formatstr değeri my_strftime() fonksiyonuna geçirilir
    #   %F             Gönderen, show_author değerine göre isim ve/veya adres
    #   %I             Başlangıçlar
    #   %L             Satır sayısı
    #   %M             İleti-Kimliği
    #   %m             Makale işaretleri
    #   %n             Sayı, ekrandaki satır sayısı
    #   %S             Skor
    #   %T             Zincir ağacı(sadece zincir seviyesinde)

en: # Function for sorting articles
    # Possible values are (the default is marked with *):
    # * 0 = qsort
    #   1 = heapsort
tr: # Makaleleri sıralamak için fonksiyon
    # Olası değerler (öntanımlı olan * ile işaretlenmiştir):
    # * 0 = qsort
    #   1 = heapsort

en: # Go to the unread article with following key(s)
    # Possible values are (the default is marked with *):
    #   0 = nothing
    #   1 = PAGE DOWN
    # * 2 = TAB
    #   3 = PAGE DOWN or TAB
tr: # Takip eden tuş(lar) ile bir sonraki makaleye git
    # Muhtemel değerler (varsayılan * ile işaretli):
    #   0 = hiçbiri
    #   1 = PAGE DOWN
    # * 2 = TAB
    #   3 = PAGE DOWN ya da TAB

en: # Host & time info used for detecting new groups (don't touch)
tr: # Yeni grupları algılamak için sunucu & zaman bilgileri kullanılır (dokunmayınız)

en: # How quoting should be handled when following up or replying.
    # Possible values are (the default is marked with *):
    #   0 = Nothing special
    #   1 = Compress quotes
    #   2 = Quote signatures
    #   3 = Compress quotes, quote signatures
    #   4 = Quote empty lines
    # * 5 = Compress quotes, quote empty lines
    #   6 = Quote signatures, quote empty lines
    #   7 = Compress quotes, quote signatures, quote empty lines
tr: # Takip ederken ya da cevap verirken alıntılara ne yapılmalı.
    # Olası değerler (Öntanımlı olan * ile işaretlendi):
    #   0 = Özel bir şey yapma
    #   1 = Alıntıları sıkıştır
    #   2 = İmzaları alıntıla
    #   3 = Alıntıları şıkıştır, imzaları alıntıla
    #   4 = Boş satırları alıntıla
    # * 5 = Alıntıları sıkıştır, boş satırları alıntıla
    #   6 = İmzaları alıntıla, boş satırları alıntıla
    #   7 = Alıntıları sıkıştır, imzaları alıntıla, boş satırları alıntıla

en: # If --internal use the built in mini inews for posting via NNTP
    # otherwise use an external inews program
tr: # Eğer --internal ise NNTP üzerinden göndermek için dahili mini inews
    # kullan, aksi takdirde harici inews programı kullan

en: # If OFF don't show signatures when displaying articles
tr: # Eğer KAPALI ise makaleleri görüntülerken imzaları gösterme

en: # If ON a screen redraw will always be done after certain external commands
tr: # Eğer AÇIK durumdaysa ekrandaki çizimin yenilenmesi bazı dış komutlardan sonra tamamlanacak

en: # If ON abbreviate (if necessary) long newsgroup names at group selection
    # level and article level like this:
    #   news.software.readers -> n.software.readers -> n.s.readers -> n.s.r.
tr: # Eğer AÇIK ise grup seçim ve makale seçim seviyesinde uzun haber grubu isimlerini
    # (eğer gerekliyse) şu şekilde kısalt:
    #   news.software.readers -> n.software.readers -> n.s.readers -> n.s.r.

en: # If ON add posted articles which start a new thread to filter for
    # highlighting follow-ups
tr: # Eğer AÇIK ise vurgulanan takipler için filtreleyen yeni bir zincir oluşturan
    # gönderilmiş makaleleri ekle

en: # If ON add signature to reposted articles
tr: # Eğer AÇIK ise tekrar gönderilmiş makaleler için imza ekle

en: # If ON articles/threads will be saved in batch mode when save -S
    # or mail (-M/-N) is specified on the command line
tr: # Eğer AÇIK durumdaysa komut satırından save -S ya da mail (-M/-N)
    # belirtilirse makaleler/zincirler toplu kipte kaydedilir

en: # If ON ask user if read groups should all be marked read
tr: # Eğer AÇIK ise kullanıcıya okuma gruplarının tamamının okunmuş olarak işaretlenmesini sor

en: # If ON automatically list thread when entering it using right arrow key.
tr: # Eğer AÇIK durumundaysa zincirleri sağ ok tuşunu kullanarak girerken otomatik olarak listele.

en: # If ON automatically reconnect to NNTP server if the connection is broken
tr: # AÇIK konumunda ise bağlantı kesilirse NNTP sunucusuna otomatik olarak tekrar bağlan

en: # If ON catchup group/thread when leaving with the left arrow key.
tr: # Eğer AÇIKSA gruptan/zincirden sol ok tuş ile ayrılırken yakala.

en: # If ON decode German style TeX umlaut codes to ISO and
    # show "a as Umlaut-a, etc.
tr: # Eğer AÇIK ise Alman stili TeX noktalama kodlarını ISO'ya çevir
    # ve "a'yı noktalı a, vb. şekilde göster

en: # If ON detect quoted text from external sources in articles
tr: # Eğer AÇIK ise makaledeki harici kaynaklardan alıntılanmış metinleri algıla

en: # If ON detect verbatim blocks in articles
tr: # Eğer AÇIK ise makalelerde birebir aynı blokların algılanmasını etkinleştir

en: # If ON enable mouse button support on xterm terminals
tr: # Eğer AÇIK durumundaysa xtrem uçbirimlerini destekleyen fare tuşunu etkinleştir.

en: # If ON enable scroll keys on terminals that support it
tr: # Eğer AÇIK durumunduysa uçbirimler tarafından desteklenen kaydırma tuşlarını etkinleştir

en: # If ON include advertising User-Agent: header
tr: # Eğer AÇIK durumdaysa User-Agent: başlığını içer

en: # If ON keep all failed postings in ~/dead.articles
tr: # Eğer AÇIK ise tüm başarısız gönderileri ~/dead.articles içinde sakla

en: # If ON mark articles that are saved as read
tr: # AÇIK durumdaysa okunmuş olarak kaydedilmiş makaleleri işaretle

en: # If ON only save/print/pipe/mail unread articles (tagged articles excepted)
tr: # Eğer AÇIK durumundaysa okunmamış makaleleri sadece kaydet/yazdır/yönlendir/postala (etiketlenmiş makaleler hariç tutulur)

en: # If ON prepend the signature with dashes '\n-- \n'
tr: # Eğer AÇIK ise imzayı tire ile başlat '\n-- \n'

en: # If ON print all of article header otherwise just the important lines
tr: # Eğer AÇIK durumundaysa makale başlığının tümünü değilse sadece önemli olanları yazdır

en: # If ON put cursor at first unread art in group otherwise last art
tr: # Eğer AÇIK durumundaysa imleci ilk okunmamış makeleye, değilse son makeleye koy

en: # If ON remove ~/.article after posting.
tr: # AÇIK durumundaysa gönderim sonrası ~/.article dosyasını sil.

en: # If ON show a mini menu of useful commands at each level
    # and posting etiquette after composing an article
tr: # Eğer AÇIK durumundaysa makale oluşturduktan sonra tüm
    # düzeylerde kullanışlı komutların mini menüsünü ve yollama etiketini göster.

en: # If ON show empty Followup-To header when editing an article
tr: # Eğer AÇIK ise makaleyi düzenlerken boş izlenen üst bilgisini göster

en: # If ON show group description text after newsgroup name at
    # group selection level
tr: # Eğer AÇIK durumundaysa grup seçim düzeyindeki haber grubu isiminden sonraki
    # grup açıklama metnini göster.

en: # If ON show only new/unread articles otherwise show all.
tr: # Eğer AÇIK durumundaysa sadece yeni/okunmamış makaleleri, değilse hepsini göster.

en: # If ON show only subscribed to groups that contain unread articles.
tr: # Eğer AÇIK durumundaysa sadece abone olunup okunmamış makaler içeren grupları göster.

en: # If ON strip blanks from ends of lines for faster display on slow terminals.
tr: # Eğer AÇIK durumdaysa yavaş uçbirimde daha hızlı görüntü için boşları yok et.

en: # If ON strip multipart/alternative messages automatically
tr: # Eğer AÇIK ise multipart/alternative iletileri otomatik olarak kırp

en: # If ON strip unsubscribed groups from newsrc
tr: # Eğer AÇIK ise newsrc'den abonelikten çıkılmış grupları çıkart

en: # If ON the 'Mark as (un)read' function marks only the current article.
tr: # Eğer AÇIK durumundaysa 'makaleyi okunmuş/okunmamış olarak işaretle' işlevi sadece mevcut makale için geçerlidir.

en: # If ON tin will ask before using metamail to display MIME messages
    # this only happens if metamail_prog is set to something
tr: # Eğer AÇIK ise tin MIME mesajlarını görüntülemek için metamail kullanmadan önce soracak
    # bu sadece metamail_prog bir şeye ayarlı ise olur

en: # If ON use -> otherwise highlighted bar for selection
tr: # Eğer AÇIK durumundaysa kullan -> değilse seçim için vurgulanmış çubuk

en: # If ON use UTF-8 characters for indicator '->', tree and ellipsis '...'.
tr: # Eğer AÇIK ise belirtgeç '->', ağaç ve elips '...' için UTF-8 karakterler kullan.

en: # If ON use inverse video for page headers at different levels
tr: # Eğer AÇIK durumundaysa farklı seviyelerdeki sayfa üst bilgileri için ters görüntü kullan

en: # If ON use print current subject or newsgroup description in the last line
tr: # eğer AÇIK durumdaysa mevcut konu yada son satırdaki haber grubu tanımı için yazdırır

en: # If ON using ANSI-color
tr: # Eğer AÇIK durumundaysa ANSI-renk kullanılıyor

en: # If ON using slrnface(1) to interpret the ''X-Face:'' header.
    # Only useful when running in an xterm.
tr: # Eğer AÇIK durmunduysa ''X-Face:'' başlığını yorumlamak için slrnface(1) kullanılır.
    # Sadece xterm'de çalışırken faydalı.

en: # If ON wrap around threads on searching next unread article
tr: # Eğer AÇIK durumunduysa sonraki okunmayan makaleyi aramak için zincirleri çevrele

en: # If ON, 8bit characters in mail headers are NOT encoded.
    # default is OFF. Thus 8bit characters are encoded by default.
    # 8bit chars in headers are encoded regardless of the value of this parameter
    # unless mail_mime_encoding is 8bit as well. Note that RFC 2822
    # prohibits 8bit characters in mail headers so that you are advised NOT to
    # turn it ON unless you have some compelling reason.
tr: # Eğer AÇIK durumdaysa, 8bit karakterler posta başlıklarında kodlanmaz.
    # öntanımlı değer KAPALI'dır. 8bit karakterler öntanımlı olarak kodlanır.
    # 8bit başlıklardaki karakterler parametrelerin değeri bakılmadan kodlanır
    # mail_mime_encoding 8bit değilse. RFC 2822 posta başlıklarında 8bit karakterleri
    # yasaklar. Eğer çok önemli bir nedeniniz yoksa bunu AÇIK TUTMAMANI önerilir.

en: # If ON, 8bit characters in news headers are NOT encoded.
    # default is OFF. Thus 8bit characters are encoded by default.
    # 8bit chars in header are encoded regardless of the value of this
    # parameter unless post_mime_encoding is 8bit as well.
tr: # Eğer AÇIK durumdaysa, 8bit karakterler haber başlıklarında kodlanmaz.
    # varsayılan KAPALI'dır. Bu yüzden 8bit karakterler varsayılan olarak
    # kodlanır. post_mime_encoding değeri 8bit ise bu değere bakılmaksızın
    # başlıklardaki 8bit karakterler kodlanır.

en: # If ON, bi-directional text is rendered by tin
tr: # Eğer AÇIK ise çift yönlü metinler tin tarafından gerçeklenir

en: # If ON, create local copies of NNTP overview files.
tr: # AÇIK durumundaysa, NNTP önizleme dosyalarının yerel kopyalarını yarat.

en: # If ON, use //TRANSLIT extension. This means that when a character cannot
    # be represented in the in the target character set, it can be approximated
    # through one or several similarly looking characters.
tr: # Eğer AÇIK durumdaysa, //TRANSLIT uzantısı kullan. Bu, eğer bir karater
    # hedef karakter kümesinde temsil edilemiyorsa, benzer gözüken karakterlerin
    # bir ya da birkaçı ile benzetilebilir.

en: # If set, post processed files will be opened in a viewer
tr: # Eğer ayarlandıysa, sonradan işlenmiş dosyalar bir görüntüleyicide açılacaktır

en: # Interactive mailreader
    # Possible values are (the default is marked with *):
    # * 0 = no interactive mailreader
    #   1 = use interactive mailreader with headers in file
    #   2 = use interactive mailreader without headers in file
tr: # Etkileşimli eposta okuyucusu
    # Olası değerler (öntanımlı olan * ile işaretlenmiştir):
    # * 0 = etkileşimli eposta okuyucusu yok
    #   1 = etkileşimli eposta okuyucusunu dosyada başlıklar olacak şekilde kullan
    #   2 = etkileşimli eposta okuyucusunu dosyada başlıklar olmayacak şekilde kullan

en: # MIME encoding (8bit, base64, quoted-printable, 7bit) of the body
    # for mails and posts, if necessary. QP is efficient for most European
    # character sets (ISO-8859-X) with small fraction of non-US-ASCII chars,
    # while Base64 is more efficient for most 8bit East Asian, Greek, and
    # Russian charsets with a lot of 8bit characters.
tr: # Gerekliyse, posta ve gönderiler için MIME kodlayıcı ( (8bit, base64, quoted-printable, 7bit).
    # QP, US-ASCII karakter çok az olan çoğu avrupa karakter kümeleri (ISO-8859-X) için verimlidir
    # Karakter kümesi (ISO-8859-X) küçük işaretli kesir US-ASCII karakterler
    # Anca Base64 çoğu 8bit Doğu Asya, Yunanca ve Rusça gibi çok fazla 8bit
    # karaktere sahip olaln karakter kümelerinde daha iyidir.

en: # NNTP-server -> newsrc translation table and NNTP-server
    # shortname list for %s %s
    #
    # the format of this file is
    #   <FQDN of NNTP-server> <newsrc file> <shortname> ...
    #
    # if <newsrc file> is given without path, $HOME is assumed as its location
    #
    # examples:
    #   news.tin.org      .newsrc-tin.org  tinorg
    #   news.example.org  /tmp/nrc-ex      example    ex
    #
tr: # NNTP-sunucusu -> newsrc çeviri tablosu ve NNTP-sunucusu
    # %s %s için kısa isim listesi
    #
    #bu dosyanın formatı
    #   <NNTP sunucusunun FQDN'i> <newsrc dosyası> <kısa isim> ...
    #
    # eğer <newsrc dosyası> yol belirtilmeden verilirse, $HOME bu dosyanın dizini olarak varsayılır
    #
    # örnekler:
    #   news.tin.org     .newsrc-tin.org  tinorg
    #   news.ka.nu    /tmp/nrc-nu      example    ex
    #

en: # Number of articles to get (0=no limit), if negative sets maximum number
    # of already read articles to be read before first unread one
tr: # Alınacak makale sayısı (0=sınırsız), eğer negatif ayarlanırsa il okunmamıştan öncce
    # şu anki mevcut okunan makale sayısı okunur

en: # Number of days a short term filter will be active
tr: # Kısa süreli filtrenin aktif olacağı gün sayısı

en: # Number of days in which article is considered recent, (0=OFF)
tr: # Makalenin yeni sayıldığı gün sayısı, (0=KAPALI)

en: # Number of lines that cursor-up/down will scroll in article pager
    # Possible values are (the default is marked with *):
    #  -2 = half-page scrolling
    #  -1 = the top/bottom line is carried over onto the next page
    #   0 = page-by-page (traditional behavior)
    # * 1 = line-by-line
    #   2 or greater = scroll by 2 or more lines (only in the pager)
tr: # Makale sayfalayıcıda imleç aşağı yukarının kaydırma yapacağı satır sayısı
    # Olası değerler (öntanımlı olan * ile işaretlenmiştir):
    #  -2 = yarım sayfa kaydırma
    #  -1 = satırın başı/sonu sonraki sayfaya aktarılır
    #   0 = sayfa sayfa (geleneksel davranış)
    # * 1 = satır satır
    #   2 ya da daha fazla = 2 ya da daha fazla satır kaydır (sadece sayfalayıcıda)

en: # Part of From field to display in group and thread level
    # Possible values are (the default is marked with *):
    #   0 = none
    #   1 = address
    # * 2 = full name
    #   3 = both
tr: # Gönderen alanının E-posta zinciri seviyesinde ve grup içinde gösterilecek kısmı
    # Muhtemel değerler (varsayılan * ile işaretli):
    #   0 = hiçbiri
    #   1 = adres
    # * 2 = tam isim
    #   3 = her ikisi de

en: # Print program with parameters used to print articles/threads
tr: # Programı makaleleri/zincirleri yazdırmak için kullanılan parametreleri kullanarak yazdır

en: # Put your name in the Cc: and/or Bcc: field when mailing an article.
    # Possible values are (the default is marked with *):
    # * 0 = No
    #   1 = Cc
    #   2 = Bcc
    #   3 = Cc and Bcc
tr: # Makale gönderirken adınızı Bilgi: ve/veya Gizli Bilgi: alanlarına girin.
    # Muhtemel değerler (varsayılan * ile işaretli):
    # * 0 = Hayır
    #   1 = Bilgi
    #   2 = Gizli Bilgi
    #   3 = Bilgi ve Gizli Bilgi

en: # Same as 'news_headers_to_display' except it denotes the opposite.
    # An example of using both options might be if you thought X- headers were
    # A Good Thing(tm), but thought Alan and Pape were miscreants...well then you
    # would do something like this:
    # news_headers_to_display=X-
    # news_headers_to_not_display=X-Alan X-Pape
    # Not defining anything turns off this option.
tr: # 'news_headers_to_display' ile aynı fakat tersini belirtir.
    # İki özelliğin de örnek bir kullanımı şöyle olabilir, X- başlıklarının
    # iyi bir şey olduğunu düşünüp, Alan ve Pape olanların kötü olduğunu
    # düşünebilirsiniz. Bu durumda şöyle bir şey ayarlamanız gerekir:
    # news_headers_to_display=X-
    # news_headers_to_not_display=X-Alan X-Pape
    # Hiçbir şey belirtmezseniz bu özellik kapanır.

en: # Score limit before an article is marked hot
tr: # Makale sıcak olarak işaretlenmeden önceki skor sınırı

en: # Score limit before an article is marked killed
tr: # Makale yok et olarak işaretlenmeden önceki skor sınırı

en: # Should the leading and ending stars and dashes also be displayed,
    # even when they are highlighting marks?
    # Possible values are (the default is marked with *):
    #   0 = no
    #   1 = yes, display mark
    # * 2 = print a space instead
tr: # Vurgulama işareti olmasına rağmen baştaki ve sondaki yıldızlar ve
    # tireler gösterilsin mi?# Olası değerler (öntanımlı olan * ile gösterilmiştir):
    #   0 = hayır
    #   1 = evet, işareti göster
    # * 2 = onların yerine bir boşluk yaz

en: # Sort articles by ...
    # Possible values are (the default is marked with *):
    #   0 = nothing
    #   1 = Subject descending
    #   2 = Subject ascending
    #   3 = From descending
    #   4 = From ascending
    #   5 = Date descending
    # * 6 = Date ascending
    #   7 = Score descending
    #   8 = Score ascending
    #   9 = Lines descending
    #  10 = Lines ascending
tr: # Makaleleri şuna göre sırala ...
    # Olası değerler (öntanımlı olan * ile işaretlenmiştir):
    #   0 = (hiçbir şey)
    #   1 = (Konu azalan)
    #   2 = (Konu artan)
    #   3 = (Gönderen azalan)
    #   4 = (Gönderen artan)
    #   5 = (Tarih azalan)
    # * 6 = (Tarih artan)
    #   7 = (Skor azalan)
    #   8 = (Skor artan)
    #   9 = (Satırlar azalan)
    #  10 = (Satırlar artan)

en: # Sort thread by ...
    # Possible values are (the default is marked with *):
    #   0 = nothing
    # * 1 = Score descending
    #   2 = Score ascending
    #   3 = Last posting date descending
    #   4 = Last posting date ascending
tr: # Zincirleri şuna sırala ...
    # Olası değerler (öntanımlı olan * ile işaretlenmiştir):
    #   0 = hiçbir şey
    # * 1 = Skor azalan
    #   2 = Skor artan
    #   3 = Son gönderim tarihi azalan
    #   4 = Son gönderim tarihi artan

en: # Standard background color
    # Default: -1 (default color)
tr: # Standart arkaplan rengi
    # Öntanımlı: -1 (öntanımlı renk)

en: # Standard foreground color
    # Default: -1 (default color)
tr: # Standart önplan rengi
    # Öntanımlı: -1 (varsayılan renk)

en: # Summary of mailed/posted messages viewable by 'W' command from within tin.
tr: # Tin'deki 'W' komutundan görünebilir postalanmış/gönderilmiş iletilerin özeti.

en: # The program used to open URLs. The actual URL will be appended
tr: # Program URL açıyordu. Asıl URL'ler sona eklenecek

en: # Thread articles by ...
    # Possible values are (the default is marked with *):
    #   0 = nothing
    #   1 = Subject
    #   2 = References
    # * 3 = Both (Subject and References)
    #   4 = Multipart Subject
    #   5 = Percentage Match
tr: # ... tarafından E-posta zinciri makaleleri
    # Muhtemel değerler (varsayılan * ile işaretli):
    #   0 = hiçbiri
    #   1 = Konu
    #   2 = Referanslar
    # * 3 = Her ikisi de (Konu ve referanslar)
    #    4 = Çok Bölümlü Konu
    #    5 = Yüzde Eşleşmesi

en: # Thread percentage match...
    # the percentage of characters in the subject of an article that must match
    # a base article for both those articles to be considered to belong to the
    # same thread. This option is an integer percentage, e.g. 80, no decimals may
    # follow. If 80 is used here, then 80% of the characters must match exactly,
    # no insertion of a character, for the two articles to be put in the same
    # thread. e.g. 'happy' and 'harpy' would match, but 'harpie', 'happie' and
    # 'harppy' would be threaded separately from 'happy'
tr: # Zincir eşleme yüzdesi...
    # birbirine ait olduğu düşünülen iki makale başlığındaki uyması gereken
    # karakter eşleşme yüzdesi. Bu değer bir tamsayı yüzdesidir, örn. 80, sonrasında
    # sayı gelemez. Eğer burada 80 yazıldıysa, iki makalenin aynı zincire konulması
    # için karakterlerin tamamen uyuşması gerekiyor. örn. 'mutlu' ve 'mullu' eşleşir
    # fakat 'mttllu', 'muuttl' ve 'mtluuu', 'mutlu'dan ayrı bir şekilde zincirlenecektir.

en: # Thread score
    # Possible values are (the default is marked with *):
    # * 0 = max
    #   1 = sum
    #   2 = average
tr: # E-posta zinciri skoru
    # Muhtemel değerler (varsayılan * ile işaretli):
    # * 0 = en çok
    #   1 = toplam
    #   2 = ortalama

en: # Time in seconds to wait for a response from the server (0=no timeout)
tr: # Sunucudan cevap gelmesi için saniye cinsinden beklenen süre (0=zaman aşımı yok)

en: # Time interval in seconds between rereading the active file (0=never)
tr: # Aktif dosyalar tekrar okunurken saniye cinsinden zaman aralığı (0=asla)

en: # Trim the article body, remove unnecessary blank lines.
    # Possible values are (the default is marked with *):
    # * 0 = Nothing special
    #   1 = Skip leading blank lines
    #   2 = Skip trailing blank lines
    #   3 = Skip leading and trailing blank lines
    #   4 = Compact multiple blank lines between text blocks
    #   5 = Compact multiple blank lines between text blocks and skip
    #       leading blank lines
    #   6 = Compact multiple blank lines between text blocks and skip
    #       trailing blank lines
    #   7 = Compact multiple blank lines between text blocks and skip
    #       leading and trailing blank lines
tr: # Makale gövdesini kırp, gereksiz boş satırları kaldır.
    # Muhtemel değerler (varsayılan * ile işaretli):
    # * 0 = Özel bir şey yapma
    #   1 = Baştaki boş satırları atla
    #   2 = Sondaki boş satırları atla
    #   3 = Baştaki ve sondaki boş satırları atla
    #   4 = Metin blokları arasındaki birden fazla boş satırı birleştir
    #   5 = Metin blokları arasındaki birden fazla boş satırı birleştir ve
    #       baştaki boş satırları atla
    # 6 = Metin blokları arasındaki birden fazla boş satırı birleştir ve
    #       sondaki boş satırları atla
    # 7 = Metin blokları arasındaki birden fazla boş satırı birleştir ve
    #       baştaki ve sondaki boş satırları atla

en: # User's mail address (and fullname), if not username@host (fullname)
tr: # Kullanıcının e-posta adresi (ve tüm ismi), yoksa kullanıcıadı@sistem (tüm isim)

en: # What to do with bogus groups in newsrc file
    # Possible values are (the default is marked with *):
    # * 0 = keep
    #   1 = remove
    #   2 = highlight with D on selection screen
tr: # newsrc dosyasında olan sahte gruplara ne yapılsın
    # Olası değerler (öntanımlı olan * ile işaretli):
    # * 0 = koru
    #   1 = kaldır
    #   2 = seçim ekranında D ile vurgula

en: # Which news headers you wish to see. If you want to see _all_ the headers,
    # place an '*' as this value. This is the only way a wildcard can be used.
    # If you enter 'X-' as the value, you will see all headers beginning with
    # 'X-' (like X-Alan or X-Pape). You can list more than one by delimiting with
    # spaces. Not defining anything turns off this option.
tr: # Hangi haber başlıklarını görmek istiyorsunuz. Eğer _bütün başlıkları görmek,
    # istiyorsanız, değer oalrak '*' yazın. Bir joker karakter kullanmanın tek yolu budur.
    # Eğer 'X-' değeri yazarsanız, 'X-' ile başlayan (Örneğin X-Alan ya da X-Pape) bütün
    # başlıkları göreceksiniz. Boşluklarla ayırarak birden fazla listeleyebilirsiniz.
    # Hiçbir şey belirtmezseniz bu özellik kapanır.

en: # Wildcard matching
    # Possible values are (the default is marked with *):
    # * 0 = wildmat
    #   1 = regex
tr: # Joker karakter eşleme
    # Olası değerler (öntanıml olan * ile işaretlenmiştir):
    # * 0 = wildmat
    #   1 = regex

en: # Wrap article lines at column
tr: # Sütundaki makale satırlarını çevrele

en: # [Mail/Save] active file. Format is like news active file:
    #   groupname  max.artnum  min.artnum  /dir
    # The 4th field is the basedir (i.e. ~/Mail or ~/News)
    #
tr: # [Eposta/Kaydet] aktif dosya. Format haber aktif dosyasyla aynı:
    # grup ismi  max.artnum  min.artnum  /dir
    # 4. alan temel dizin (örn.~/Mail or ~/News)
    #

en: # entries first followed by group specific entries.
    #
tr: # grup özel girdilerinden hemen önce gelen girdiler.
    #

en: %*s[-- Description: %s --]
tr: %*s[-- Tanım:%s --]

en: %*s[-- charset %s not supported --]
tr: %*s[-- karakter seti %s desteklenmiyor --]

en: %4d unread (%4d hot) %s in %s
tr: %4d okunmamış (%4d sıcak) %s şunun içinde %s

en: %A Addr %D Date %F Addr+Name %G Groupname %M Message-ID %N Name %C First Name
tr: %A Adres %D Tarih %F Adres+Ad %G Grup adı %M İleti-Kimliği %N Ad %C İlk Ad

en: %d %s piped to "%s"
tr: %d %s şuna yönlendirildi "%s"

en: %d %s printed
tr: %d %s yazdırıldı

en: %d Authentication failed
tr: %d Kimlik denetimi başarısız

en: %d Trying to dotlock %s
tr: "%d dotlock yapılmaya çalışılıyor %s

en: %d Trying to lock %s
tr: "%d Kilitlemeye çalışılıyor %s

en: %d attachments tagged
tr: %d ek etiketlendi

en: %d days
tr: %d gün

en: %d files successfully written from %d articles. %d %s occurred.
tr: %d dosya %d makalelerinden başarıyla yazıldı. %d %s meydana geldi.

en: %d of %d attachments saved successfully.
tr: %d ekin %d'si başarıyla kaydedildi.

en: %d postponed %s, reuse with ^O...
tr: %d ertelendi %s, ^O ile tekrar kullan...

en: %s %d %s in %lu seconds
tr: %4$lu saniyede %1$s %2$d %3$s

en: %s %s %s ("%s"): send a DETAILED bug report to %s
tr: "%s %s %s ("%s"): DETAYLI hata raporunu şuna gönder %s

en: %s is a directory
tr: %s bir dizindir

en: %s is bogus
tr: %s sahte

en: %s marked as read
tr: %s okunmuş olarak işaretlendi

en: %s marked as unread
tr: %s okunmamış olarak işaretlendi

en: %s only useful for batch mode operations
tr: %s sadece toplu kip işlemleri varsa kullanışlı

en: %s only useful without batch mode operations
tr: %s sadece toplu kip işlemleri yoksa kullanışlı

en: %s successfully decoded.
tr: %s başarıyla çözüldü.

en: %s%s: Unknown host.
tr: %s%s: Bilinmeyen sunucu.

en: %s/tcp: Unknown service.
tr: %s/tcp: Bilinmeyen servis.

en: %s: Can't get entry for TERM
tr: %s: TERM için girdi alınamıyor

en: %s: Screen initialization failed
tr: %s: Ekran başlatma başarısız

en: %s: TERM variable must be set to use screen capabilities
tr: %s: Ekran yeteneklerini kullanabilmek için TERM değişkeni ayarlanmalı

en: %s: Terminal must have clear to end-of-line (ce)
tr: %s: Uçbirim satır sonuna (ce) kadar silmek zorunda

en: %s: Terminal must have clear to end-of-screen (cd)
tr: %s: Uçbirim ekran sonuna (cd) kadar silmek zorunda

en: %s: Terminal must have clearscreen (cl) capability
tr: %s: Uçbirim'in ekran temizleme yeteneğini (cl) olmak zorunda

en: %s: Terminal must have cursor motion (cm)
tr: %s: Uçbirim imleç hareketi'ne (cm) sahip olmak zorunda

en: %s: Updating of index files not supported: cache_overview_files=%s
tr: %s: Dizin dosyalarını güncelleme desteklenmiyor: cache_overview_files=%s

en: %s: screen is too small
tr: %s: ekran çok küçük

en: %s=add; %s=move; %s=rename; %s=delete
tr: %s=ekle; %s=kaydır; %s=yeniden adlandır; %s=sil

en: %s=article, %s=thread, %s=range, %s=hot, %s=pattern, %s=tagged, %s=quit:
tr: %s=makale, %s=e-posta zinciri, %s=aralık, %s=sıcak, %s=kalıp, %s=etiketlenmiş, %s=çık:

en: %s=author search; %s=body search; %s=catchup; %s=followup; %s=mark read
tr: %s=yazar araması; %s=gövde araması; %s=yakala; %s=takip-et; %s=okumuş olarak işaretle

en: %s=author search; %s=catchup; %s=line down; %s=line up; %s=mark read; %s=list thread
tr: %s=yazar araması; %s=yakala; %s=satır aşağı; %s=satır yukarı; %s= okunmuş işaretle; %s=eposta zinciri listele

en: %s=edit cancel message, %s=quit, %s=delete (cancel) [%%s]:
tr: %s=iptal edilen iletiyi düzenle, %s=terk et, %s=sil (iptal) [%%s]:

en: %s=encrypt, %s=sign, %s=both, %s=quit:
tr: %s=şifrele, %s=imzala. %s=ikisi de, %s=çık:

en: %s=help; %s=line down; %s=line up; %s=quit; %s=tag; %s=mark unread
tr: %s=yardım; %s=satır aşağı; %s=satır yukarı; %s=quit; %s=etiketle; %s=okunmamış olarak işaretle

en: %s=line down; %s=line up; %s=help; %s=move; %s=quit; %s=toggle all/unread
tr: %s=satır aşağı; %s=satır yukarı; %s=yardım; %s=taşı; %s=çık; %s=hepsi/okunmamışlar değiştir

en: %s=line up; %s=line down; %s=page up; %s=page down; %s=top; %s=bottom
tr: %s=satır yukarı; %s=satır aşağı; %s=üst sayfa; %s=alt sayfa; %s=üst; %s=alt

en: %s=mail; %s=print; %s=quit; %s=reply mail; %s=save; %s=tag; %s=post
tr: %s=eposta; %s=yazdır; %s=çık; %s=cevap yaz; %s=kaydet; %s=etiketle; %s=gönder

en: %s=mail; %s=print; %s=quit; %s=toggle all/unread; %s=save; %s=tag; %s=post
tr: %s=posta; %s=yazdır; %s=çık; %s=hepsini/okunmayanları değiştir; %s=kaydet; %s=etiketle; %s=gönder

en: %s=mail; %s=quit; %s=reply mail; %s=save; %s=tag; %s=post
tr: %s=eposta; %s=çık; %s=cevap yaz; %s=kaydet; %s=etiketle; %s=yolla

en: %s=mail; %s=quit; %s=toggle all/unread; %s=save; %s=tag; %s=post
tr: %s=eposta; %s=çık; %s=hepsini/okunmayanları değiştir; %s=kaydet; %s=etiketle; %s=yolla

en: %s=pipe; %s=mail; %s=print; %s=quit; %s=reply mail; %s=save; %s=tag; %s=post
tr: %s=yönlendir; %s=eposta; %s=yazdır; %s=çık; %s=cevap yaz; %s=kaydet; %s=etiketle; %s=gönder

en: %s=pipe; %s=mail; %s=print; %s=quit; %s=toggle all/unread; %s=save; %s=tag; %s=post
tr: %s=yönlendir, %s=eposta; %s=yazdır, %s=çık, %s=hepsini/okunmayanları değiştir; %s=kaydet; %s=etiketle; %s=gönder

en: %s=pipe; %s=mail; %s=quit; %s=reply mail; %s=save; %s=tag; %s=post
tr: %s=yönlendir; %s=eposta; %s=çık; %s=cevap yaz; %s=kaydet; %s=etiketle; %s=gönder

en: %s=pipe; %s=mail; %s=quit; %s=toggle all/unread; %s=save; %s=tag; %s=post
tr: %s=yönlendir; %s=eposta; %s=çık; %s=hepsini/okunmayanları değiştir; %s=kaydet; %s=etiketle; %s=gönder

en: %s=quit, %s=edit, %s=ispell, %s=menu, %s=post, %s=postpone [%%s]:
tr: %s=çık, %s=düzenle, %s=ispell, %s=menü, %s=yolla, %s=ertele [%%s]:

en: %s=quit, %s=edit, %s=ispell, %s=menu, %s=post, %s=postpone:
tr: %s=çık, %s=düzenle, %s=ispell, %s=menü, %s=yolla, %s=ertele:

en: %s=quit, %s=edit, %s=ispell, %s=pgp, %s=menu, %s=post, %s=postpone [%%s]:
tr: %s=çık, %s=düzenle, %s=ispell, %s=pgp, %s=menü, %s=gönder, %s=ertele [%%s]:

en: %s=quit, %s=edit, %s=ispell, %s=pgp, %s=menu, %s=post, %s=postpone:
tr: %s=çık, %s=düzenle, %s=ispell, %s=pgp, %s=menü, %s=gönder, %s=ertele:

en: %s=quit, %s=edit, %s=ispell, %s=pgp, %s=send [%%s]:
tr: %s=çık, %s=düzenle, %s=ispell, %s=pgp, %s=gönder [%%s]:

en: %s=quit, %s=edit, %s=ispell, %s=send [%%s]:
tr: %s=çık, %s=düzenle, %s=ispell, %s=yolla [%%s]:

en: %s=quit, %s=edit, %s=menu, %s=post, %s=postpone [%%s]:
tr: %s=çık, %s=düzenle, %s=menü, %s=yolla, %s=ertele [%%.*s]:

en: %s=quit, %s=edit, %s=menu, %s=post, %s=postpone:
tr: %s=çık, %s=düzenle, %s=menü, %s=yolla, %s=ertele:

en: %s=quit, %s=edit, %s=pgp, %s=menu, %s=post, %s=postpone [%%s]:
tr: %s=çık, %s=düzenle, %s=pgp, %s=menü, %s=yolla, %s=ertele [%%s]:

en: %s=quit, %s=edit, %s=pgp, %s=menu, %s=post, %s=postpone:
tr: %s=çık, %s=düzenle, %s=pgp, %s=menü, %s=yolla, %s=ertele:

en: %s=quit, %s=edit, %s=pgp, %s=send [%%s]:
tr: %s=çık, %s=düzenle, %s=pgp, %s=gönder [%%s]:

en: %s=quit, %s=edit, %s=postpone:
tr: %s=çık, %s=düzenle, %s=ertele:

en: %s=quit, %s=edit, %s=send [%%s]:
tr: %s=çık, %s=düzenle, %s=gönder [%%s]:

en: %s=reverse tagging; %s=search forwards; %s=search backwards; %s=repeat search
tr: %s=geriye doğru etiketle; %s=ileriye doğru ara; %s=geriye doğru ara; %s=aramayı tekrarla

en: %s=search forwards; %s=search backwards; %s=quit
tr: %s=ileriye doğru ara; %s=geriye doğru ara; %s=çık

en: %s=search forwards; %s=search backwards; %s=repeat search
tr: %s=ileriye doğru ara; %s=geriye doğru ara; %s=aramayı tekrarla

en: %s=sign, %s=sign & include public key, %s=quit:
tr: %s=işaretle, %s=imzala & genel anahtarı dahil et, %s=çık:

en: %s=subscribe; %s=sub pattern; %s=unsubscribe; %s=unsub pattern; %s=yank in/out
tr: %s=abone ol; %s=örüntüdekine abone ol; %s=abonelikten çık; %s=örüntüdeki abonelikten çık; %s=çekme içeri/dışarı

en: %s=view; %s=pipe; %s=pipe raw; %s=save; %s=tag; %s=tag pattern; %s=untag all
tr: %s=görüntüle; %s=yönlendir; %s=ham yönlendir; %s=kaydet; %s=etiketle; %s=örüntüyü etiketle; %s=tümünün etiketini kaldır

en: %s=view; %s=save; %s=tag; %s=tag pattern; %s=untag all
tr: %s=görüntüle; %s=kaydet; %s=etiketle; %s=deseni etiketle; %s=tamamının etiketini kaldır

en: 'Mark as (un)read' ignores tags
tr: 'Okun(ma)muş olarak işaretle' etiketleri yoksayar

en: (%d:%02d remaining)
tr: (%d:%02d kaldı)

en: (unknown)
tr: (bilinmiyor)

en: *** Beginning of article ***
tr: *** Makalenin başı ***

en: *** Beginning of page ***
tr: *** Sayfanın başı ***

en: *** End of URLs ***
tr: ***URL'lerin sonu***

en: *** End of article ***
tr: *** Makalenin sonu ***

en: *** End of articles ***
tr: *** Makalelerin sonu ***

en: *** End of attachments ***
tr: *** Eklerin sonu ***

en: *** End of groups ***
tr: *** Grupların sonu ***

en: *** End of page ***
tr: *** Sayfanın sonu ***

en: *** End of scopes ***
tr: *** Kapsamların sonu ***

en: *** End of thread ***
tr: ***E-posta zincirinin sonu***

en: *** Group descriptions are disabled according to current select_format ***
tr: *** Grup tanımları mevcut select_format ayarına göre devre dışı bırakıldı ***

en: *** No articles ***
tr: *** Makale Yok ***

en: *** No attachments ***
tr: *** Ek yok ***

en: *** No description ***
tr: *** Tanım yok ***

en: *** No groups ***
tr: *** Grup(lar) yok ***

en: *** No postponed articles ***
tr: *** Ertelenmiş makale yok ***

en: *** No scopes ***
tr: *** Kapsam yok ***

en: *** Posting not allowed ***
tr: *** Gönderim izni yok ***

en: -- %d %s mailed --
tr: -- %d %s postalandı --

en: -- %s saved to %s - %s --
tr: -- %s şuna kaydedildi %s - %s --

en: -- %s saved to %s%s --
tr: -- %s şuna kaydedildi %s%s --

en: -- Last response --
tr: -- Son yanıt --

en: -- Next response --
tr: -- Sonraki yanıt --

en: -- end of forwarded message --
tr: -- yönlendirilmiş iletinin sonu --

en: -- forwarded message --
tr: -- yönlendirilmiş ileti --

en: -- post processing completed --
tr: -- sonradan işleme tamamlandı --

en: -- post processing started --
tr: -- sonradan işleme başladı --

en: --More--
tr: --Daha fazla--

en: 0 - 9	  choose URL by number
tr: 0 - 9	  URL'yi sayıyla seç

en: 0 - 9	  choose article by number
tr: 0 - 9	  sayıyla makale seç

en: 0 - 9	  choose attachment by number
tr: 0 - 9	  eki sayıyla seç

en: 0 - 9	  choose attribute by number
tr: 0 - 9	  özelliği sayıyla seç

en: 0 - 9	  choose group by number
tr: 0 - 9	  grubu sayıyla seç

en: 0 - 9	  choose option by number
tr: 0 - 9	  seçeneği sayıyla seç

en: 0 - 9	  choose scope by number
tr: 0 - 9	  kapsamı sayıyla seç

en: 0 - 9	  choose thread by number
tr: 0 - 9	  sayıya göre eposta zinciri seç

en: 0 - 9	  display article by number in current thread
tr: 0 - 9	  makaleyi mevcut zincirdeki sayıyla görüntüle

en: 0 = full page scrolling, -1 = show previous last line as first on next page, -2 = half page
tr: 0 = tüm sayfa kaydırımı, -1 = önceki son satırı bir sonraki sayfanın ilk satırında göster, -2 = yarım sayfa

en: 1 Response
tr: 1 Yanıt

en: 205  Closing connection
tr: 205  Bağlantı kapanıyor

en: <SPACE> toggles, <CR> sets, <ESC> cancels.
tr: <SPACE> değiştirir, <CR> ayarlar, <ESC> iptal eder.

en: <n>=set current to n; %s=line down; %s=line up; %s=help; %s=quit
tr: <n>=mevcutu n olarak ayarla; %s=satır aşağı; %s=satır yukarı; %s=yardım; %s=çıkış

en: <n>=set current to n; %s=next unread; %s,%s=search pattern; %s=catchup
tr: <n>=mevcutu n olarak ayarla; %s=sonraki okunmayan; %s,%s=arama deseni; %s=yakala

en: <n>=set current to n; %s=next unread; %s=catchup; %s=display toggle
tr: <n>=mevcutu n olarak ayarla; %s=sonraki okunmayan; %s=yakala; %s=görünüm değiştir

en: <n>=set current to n; %s=next unread; %s=search pattern; %s=kill/select
tr: <n>=mevcutu n olarak ayarla; %s=sonraki okunmayan; %s=arama örüntüsü; %s=yok et/seç

en: A Usenet reader.
    
    Usage: %s [options] [newsgroup[,...]]
tr: Bir Usenet okuyucusu.
    
    Kullanım: %s [seçenekler] [habergrubu[,...]]

en: A comma separated list of MIME major/minor Content-Types. <ESC> cancels.
tr: Virgülle ayrılmış MIME büyük/küçük Content-Type listesi. <ESC> iptal eder.

en: A regex used to decide which lines to show in col_extquote.
tr: Hangi satırların col_extquote içinde gösterileceğine karar vermek için regex kullanıldı.

en: A regex used to decide which lines to show in col_quote.
tr: Hangi satırların col_quote içinde gösterileceğine karar vermek için regex kullanıldı.

en: A regex used to decide which lines to show in col_quote2.
tr: Hangi satırların col_quote2 içinde gösterileceğine karar vermek için regex kullanıldı.

en: A regex used to decide which lines to show in col_quote3.
tr: Hangi satırların col_quote3 içinde gösterileceğine karar vermek için regex kullanıldı.

en: A regex used to decide which words to show in col_markdash.
tr: Hangi kelimelerin col_markdash içinde kullanılacağına karar vermek için regex kullanıldı.

en: A regex used to decide which words to show in col_markslashes.
tr: Hangi kelimelerin col_markslashes içinde gösterileceğine karar vermek için regex kullanıldı.

en: A regex used to decide which words to show in col_markstars.
tr: Hangi kelimelerin col_markstars içinde gösterileceğine karar vermek için regex kullanıldı.

en: A regex used to decide which words to show in col_markstroke.
tr: Hangi kelimelerin col_markstroke içinde gösterileceğine karar vermek için regex kullanıldı.

en: A regex used to find Subject prefixes to remove.  Use '|' as separator.
tr: Çıkartılacak konu öneklerini bulmak için regex kullanıldı.  "|" ayırıcı olarak kullan.

en: A regex used to find Subject suffixes to remove.  Use '|' as separator.
tr: Çıkartılacak konu soneklerini bulmak için regex kullanıldı.  "|" ayırıcı olarak kullan.

en: A regex used to find the begin of a verbatim block.
tr: Bloğun birebir aynısının başlangıcını bulmak için regex kullanıldı.

en: A regex used to find the end of a verbatim block.
tr: Bloğun birebir aynısının sonunu bulmak için regex kullanıldı.

en: ANSI color disabled
tr: ANSI renk kapalı

en: ANSI color enabled
tr: ANSI renk açık

en: Abbreviate long newsgroup names
tr: Uzun haber grubu isimlerini kısaltın

en: Aborted read
tr: Okuma durduruldu

en: Aborting read, please wait...
tr: Okuma durduruluyor, lütfen bekleyin...

en: Accept Followup-To? %s=post, %s=ignore, %s=quit:
tr: Takip etmeyi kabul et? %s=gönder, %s=yoksay, %s=çık:

en: Add key(s) to public keyring?
tr: Genel anahtar zincirine anahtar(lar) ekle?

en: Add posted articles to filter
tr: Gönderilen makaleleri süzgece ekle

en: Add posted articles to filter. <SPACE> toggles & <CR> sets.
tr: Gönderilmiş makaleleri süzgece ekle. <SPACE> değiştirir & <CR> ayarlar.

en: Add quick kill filter?
tr: Hızlıca öldürme filtresi ekle?

en: Add quick selection filter?
tr: Hızlı seçme filtresi ekle?

en: Add signature when reposting
tr: Tekrar gönderirken imza ekle

en: Add signature when reposting articles. <SPACE> toggles & <CR> sets.
tr: Makaleleri yeniden gönderirken imza ekle. <SPACE> değiştirir & <CR> ayarlar.

en: Add this text at the start of the message body. <CR> sets, <ESC> cancels.
tr: Bu metni ileti gövdesinin başına ekle. <CR> ayarlar, <ESC> iptal eder.

en: Added %d %s
tr: %d %s Eklendi

en: Address
tr: Adres

en: Address and Name
tr: Adres ve İsim

en: All groups
tr: Tüm gruplar

en: All parts tagged
tr: Bütün bölümler etiketlendi

en: Always Keep
tr: Her zaman Koru

en: Always Remove
tr: Her Zaman Kaldır

en: An error has occurred while posting the article. If you think that this
    error is temporary or otherwise correctable, you can postpone the article
    and pick it up again with ^O later.
tr: Makaleyi gönderirken hata oluştu. Bu makalenin düzeltibeleceğini
    düşünüyorsanız ya da geçici bir hata ise, makaleyi erteleyebilir ve
    tekrar ^O komutunu kulanarak ulaşabilirsiniz.

en: Apply kill only to current group or all groups. <SPACE> toggles & <CR> sets.
tr: Öldürmeyi sadece mevcut grup veya bütün gruplar için uygula. <SPACE> değiştirir & <CR>ayarlar.

en: Apply pattern to    :
tr: Örüntüyü uygula    :

en: Apply select to current group or all groups. <SPACE> toggles & <CR> sets.
tr: Seçimi mevcut grup veya bütün gruplar uygula. <SPACE> değiştirir & <CR> ayarlar.

en: Article
tr: Makale

en: Article %4d of %4d
tr: Makale %4d/%4d

en: Article Level Commands
tr: Makale Seviye Komutları

en: Article cancelled (deleted).
tr: Makale iptal edildi (silinmiş).

en: Article cannot be cancelled (deleted).
tr: Makale iptal edilemedi (silinemedi).

en: Article deleted.
tr: Makale silindi.

en: Article has no parent
tr: Makalenin üstü yok

en: Article not posted!
tr: Makale gönderilmedi!

en: Article not saved
tr: Makale kaydedilmedi

en: Article not signed and no public keys found
tr: Makale imzalanmadı ve genel anahtar bulunamadı

en: Article posted: %s
tr: Makale gönderildi: %s

en: Article recentness time limit
tr: Makalenin yenilik zaman sınırı

en: Article rejected (saved to %s)
tr: Makale reddedildi (%s dosyasına kaydedildi)

en: Article to be posted resulted in errors/warnings. %s=quit, %s=Menu, %s=edit:
tr: Gönderilecek makalede hatalar/uyarılar çıktı. %s=çık, %s=Menü, %s=düzenle:

en: Article unavailable
tr: Makale mevcut değil

en: Article unchanged, abort mailing?
tr: Makale değiştirilmedi, postalama iptal edilsin mi?

en: Article undeleted.
tr: Makale silinmeden geri alındı.

en: Article-Limiting Options
tr: Makale-Sınırlandırma Seçenekleri

en: Ask before using MIME viewer
tr: MIME görüntüleyiciyi kullanmadan önce sor

en: Ask to mark groups read when quitting. <SPACE> toggles & <CR> sets.
tr: Grupları kapatırken işaretlemek için sor. <SPACE> değiştirir & <CR> ayarlar.

en: Assume this charset if no charset declaration is present, <CR> to set.
tr: Eğer hiçbir karakter kümesi tanımlamamışsa bu karakter kümesini varsay, ayarlamak için <CR>.

en: At-sign missing in mail address.
tr: Posta adresinde @ işareti eksik.

en: Attachment Menu
tr: Ek Menüsü

en: Attachment Menu Commands
tr: Ek Menü Komutları

en: Attachment operations
    ---------------------
tr: Ek işlemleri
    ---------------------

en: Attachment saved successfully. (%s)
tr: Ek başarıyla kaydedildi. (%s)

en: Attr. of highlighting with *stars*
tr: *yıldız* ile vurgulama özelliği

en: Attr. of highlighting with -stroke-
tr: -tire- ile vurgulama özniteliği

en: Attr. of highlighting with /slash/
tr: /bölü/ ile vurgulama özelliği

en: Attr. of highlighting with _dash_
tr: _alt çizgi_ ile vurgulama özelliği

en: Attribute operations
    --------------------
tr: Öznitelik işlemleri
    --------------------

en: Attributes Menu Commands
tr: Öznitelik Menüsü Komutları

en: Author search backwards [%s]>
tr: Yazar geriye doğru arıyor[%s]>

en: Author search forwards [%s]>
tr: Yazar ileriye doğru arıyor [%s]>

en: Authorization failed for user: %s
tr: Kullanıcı için yetkilendirme başarısız: %s

en: Authorized for user: %s
tr: %s kullanıcısı için yetkilendirilmiş

en: Auto-select Article Menu
tr: Makale Menüsünü Otomatik Seç

en: Auto-selection filter added
tr: Otomatik seçme filtresi eklendi

en: Auto-view post-processed files <SPACE> toggles, <CR> sets, <ESC> cancels.
tr: Sonradan işlenmiş dosyaları otomatik olarak göster <SPACE> değiştirir, <CR> ayarlar, <ESC> iptal eder.

en: Automatically GroupMarkUnselArtRead
tr: Otomatik olarak GroupMarkUnselArtRead

en: Automatically insert an X-Comment-To: header? <SPACE> toggles & <CR> sets.
tr: X-Comment-To: başlığını otomatik ekle? <SPACE> değiştirir & <CR> ayarlar.

en: Autoselecting articles (use '%s' to see all unread) ...
tr: Makaleler otomatik seçiliyor (tüm okunmamışları görmek için '%s' kullanın) ...

en: Autosubscribing groups...
tr: Gruplar otomatik abone ediliyor...

en: Average
tr: Ortalama

en: Bad command. Type '%s' for help.
tr: Bozuk komut. Yardım için  '%s'  yazın.

en: Bad syntax in encoded word used in realname.
tr: Gerçek isimde kullanılan kodlanmış sözcükte bozuk sözdizimi.

en: Base article
tr: Temel makale

en: Base article range
tr: Temel makale aralığı

en: Bcc
tr: Gizli Kopya

en: Best highlighting
tr: En iyi vurgulama

en: Black
tr: Siyah

en: Blinking
tr: Yanıp sönme

en: Blue
tr: Mavi

en: Bogus group %s removed.
tr: Sahte grup %s kaldırıldı.

en: Bold
tr: Kalın

en: Both Subject and References
tr: Konu ve Kaynaklar

en: Brown
tr: Kahverengi

en: Browse URLs in article
tr: Makaledeki URL'lere gözat

en: CAPABILITIES did not announce READER
tr: CAPABILITIES, READER duyurmadı

en: Cache NNTP overview files locally
tr: NNTP önizleme dosyalarını yerel olarak önbellekle

en: Can't find base article %d
tr: Temel makale %d bulunamadı

en: Can't get a (fully-qualified) domain-name!
tr: (tam yetkinlikte) bir alan adı alınamadı!

en: Can't get user information (/etc/passwd missing?)
tr: Kullanıcı bilgisi alınamıyor (/etc/passwd kayıp?)

en: Can't open %s
tr: %s açılamıyor

en: Can't open %s. Try %s -r to read news via NNTP.
tr: %s açılamıyor. NNTP aracılığıyla haber okumak için %s -r deneyin.

en: Can't retrieve %s
tr: %s alınamıyor

en: Can't run slrnface: Environment variable %s not found.
tr: Slrnface çalıştırılamıyor: Çevre değişkeni %s bulunamadı.

en: Can't run slrnface: couldn't construct fifo name.
tr: Slrnface çalıştırılamıyor: fifo ismi oluşturulamadı.

en: Can't run slrnface: failed to create %s
tr: Slrnface çalıştırılamıyor: %s oluşturulamıyor

en: Can't unlock %s
tr: Açılamıyor %s

en: Cancel (delete) or supersede (overwrite) article [%%s]? (%s/%s/%s):
tr: İptal et (sil) veya dosyanın yerini al (üstüne yaz) makale [%%.*s]? (%s/%s/%s):

en: Cancelling article...
tr: Makale iptal ediliyor...

en: Cannot create %s
tr: %s oluşturulamıyor

en: Cannot find NNTP server name
tr: NNTP sunucu ismi bulunamadı

en: Cannot move into new newsgroups. Subscribe first...
tr: Yeni habergruplarına giriş yapılamıyor. Önce abone ol...

en: Catchup
tr: Yakala

en: Catchup %s...
tr: Yakala %s...

en: Catchup all groups entered during this session?
tr: Bu oturunda girilmiş tüm gruplar yakalansın mı?

en: Catchup group using left key
tr: Sol tuş ile grubu yakala

en: Catchup read groups when quitting
tr: Çıkmadan okunan gruplar yakalansın mı

en: Catchup thread by using left key
tr: Makaleyi sol tuş ile yakala

en: Cc
tr: Bilgi

en: Cc and Bcc
tr: Kopya ve Gizli Kopya

en: Character to show deleted articles
tr: Silinmiş makaleleri gösterecek olan karakter

en: Character to show inrange articles
tr: Sıralanmış makaleleri gösterecek olan karakter

en: Character to show killed articles
tr: Yok olan makaleleri gösterecek olan karakter

en: Character to show read articles
tr: Okunmuş makaleleri gösterecek olan karakter

en: Character to show readselected arts
tr: Okunmuş seçilmiş makaleleri gösteren karakter:

en: Character to show recent articles
tr: Son makaleleri gösterecek olan karakter

en: Character to show returning arts
tr: Dönen makaleleri gösterecek olan karakter

en: Character to show selected articles
tr: Seçilen makaleleri gösterecek olan karakter

en: Character to show unread articles
tr: Okunmamış makaleleri gösterecek olan karakter

en: Characters used as quote-marks
tr: Tırnak işaretleri olarak kullanılmış karakterler

en: Check Prepared Article
tr: Hazırlanmış Makaleyi Denetle

en: Checking for new groups...
tr: Yeni gruplar kontrol ediliyor...

en: Color Options
tr: Renk Seçenekleri

en: Color for inverse text (background)
tr: Ters metin için renk (arkaplan)

en: Color for inverse text (foreground)
tr: Ters metin için renk (önplan)

en: Color of =>3 times quoted line
tr: 3 ya da daha fazla alıntılanan satırların rengi

en: Color of actual news header fields
tr: Mevcut haber üst bilgi alanları için renk

en: Color of article header lines
tr: Makale üst bilgi satırlarının rengi

en: Color of article subject lines
tr: Makale başlık satırları için renk

en: Color of external quotes
tr: Harici alıntıların rengi

en: Color of help text
tr: Yardım metinleri için renk

en: Color of help/mail sign
tr: Yardım/posta işaretinin rengi

en: Color of highlighted URLs
tr: Vurgulanmış URL'lerin rengi

en: Color of highlighting with *stars*
tr: *yıldız* ile vurgulama rengi

en: Color of highlighting with -stroke-
tr: -tire- ile vurgulama rengi

en: Color of highlighting with /slash/
tr: /taksim/ ile vurgulama rengi

en: Color of highlighting with _dash_
tr: _alt çizgi_ ile vurgulama rengi

en: Color of mini help menu
tr: Küçük yardım menüsü için renk

en: Color of quoted lines
tr: Alıntılanmış satırların rengi

en: Color of response counter
tr: Yanıt sayacı rengi

en: Color of sender (From:)
tr: Gönderen rengi (Gönderen:)

en: Color of signatures
tr: İmzaların rengi

en: Color of status messages
tr: Durum mesajları için renk

en: Color of text lines
tr: Metin satırları için renk

en: Color of twice quoted line
tr: İki kez alıntılanan satırların rengi

en: Color of verbatim blocks
tr: Birebir aynı blokların rengi

en: Command failed: %s
tr: Komut başarısız: %s

en: Comment (optional)  :
tr: Komut (seçmeli)  :

en: Comp. q., quote sigs & empty lines
tr: İmleri sıkıştır, imzaları & boş satırları alıntıla

en: Compact mltpl., skip lead. & trai.
tr: Çokluları sıkıştır, başı & sonu atla.

en: Compact multiple and skip leading
tr: Çoklu olanları birleştir ve baştakini atla

en: Compact multiple and skip trailing
tr: Çoklu olanları birleştir ve sondakini atla

en: Compact multiple between text
tr: Metin arasındaki çoklu olanları birleştir

en: Compress quotes
tr: Alıntıları sıkıştır

en: Compress quotes, quote empty lines
tr: Alıntıları sıkıştır, boş satırları alıntıla

en: Compress quotes, quote sigs
tr: Alıntıları sıkıştır, imzaları alıntıla

en: Confirm before starting non-text viewing program
tr: Metin olmayan görüntüleme programını başlatmadan önce onaylayın

en: Connecting to %s:%u...
tr: Bağlanıyor %s:%u...

en: Connection to news server has timed out. Reconnect?
tr: Haber sunucusu bağlantısı zaman aşımına uğradı. Tekrar bağlan?

en: Cook article failed, %s is exiting
tr: Makale pişirme başarısız, %s çıkıyor

en: Corrupted file %s
tr: Bozulmuş dosya %s

en: Couldn't dotlock %s - article not appended!
tr: dotlock yapılamadı %s- makale eklenmedi!

en: Couldn't lock %s - article not appended!
tr: %s kapatılamıyor - makale eklenmedi!

en: Couldn't open %s for saving
tr: %s kaydetmek için açılamadı

en: Create local copies of NNTP overview files. <SPACE> toggles & <CR> sets.
tr: NNTP önizleme dosyalarının yerel kopyalarını yarat. <SPACE> değiştirir & <CR> ayarlar.

en: Create signature from path/command
tr: Yoldan/komuttan imza oluştur

en: Creating active file for saved groups...
tr: Kaydedilen gruplar için aktif dosya oluşturuyor...

en: Creating newsrc file...
tr: Newsrc dosyası oluşturuluyor...

en: Cyan
tr: Camgöbeği

en: Date: (ascending)
tr: Tarih: (artan)

en: Date: (descending)
tr: Tarih: (azalan)

en: Decode German style TeX umlaut codes to ISO. <SPACE> toggles & <CR> sets.
tr: Alman stili TeX noktalama kodlarını ISO'ya çöz. <SPACE> değiştirir & <CR> ayarlar.

en: Default
tr: Öntanımlı

en: Default score to kill articles
tr: Makaleleri yok etmek için öntanımlı skor

en: Default score to select articles
tr: Makaleleri seçmek için öntanımlı skor

en: Delete post-process files
tr: sonradan-işlenmiş dosyaları sil

en: Delete saved files that have been post processed?
tr: Sonradan işlenen kaydedilmiş dosyaları sil?

en: Delete scope?
tr: Alanı sil?

en: Deleting temporary files...
tr: Geçici dosyalar siliniyor...

en: Detection of external quotes
tr: Harici alıntılar algılandı

en: Detection of verbatim blocks
tr: Birebir aynı blokların algılanması

en: Directory to save arts/threads in
tr: makaleler/zincirler şu dizine kaydedilir

en: Display "a as Umlaut-a
tr: "a karaklerlerini noktalı a olarak göster

en: Display Options
tr: Görüntü Seçenekleri

en: Display properties
    ------------------
tr: Özellikleri görüntüle
    ------------------

en: Display signatures
tr: İmzaları göster

en: Display signatures. <SPACE> toggles & <CR> sets.
tr: İmzaları göster. <SPACE> değiştirir & <CR> ayarlar.

en: Display these header fields (or *)
tr: Şu başlık alanlarını göster (ya da *)

en: Display uue data as an attachment
tr: Uue verilerini ek olarak görüntüle

en: Display uuencoded data as tagged attachments. <SPACE> toggles & <CR> sets.
tr: Uuencoded veriyi etiketli ek olarak göster. <SPACE> değiştirir & <CR> ayarlar.

en: Do not display these header fields
tr: Bu üst bilgi alanlarını gösterme

en: Do post processing (e.g. extract attachments) for saved articles.
tr: Kaydedilmiş makaleler için sonradan işleme uygula (örn. ek çıkartma).

en: Do you really want to quit without saving your configuration?
tr: Yapılandırmaları kaydetmeden çıkmak istediğinizden emin misiniz?

en: Do you really want to quit?
tr: Gerçekten çıkmak istiyor musunuz?

en: Do you want to abort this operation?
tr: İşlem durdurulsun mu?

en: Do you want to enable automatic handling of multipart/alternative articles?
tr: multipart/alternative makalelerin otomatik işlenmesini etkinleştirmek istiyor musunuz?

en: Do you want to exit tin immediately?
tr: tin'den hemen çıkmak istediğinizden emin misiniz?

en: Do you want to see postponed articles (%d)?
tr: Ertelenmiş makaleleri görmek ister misiniz (%d)?

en: Do you want to strip unsubscribed groups from .newsrc
tr: Abone olmayan grupları çıkart .newsrc dosyasından çıkart

en: Domain literal has impossible numeric value.
tr: Alan adı ifadesi imkansız sayısal değer içeriyor.

en: Domain literal is for private use only and not allowed for global use.
tr: Alan adı ifadesi özel kullanım içindir ve genel kullanıma izin verilmez.

en: Don't change unless you know what you are doing. <ESC> cancels.
tr: Ne yaptığını bilmiyorsan değiştirme. <ESC> iptal eder.

en: Don't trim article body
tr: Makale gövdesini kırpma

en: Draining
tr: Süzdürülüyor

en: Draw -> instead of highlighted bar
tr: Çiz -> vurgulanmış çubuk yerine

en: Draw -> or highlighted bar for selection. <SPACE> toggles & <CR> sets.
tr: -> çiz ya da seçim için vurgulanmış çubuk. <SPACE> değiştirir & <CR> ayarlar.

en: Enable detection of external quotes? <SPACE> toggles & <CR> sets.
tr: Harici alıntılar için algılamayı etkinleştir? <SPACE> değiştirir & <CR> ayarlar.

en: Enable detection of verbatim blocks? <SPACE> toggles & <CR> sets.
tr: Birebir aynı blokların algılanmasını etkinleştir. <SPACE> değiştirir & <CR> ayarlar.

en: Enter %E for editor, %F for filename, %N for line-number, <CR> to set.
tr: Düzenleyici için %E, dosya adı için %F, satır numarası için %N, ayarlama için <CR>.

en: Enter %M for mailer, %S for subject, %T for to, %F for filename, <CR> to set.
tr: Posta gönderici için %M, konu için %S, gönderilen için %T, dosya adı için %F, ayarlamak için <CR>.

en: Enter Message-ID to go to>
tr: Gidilecek mesaj kimlik numarası girin>

en: Enter address elements about which you want to be warned. <CR> sets.
tr: Uyarılmak istediğiniz adres bileşenlerini girin. <CR> ayarlar.

en: Enter character to indicate articles in a range. <CR> sets, <ESC> cancels.
tr: Bir aralıktaki makaleleri belirtmek için karakter girin. <CR> ayarlar, <ESC> iptal eder.

en: Enter character to indicate deleted articles. <CR> sets, <ESC> cancels.
tr: Silinmiş makaleleri göstermek için karakter giriniz. <CR> ayarlar, <ESC> iptal eder.

en: Enter character to indicate killed articles. <CR> sets, <ESC> cancels.
tr: Yok olan makaleleri belirtmek için karakter girin. <CR> ayarlar, <ESC> iptal eder.

en: Enter character to indicate read articles. <CR> sets, <ESC> cancels.
tr: Okunan makaleleri belirtmek için karakter girin. <CR> ayarlar, <ESC> iptal eder.

en: Enter character to indicate read selected articles. <CR> sets, <ESC> cancels.
tr: Okunmuş seçilmiş makaleleri belirtmek için karakter girin. <CR> ayarlar, <ESC> iptal eder.

en: Enter character to indicate recent articles. <CR> sets, <ESC> cancels.
tr: Son makaleleri belirtmek için karakter girin. <CR> ayarlar, <ESC> iptal eder.

en: Enter character to indicate selected articles. <CR> sets, <ESC> cancels.
tr: Seçilen makaleleri belirtmek için karakter girin. <CR> ayarlar, <ESC> iptal eder.

en: Enter character to indicate that article will return. <CR> sets, <ESC> cancels.
tr: Makalenin döneceğini göstermek için karakter girin. <CR> ayarlar, <ESC> iptal eder.

en: Enter character to indicate unread articles. <CR> sets, <ESC> cancels.
tr: Okunmamış makaleleri belirtmek için karakter girin. <CR> ayarlar, <ESC> iptal eder.

en: Enter charset name for MIME (e.g. US-ASCII, ISO-8859-1, EUC-KR), <CR> to set.
tr: MIME için karakter kümesi adı girin (örn. US-ASCII, ISO-8859-1, EUC-KR), <CR> ayarlar.

en: Enter column number to wrap article lines to in the pager. <CR> sets.
tr: Sayfalayıcıdaki makale satırlarını çevrelemek için sütun mumarasını yazın. <CR> ayarlar.

en: Enter default mail address (and fullname). <CR> sets, <ESC> cancels.
tr: Varsayılan e-posta adresi (ve tüm ismi) girin. <CR> ayarlar, <ESC> iptal eder.

en: Enter default mail address (and fullname). <CR> sets.
tr: Öntanımlı e-posta adresini (ve tüm ismi) yaz, <CR> ayarlar.

en: Enter default number of days a filter entry will be valid. <CR> sets.
tr: Bir filtre girdisinin geçerli olacağı varsayılan gün sayısına gir. <CR> ayarlar.

en: Enter default score to kill articles. <CR> sets.
tr: Makaleleri yok etmek için varsayılan skoru yazın. <CR> ayarlar.

en: Enter default score to select articles. <CR> sets.
tr: Makaleleri seçmek için öntanımlı skoru yazın. <CR> ayarlar.

en: Enter format string. <CR> sets, <ESC> cancels.
tr: Biçimleme dizgesini girin. <CR> ayarlar, <ESC> iptal eder.

en: Enter limit of articles to get>
tr: Getirilecek makalelerin sınırını girin>

en: Enter local charset name (e.g. US-ASCII, ISO-8859-1, EUC-KR), <CR> to set.
tr: Yerel karakter kümesi adı giriniz (örneğin US-ASCII, ISO-8859-1, EUC-KR), <CR> ayarlar.

en: Enter maximum number of article to get. <CR> sets.
tr: En fazla alınacak makalenin sayısını yazın. <CR> ayarlar.

en: Enter minimal score before an article is marked hot. <CR> sets.
tr: Makale sıcak olarak işaretlenmeden önce gereken en az skoru yazın. <CR> ayarlar.

en: Enter minimal score before an article is marked killed. <CR> sets.
tr: Makale yok et olarak işaretlenmeden önce minimal skoru yazın. <CR> ayarlar.

en: Enter name and options for external MIME viewer, --internal for built-in viewer
tr: Harici MIME görüntüleyici için isim ve seçenek girin, --internal for built-in viewer

en: Enter name and options for external-inews, --internal for internal inews
tr: Harici inews programı için isim ve seçenekler, dahili inews için --internal

en: Enter number of days article is considered recent. <CR> sets.
tr: Makalenin yeni sayılacağı gün sayısını yazın. <CR> ayarlar.

en: Enter number of seconds to wait for a response from the server. <CR> sets.
tr: Sunucudan cevap gelene kadar beklenecek saniye miktarını girin. <CR> ayarlar.

en: Enter number of seconds until active file will be reread. <CR> sets.
tr: Aktif dosya tekrar okunana kadar beklenecek saniye miktarını girin. <CR> ayarlar.

en: Enter option number>
tr: Seçenek numarasını yazın>

en: Enter path/! command/--none to create your default signature. <CR> sets.
tr: Öntanımlı imzayı oluşturmak için yol/! komut/--none  girin. <CR> ayarlar.

en: Enter pattern [%s]>
tr: Örüntüyü girin [%s]>

en: Enter percentage match required to thread together. <CR> sets.
tr: Zincirlemek için gerekli eşleşme yüzdesini girin. <CR> ayarlar.

en: Enter range [%s]>
tr: Aralık Girin [%s]>

en: Enter scope>
tr: Alan gir>

en: Enter score for rule (default=%d):
tr: Kural için skoru yazın (varsayılan=%d):

en: Enter selection pattern [%s]>
tr: Seçme örüntüsünü girin [%s]>

en: Enter shell command [%s]>
tr: Kabuk komutunu girin [%s]>

en: Enter text pattern to filter if Subject: & From: lines are not what you want.
tr: Konu: & Gönderen: satırları istediğiniz gibi değilse filtrelemek için metin örüntüsünü girin.

en: Enter the score weight (range 0 < score <= %d)
tr: Skor ağırlığını yazın (aralık 0 < skor <= %d)

en: Enter wildcard subscribe pattern>
tr: Abone olma joker karakter örüntüsünü girin>

en: Enter wildcard unsubscribe pattern>
tr: abonelikten çıkma joker karakter örüntüsünü girin>

en: Error decoding %s : %s
tr: Çözülürken hata %s: %s

en: Error in regex: %s at pos. %d '%s'
tr: Regex hatası: %s şu konumda %d '%s'

en: Error in regex: pcre internal error %d
tr: Regex hatası: pcre iç hata %d

en: Error in regex: study - pcre internal error %s
tr: Regex hatası: incele - pcre iç hatası %s

en: Error making backup of %s file. Filesystem full?
tr: %s dosyasını yedeklerken hata oluştu. Dosya sistemi dolu olabilir mi?

en: Error writing %s file. Filesystem full? File reset to previous state.
tr: %s dosyasını yazarken hata oluştu. Dosya sistemi dolu olabilir mi? Dosya önceki durumuna dönüştürüldü.

en: Error: Custom format exceeds screen width. Using default "%s".
tr: Hata: Özelleştirilmiş biçim ekran genişliğini aşıyor. Varsayılan "%s" kullanılıyor.

en: Error: rename %s to %s
tr: Hata: %s'den %s'ye yeniden adlandırma

en: Exiting...
tr: Çıkılıyor...

en: Expert Options
tr: Uzman Seçenekleri

en: Expiration time in days for the entered filter. <SPACE> toggles & <CR> sets.
tr: Yazılan süzgeç için gün olarak kullanım süresi bitimi. <SPACE> değiştirir & <CR> ayarlar.

en: External inews
tr: Harici inews

en: Extracting %s...
tr: %s çıkartılıyor...

en: FQDN component exceeds maximum allowed length (63 chars).
tr: FQDN bileşeni izin verilen en fazla uzunluğu aşıyor (63 karakter).

en: FQDN component may not start or end with hyphen.
tr: FQDN bileşeni tire ile başlamayabilir veya bitmeyebilir.

en: FQDN component may not start with digit.
tr: FQDN bileşeni sayı ile başlamayabilir.

en: Failed to connect to NNTP server %s. Exiting...
tr: NNTP sunucusuna bağlantı başarısız %s. Çıkılıyor...

en: File %s does not exist
tr: %s dosyası yok

en: File %s exists. %s=append, %s=overwrite, %s=quit:
tr: %s dosyası var. %s=ekle, %s=üstüne yaz, %s=çık:

en: Filename for all mailed articles, <CR> sets, no filename=do not save.
tr: Tüm gönderilen makaleler için dosya adı, <CR> ayarlar, dosya adı yok=kaydetme.

en: Filename for all posted articles, <CR> sets, no filename=do not save.
tr: Tüm gönderilen makaleler için dosya adı, <CR> ayarlar, dosya adı yok=kaydetme.

en: Filename for posted articles
tr: Gönderilen makaleler için dosya adı

en: Filename for saved articles. <CR> sets, <ESC> cancels.
tr: Kaydedilmiş makaleler için dosya adı. <CR> ayarlar, <ESC> iptal eder.

en: Filter which articles
tr: Hangi makaleler filtrelenecek

en: Filtering Options
tr: Filtreleme Seçenekleri

en: Followup-To: header
tr: Takip-Et: başlığı

en: Force redraw after certain commands
tr: Belli komutlardan sonra ekrandaki çizimin yenilenmesini zorla

en: Format string for display of dates
tr: Tarihlerin gösterilmesi için dizge biçimi

en: Format string for group level
tr: Grup seviyesinde biçimleme dizgesi

en: Format string for selection level
tr: Seçim seviyesinde formatlama dizgesi

en: Format string for thread level
tr: E-posta zinciri için dizge biçimi

en: Forward articles as attachment
tr: Makaleleri ek olarak ilet

en: From: (ascending)
tr: Gönderen: (artan)

en: From: (case sensitive)
tr: Gönderen: (büyük/küçük harf duyarlı)

en: From: (descending)
tr: Gönderen: (azalan)

en: From: (ignore case)
tr: Gönderen: (büyük/küçük harf yoksay)

en: From: line (case sensitive)
tr: Gönderen: satır (büyük/küçük harfe duyarlı)

en: From: line (ignore case)
tr: Gönderen: satır (büyük/küçük harfleri yoksay)

en: From: line to add to filter file. <SPACE> toggles & <CR> sets.
tr: Gönderen: Filtre dosyasına eklenecek satır. <SPACE> değiştirir & <CR> ayarlar.

en: Full
tr: Tam

en: Full Name
tr: Tam İsim

en: Function for sorting articles
tr: Makaleleri sıralamak için fonksiyon

en: Function not available.
tr: Fonksiyon mevcut değil.

en: Giving up...
tr: Bırakılıyor...

en: Global scope, operation not allowed
tr: Genel etki alanı, işleme izin verilmedi

en: Go to first unread article in group
tr: Gruptaki ilk okunmamış makaleye git

en: Go to newsgroup [%s]>
tr: Haber grubuna git [%s]>

en: Go to the next unread article with
tr: Sonraki okunmamış makaleye şununla git

en: Gray
tr: Gri

en: Green
tr: Yeşil

en: Group %.*s ('q' to quit)...
tr: Grup %.*s (çıkmak için 'q')...

en: Group %.*s...
tr: Grup %.*s...

en: Group %s is moderated. Continue?
tr: %s yöneticili bir grup. Devam?

en: Group %s not found in active file
tr: %s grubu aktif dosyada bulunamadı

en: Group Level Commands
tr: Grup Seviyesi Komutları

en: Group Selection
tr: Grup Seçimi

en: Group/thread/article operations
    -------------------------------
tr: Grup/zincir/makale işlemleri
    -------------------------------

en: Group: %s
tr: Grup: %s

en: Groups: %s
tr: Gruplar: %s

en: Half bright
tr: Yarı parlak

en: Header for filter rule. <CR> sets, <ESC> cancels.
tr: Filtre kuralının üst bilgisi. <CR> ayarlar, <ESC> iptal eder.

en: Heap-sort
tr: Heap sıralama algoritması

en: Highlight Options
tr: Vurgulama Seçenekleri

en: Hot %s
tr: Sıcak %s

en: How to treat blank lines
tr: Boş satırlar nasıl işlensin

en: If ON, include User-Agent: header. <SPACE> toggles & <CR> sets.
tr: Eğer AÇIK durumdaysa, User-Agent: başlığı ekler. <SPACE> değiştirir & <CR> ayarlar.

en: If ON, use transliteration. <SPACE> toggles & <CR> sets.
tr: Eğer AÇIK durumdaysa damga çevirisi kullan. <SPACE> değiştirir & <CR> ayarlar.

en: Illegal character in FQDN.
tr: FQDN'de kuraldışı karakter.

en: Illegal character in localpart of mail address.
tr: Posta adresinin yerel kısmında kuraldışı karakter.

en: Illegal character in realname.
    Control characters and unencoded 8bit characters > 127 are not allowed.
tr: Gerçek isimde kuraldışı karakter.
    Denetim karakterlerine ve kodlanmamış 127'den büyük 8bit karakterlerine izin verilmiyor.

en: Illegal character in realname.
    Encoded words may not contain '!()<>@,;:"\.[]/=' in parameter.
tr: Gerçek isimde kuraldışı karakter.
    Kodlanmış sözcükler parametrelerde '!()<>@,;:"\.[]/= içermeyebilir.

en: Illegal character in realname.
    Quoted words may not contain '()<>\'.
tr: Gerçek isimde kuraldışı karakter.
    Alıntılanmış sözcükler '()<>\' içermeyebilir.

en: Illegal character in realname.
    Unquoted words may not contain '!()<>@,;:\.[]' in route addresses.
tr: Gerçek isimde kuraldışı karakter.
    Alıntılanmamış sözcükler rota adreslerinde  '!()<>@,;:\.[]' içermeyebilir.

en: Illegal character in realname.
    Unquoted words may not contain '()<>\' in old-style addresses.
tr: Gerçek isimde kuraldışı karakter.
    Alıntılanmamış sözcükler eski-biçemli adreslerde '()<>\' içermeyebilir.

en: Illegal domain. Send bug report if your top level domain really exists.
    Use .invalid as top level domain for munged addresses.
tr: Kuraldışı alan adı. Üst düzey alan adı gerçekten varsa hata raporu gönderin.
    Korunmuş adresler için üst seviye etki alanı olarak .invalid kullanın.

en: In group and thread level, show author by
tr: Grup ve zincir seviyesinde, yazarı şuna göre göster

en: Insecure permissions of %s (%o)
tr: %s'de güvenli olmayan yetkiler (%o)

en: Insert 'User-Agent:' header
tr: 'User-Agent' başlığı ekle

en: Insert 'X-Comment-To:' header
tr: 'X-Comment-To:' üst bilgisi ekle

en: Insert this header when posting. <CR> sets, <ESC> cancels.
tr: Bu üst bilgiyi gönderirken ekle. <CR> ayarlar, <ESC> iptal eder.

en: Internal error in GNKSA routine - send bug report.
tr: GNKSA yordamında iç hata - hata raporu gönder.

en: Interval in secs to reread active
tr: Etkin olanı yeniden okmak için saniye cinsinden zaman aralığı

en: Invalid  From: %s  line. Read the INSTALL file again.
tr: Geçersiz  Gönderen: %s  satırı. INSTALL dosyasını yeniden okuyun.

en: Invalid  Sender:-header %s
tr: Geçersiz  Gönderen: -başlık %s

en: Invalid domain. Send bug report if your top level domain really exists.
    Use .invalid as top level domain for munged addresses.
tr: Geçersiz alan adı. Üst seviye alan adı gerçekten varsa hata raporu gönderin.
    Korunmuş adresler için üst seviye alan adı olarak .invalid kullanın.

en: Invalid key definition '%s'
tr: Geçersiz tuş tanımı '%s'

en: Invalid keyname '%s'
tr: Geçersiz anahtar isim '%s'

en: Invalid multibyte sequence found
tr: Geçersiz çoklu bayt sırası bulundu

en: Invalid range - valid are '0-9.$' e.g. 1-$
tr: Geçersiz aralık- 'geçerli aralık '0-9.$' örn. 1-$

en: Inverse video disabled
tr: Ters video devre dışı

en: Inverse video enabled
tr: Ters video geçerli

en: Invocation of your editor
tr: Düzenleyicinizin başlatılması

en: Invocation of your mail command
tr: E-posta komutunuzun başlatılması

en: Ispell program
tr: Ispell programı

en: It worked! Should I always use my built in inews from now on?
tr: İşe yaradı! Bundan sonra hep dahili inews mi kullanmalıyım?

en: Keep all failed articles in ~/dead.articles. <SPACE> toggles & <CR> sets.
tr: Tüm başarısız makaleleri ~/dead.articles altında tut. <SPACE> değiştirir & <CR> ayarlar.

en: Keep failed arts in ~/dead.articles
tr: Başarısız makaleleri ~/dead.articles altında tut

en: Keymap file was upgraded to version %s
tr: Tuşeşlem dosyası %s sürümüne yükseltildi

en: Kill Article Menu
tr: Makale Menüsünü Yok Et

en: Kill From:     [%s] (y/n):
tr: Gönderen: yok et     [%s] (e/h):

en: Kill Lines: (</>num):
tr: Satırlar: yok et(</>num):

en: Kill Subject:  [%s] (y/n):
tr: Konuyu yok et:  [%s] (e/h):

en: Kill all arts & show with K
tr: Tüm makaleleri yok et & K ile göster

en: Kill all arts and never show
tr: Tüm makaleleri yok et ve asla gösterme

en: Kill filter added
tr: Öldürme filtresi eklendi

en: Kill only unread arts
tr: Sadece okunmayan makaleleri yok et

en: Kill pattern scope  :
tr: Örüntü kapsamını yok et  :

en: Kill text pattern   :
tr: Metin örüntüsünü yok et   :

en: Kill time in days   :
tr: Şu kadar gün içinde öldür   :

en: Last
tr: Son

en: Last posting date (ascending)
tr: Son gönderim tarihi (artan)

en: Last posting date (descending)
tr: Son gönderim tarihi (azalan)

en: Left angle bracket missing in route address.
tr: Yol adresinde küçüktür işareti eksik.

en: Left parenthesis missing in old-style address.
tr: Eski-biçemli adreste sol ayraç eksik.

en: Light Blue
tr: Açık Mavi

en: Light Cyan
tr: Açık Camgöbeği

en: Light Green
tr: Açık Yeşil

en: Light Pink
tr: Açık Pembe

en: Light Red
tr: Açık Kırmızı

en: Light White
tr: Açık Beyaz

en: Linecount of articles to be filtered. < for less, > for more, = for equal.
tr: Filtrelenecek makalelerin satır sayısı. < daha az, > daha çok , = eşit.

en: Lines %s
tr: Satırlar %s

en: Lines:
tr: Satırlar:

en: Lines: (ascending)
tr: Satırlar: (artan)

en: Lines: (descending)
tr: Satırlar: (azalan)

en: List Thread (%d of %d)
tr: Eposta zinciri listeleme (%d of %d)

en: List thread using right arrow key
tr: Sağ ok tuşunu kullanarak eposta zincirlerini listele

en: MIME binary content viewer
tr: MIME ikili değeri içerik görüntüleyicisi

en: MIME encoding in mail messages
tr: E-posta iletilerinde MIME kodlama

en: MIME encoding in news messages
tr: Haber mesajlarında MIME kodlama

en: MIME parse error: Start boundary whilst reading headers
tr: MIME ayrıştırma hatası: Başlıkları okurken başlatma sınırı

en: MIME parse error: Unexpected end of %s/%s article
tr: MIME ayrıştırma hatası: Makale %s/%s için beklenmeyen son

en: Mail
tr: Eposta

en: Mail BUG REPORT to %s?
tr: HATA RAPORUNU %s'e postala?

en: Mail address (and fullname)
tr: E-posta adresi (ve tüm isim)

en: Mail article(s) to [%.*s]>
tr: Makaleleri şuraya gönder [%.*s]>

en: Mail bug report...
tr: Hata raporu postala...

en: Mail directory
tr: Eposta dizini

en: Mailbox format
tr: Mailbox biçimi

en: Mailbox to save sent mails
tr: Gönderilmiş postaları kaydetmek için posta kutusu

en: Mailed
tr: Postalandı

en: Mailing list address
tr: Eposta listesi adresi

en: Mailing log to %s
tr: Günlük %s'e postalanıyor

en: Mailing to %s...
tr: %s'e postalanıyor...

en: Mark
tr: İşaretle

en: Mark all articles as read%s?
tr: Bütün makaleleri okunmuş olarak işaretle%s?

en: Mark article as read%s?
tr: Makaleyi okunmuş olarak işaretle%s?

en: Mark group %s as read?
tr: %s grubunu okunmuş olarak işaretle?

en: Mark not selected articles read?
tr: Seçilmemiş makaleleri okunmuş olarak işaretle?

en: Mark saved articles/threads as read
tr: Kaydedilmiş makaleleri/eposta zincirlerini okunmuş olarak işaretle

en: Mark saved articles/threads as read. <SPACE> toggles, <CR> sets, <ESC> cancels.
tr: Kaydedilen makale/zincirleri okunmuş olarak işaretle. <SPACE> değiştirir, <CR> ayarlar, <ESC> iptal eder.

en: Mark thread as read%s?
tr: Eposta zincirini okunmuş olarak işaretle%s?

en: Mark with D on selection screen
tr: Seçim ekranında D ile işaretle

en: Marked %d of %d %s as read
tr: %d içerisinde %d %s okunmuş olarak işaretlendi

en: Marked %d of %d %s as unread
tr: %d içerisinde %d %s okunmamış olarak işaretlendi

en: Matching %s groups...
tr: %s grupları eşleştiriyor...

en: Max
tr: En Çok

en: Message-ID: & References: line
tr: İleti-Kimliği & Referanslar: satırı

en: Message-ID: & last Reference
tr: İleti-Kimliği: & son Referans

en: Message-ID: entry only
tr: İleti-Kimliği: sadece girdi

en: Message-ID: line
tr: İleti-Kimliği: satır

en: Message-ID: line to add to filter file. <SPACE> toggles & <CR> sets.
tr: İleti-kimliği: Filtre dosyasına eklenecek satır. <SPACE> değiştirir & <CR> ayarlar.

en: Miscellaneous
    -------------
tr: Diğer
    -------------

en: Missing definition for %s
tr: %s için tanım eksik

en: Missing localpart of mail address.
tr: Posta adresinin yerel kısmı eksik.

en: Missing part #%d
tr: Eksik bölüm #%d

en: Missing parts.
tr: Eksik bölümler var.

en: Moving %s...
tr: Taşınıyor %s...

en: Moving around
    -------------
tr: Etrafına taşı
    -------------

en: Msg-ID: & full References: line
tr: İleti-Kimliği: & tüm Referanslar: satırı

en: Msg-ID: & last References: only
tr: İleti-Kimliği & sadece son Referanslar:

en: Multipart Subject
tr: Çok parçalı Konu

en: NNTP authorization password not found for %s
tr: %s için NNTP yetkilendirme parolası bulunmadı

en: NNTP connection error. Exiting...
tr: NNTP sunucusuna bağlantı başarısız %s. Çıkıyor...

en: NNTP read timeout in seconds
tr: NNTP saniye cinsinden okuma zaman aşımı

en: New position cannot be a global scope
tr: Yeni konum küresel kapsam olamaz

en: Newsgroup does not exist on this server
tr: Bu sunucuda haber grubu yok

en: No
tr: Hayır

en: No
tr: Hayır

en: No URLs in this article
tr: Makalede URL yok

en: No articles have been posted
tr: Makale(ler) gönderilmedi

en: No articles marked for saving
tr: Kaydetmek için işaretlenen makale yok

en: No beginning.
tr: Başlangıç yok.

en: No command
tr: Komut yok

en: No data.
tr: Veri yok.

en: No end.
tr: Son yok.

en: No filename
tr: Dosya adı yok

en: No group
tr: Grup yok

en: No last message
tr: Son ileti yok

en: No mail address
tr: Eposta adresi yok

en: No match
tr: Eşleşme yok

en: No more groups
tr: Başka grup yok

en: No more groups to read
tr: Okunacak başka grup yok

en: No newsgroups
tr: Haber grubu yok

en: No next unread article
tr: Sonraki okunmayan makale yok

en: No permissions to go into %s
tr: %s'e giriş yetkisi yok

en: No previous expression
tr: Önceki ifade yok

en: No previous group
tr: Önceki grup yok

en: No previous search, nothing to repeat
tr: Önceki arama yok, tekrarlanacak bir şey yok

en: No previous unread article
tr: Önceki okunmayan makale yok

en: No read permissions for %s
tr: %s için okuma yetkisi yok

en: No responses
tr: Yanıt yok

en: No responses to list in current thread
tr: Mevcut zincirde listelenecek yanıt yok

en: No search string
tr: Arama dizgisi yok

en: No subject
tr: Konu yok

en: No unsubscribed groups in newsrc
tr: newsrc dosyasında abone olunmayan grup yok

en: No unsubscribed groups to show
tr: Gösterilecek abonelikten çıkılmış grup yok

en: No viewer found for %s/%s
tr: %s%s için görüntüleyici yok

en: No write permissions for %s
tr: %s için yazma yetkisi yok

en: No. of days a filter entry is valid
tr: Süzgeç girdisinin geçerli olduğu gün sayısı

en: None
tr: Hiçbiri

en: Not a multi-part message
tr: Çok-bölümlü ileti değil

en: Not reading via NNTP.
tr: NNTP üzerinden okunamıyor.

en: Nothing
tr: Hiçbir şey

en: Nothing special
tr: Özel bir şey yok

en: Nothing was saved
tr: Hiçbir şey kaydedilmedi

en: Number of articles to get
tr: Alınacak makale sayısı

en: Number of lines to scroll in pager
tr: Sayfalayıcıda kaydırılacak satır sayısı

en: ON = case sensitive, OFF = ignore case. <CR> sets, <ESC> cancels.
tr: AÇIK = büyük küçük harf duyarlı, KAPALI = büyük küçük harf duyarsız. <CR> ayarlar, <ESC> iptal eder.

en: ON = expire, OFF = don't ever expire. <CR> sets, <ESC> cancels.
tr: AÇIK = süresini doldur, KAPALI = hiçbir zaman süresini doldurma. <CR> ayarlar, <ESC> iptal eder.

en: One or more lines of comment. <CR> to add a line or proceed if line is empty.
tr: Yorumun bir veya birden çok satırı. Satır boşsa satır eklemek veya devam etmek için <CR>.

en: Only
tr: Sadece

en: Open URL in browser
tr: URL'yi tarayıcıda aç

en: Opening %s
tr: %s açılıyor

en: Operation disabled in no-overwrite mode
tr: Üstüne yazılmayan kipte işlem geçersiz

en: Option not enabled. Recompile with %s.
tr: Seçenek etkin değil. %s ile tekrar derle.

en: Option operations
    -----------------
tr: Seçenek işlemleri
    -----------------

en: Options Menu
tr: Seçenekler menüsü

en: Options Menu Commands
tr: Seçenekler Menüsü Komutları

en: Organization: header
tr: Kurum: üst bilgi

en: PGP has not been set up (can't open %s)
tr: PGP ayarlanmadı (%s açılamıyor)

en: Page line wrap column
tr: Sayfa satırı sütunu çevreliyor

en: PageDown or PageNextUnread
tr: PageDown ya da PageNextUnread

en: Parent article has been killed
tr: Üst makale öldürüldü

en: Parent article is unavailable
tr: Üst makale mevcut değil.

en: Path and options for ispell-like spell-checker. <CR> sets, <ESC> cancels.
tr: ispell gibi imla kontrol araçları için yol ve seçenekler. <CR> ayarlar, <ESC> iptal eder.

en: Percentage Match
tr: Yüzde Eşleşmesi

en: Pink
tr: Pembe

en: Pipe
tr: Yönlendirme

en: Pipe to command [%.*s]>
tr: Komuta yönlendir [%.*s]>

en: Piping not enabled.
tr: Yönlendirme etkin değil.

en: Piping...
tr: Yönlendiriliyor...

en: Please enter a valid character
tr: Lütfen geçerli bir karakter girin

en: Please use %.100s instead
tr: Lütfen yerine %.100s kullanın

en: Position %s in group list (1,2,..,$) [%d]>
tr: Grup listesinde %s konumu (1,2,..,$) [%d]>

en: Post a followup...
tr: Takip gönder...

en: Post postponed articles [%%s]? (%s/%s/%s/%s/%s):
tr: Ertelenmiş makaleleri gönder [%%s]? (%s/%s/%s/%s/%s):

en: Post process saved articles
tr: Kaydedilmiş makaleleri sonradan işle

en: Post subject [%s]>
tr: Konuyu gönder [%s]>

en: Post to newsgroup(s) [%s]>
tr: Habergrup(lar)a gönder [%s]>

en: Post-process %s=no, %s=yes, %s=shar, %s=quit:
tr: Sonradan-işleme %s=hayır, %s=evet, %s=ortak, %s=çık:

en: Posted articles history
tr: Gönderilmiş makalelerin geçmişi

en: Posting article...
tr: Makale gönderiliyor...

en: Posting is not allowed to %s
tr: %s için gönderim izni yok

en: Posting using external inews failed. Use built in inews instead?
tr: Harici inews kullanılarak gönderme başarısız. Yerine dahili inews kullanılsın mı?

en: Posting/Mailing Options
tr: Yollama/Postalama Seçenekleri

en: Posting: %.*s ...
tr: Gönderiliyor: %.*s ...

en: Prepend signature with "-- "
tr: İmzayı "--" ile başlat

en: Prepend signature with "-- " on own line. <SPACE> toggles & <CR> sets.
tr: İmzayı kendi satırında "--" ile başlat. <SPACE> değiştirir & <CR> ayarlar.

en: Press <RETURN> to continue...
tr: Devam etmek için  <RETURN>...

en: Print
tr: Yazdır

en: Print all headers when printing
tr: Yazdırırken bütün üst bilgileri yazdır

en: Print all or just part of header. <SPACE> toggles & <CR> sets.
tr: Başlığın tümünü ya da bir kısmını yazdır. <SPACE> değiştirir & <CR> ayarlar.

en: Printer program with options
tr: Seçenekleriyle yazıcı programı

en: Printing...
tr: Yazdırılıyor...

en: Process only unread articles
tr: Sadece okunmayan makaleleri işle

en: Processing mail messages marked for deletion.
tr: Silinmek için işaretlenen iletiler işleniyor.

en: Processing saved articles marked for deletion.
tr: Silinmek için işaretlenen kaydedilmiş makaleler işleniyor.

en: Program that opens URLs
tr: URL'leri açan program

en: Program to run to open URLs, <CR> sets, <ESC> cancels.
tr: URL açmak için çalıştırılacak program, <CR> ayarlar, <ESC> iptal eder.

en: Put cursor at first/last unread art in groups. <SPACE> toggles & <CR> sets.
tr: İmleci gruplardaki ilk/son okunmamış makalelere koy. <SPACE> değiştirir & <CR> ayarlar.

en: Put the server name in the file %s,
    or set the environment variable NNTPSERVER
tr: %s dosyasına sunucu ismini girin,
    ya da çevre değişkeni NNTPSERVERi ayarlayın

en: Quick (1 key) kill filter case
tr: Hızlı (1 tuş) filtre durumu öldür

en: Quick (1 key) kill filter expire
tr: Hızlı (1 tuş) filtre bitişi öldürme

en: Quick (1 key) kill filter header
tr: Hızlı (1 tuş) filtre başlığı yok etme

en: Quick (1 key) kill filter scope
tr: Hızlı (1 tuş) filtre alanı öldür

en: Quick (1 key) select filter case
tr: Hızlı filtre durumu seçme (1 tuş)

en: Quick (1 key) select filter expire
tr: Hızlı (1 tuş) filtre bitiş seçme

en: Quick (1 key) select filter header
tr: Filtre üst bilgisi hızlı seçimi (1 tuş)

en: Quick (1 key) select filter scope
tr: Hızlı (1 tuş) filtre alanı seç

en: Quick-sort
tr: Hızlı sıralama algoritması

en: Quote empty lines
tr: Boş satırları alıntıla

en: Quote line when cross-posting
tr: Çapraz gönderirken satırı alıntıla

en: Quote line when following up
tr: Takip ederken satırı alıntıla

en: Quote line when mailing
tr: E-posta gönderirken satırı alıntıla

en: Quote signatures
tr: İmzaları alıntıla

en: Quote sigs & empty lines
tr: İmzaları ve boş satırları alıntıla

en: Quoting behavior
tr: Alıntılama davranışı

en: Read (%s)
tr: Oku (%s)

en: Read carefully!
    
      You are about to cancel an article seemingly not written by you.  This will
      wipe the article from lots of news servers throughout the world;
      Usenet's majority  considers this  rather inappropriate,  to say the least.
      Only press 'd'  if you are  absolutely positive  that you are ready to take
      the rap.
    
    This is the article you are about to cancel:
tr: Dikkatle okuyun!
    
      Tarafınızdan yazılmamış bir makaleyi iptal etmek üzeresiniz. Bu
      dünyadaki birçok sunucudan bu makaleyi silecektir;
      en azından Usenet'in çoğunluğu bunu uygunsuz bulmaktadır.
      Bu eleştiriyi almaya hazır olduğunuzdan kesinlikle eminseniz
      sadece 'd' ye basın.
    
    İptal etmek üzere olduğunuz makale bu:

en: Read carefully!
    
      You are about to cancel an article seemingly written by you. This will wipe
      the article from most  news servers  throughout the world,  but there is no
      guarantee that it will work.
    
    This is the article you are about to cancel:
tr: Dikkatli oku!
    
      Tarafınızdan yazılan bir makaleyi iptal etmek üzeresiniz. Bu, makaleyi dünyadaki
      birçok haber sunucusundan silecektir, ama çalışacağının da bir garantisi yok.
    
    İptal etmek üzere olduğunuz makale bu:

en: Reading %s groups...
tr: %s gruplar okunuyor...

en: Reading %sattributes file...
tr: %söznitelik dosyası okunuyor...

en: Reading %sconfig file...
tr:  %syapılandırma dosyası okunuyor...

en: Reading ('q' to quit)...
tr: okunuyor (çıkmak için 'q')...

en: Reading filter file...
tr: filtre dosyası okunuyor...

en: Reading groups from active file...
tr: Gruplar etkin dosyadan okunuyor...

en: Reading groups from newsrc file...
tr: Gruplar newsrc dosyasından okunuyor...

en: Reading input history file...
tr: Girdi geçmiş dosyası okunuyor...

en: Reading mail active file...
tr: eposta etkin dosya okunuyor...

en: Reading mailgroups file...
tr: mailgroups dosyası okunuyor...

en: Reading newsgroups file...
tr: haber grupları dosyası okunuyor...

en: Reading newsrc file...
tr: newsrc dosyası okunuyor...

en: Reconnect to server automatically
tr: Sunucuya otomatik olarak bağlan

en: Red
tr: Kırmızı

en: References
tr: Kaynaklar

en: References: line
tr: Referanslar: satırı

en: Regex for begin of a verbatim block
tr: Bloğun birebir aynısının başlangıcı için regex

en: Regex for end of a verbatim block
tr: Bloğun birebir aynısının sonu için regex

en: Regex used to highlight *stars*
tr: *yıldızları* vurgulamak için regex kullanıldı

en: Regex used to highlight -strokes-
tr: -vuruş- ile vurgulama regex'i

en: Regex used to highlight /slashes/
tr: /taksimleri/ vurgulamak için regex kullanıldı

en: Regex used to highlight _underline_
tr: _alt çizgiyi_ vurgulamak için regex kullanıldı

en: Regex used to show >= 3 times q.l.
tr: 3 kere ya da daha fazla kullanılan sorgu dili için kullanılan regex.

en: Regex used to show quoted lines
tr: Alıntılanmış satırları göstermek için regex kullanıldı

en: Regex used to show quotes from external sources
tr: Harici kaynaklardan alıntıları göstermek için regex kullanıldı

en: Regex used to show twice quoted l.
tr: İki kere alıntılanan dil için kullanılan regex.

en: Regex with Subject prefixes
tr: Konu önekleriyle regex

en: Regex with Subject suffixes
tr: Konu sonekleriyle regex

en: Rejoin current group
tr: Şu anki gruba tekrar katıl

en: Remove bogus groups from newsrc
tr: sahte gruplarını newsrc'den çıkart

en: Remove ~/.article after posting
tr: Gönderim sonrası ~/.article dosyasını sil

en: Rename scope>
tr: Kapsamı yeniden adlandır>

en: Render BiDi
tr: BiDi gerçekle

en: Reply to author...
tr: Yazara yanıtla...

en: Repost
tr: Yeniden gönder

en: Repost article(s) to group(s) [%s]>
tr: Makale(ler)i grup(lar)a gönder [%s]>

en: Repost or supersede article(s) [%%s]? (%s/%s/%s):
tr: Makale(ler)i yeniden gönder yada değiştir [%%s]? (%s/%s/%s):

en: Reposting article...
tr: "Makale yeniden gönderiliyor...

en: Rereading %s...
tr: %s tekrar okunuyor...

en: Resend last command (%s)
tr: Son komutu tekrar yolla (%s)

en: Reset newsrc?
tr: newsrc sıfırlansın mı?

en: Responses have been directed to poster. %s=mail, %s=post, %s=quit:
tr: Yanıtlar göndericiye yönlendirildi.  %s=postala, %s=gönder, %s=iptal:

en: Responses have been directed to the following newsgroups
tr: Yanıtlar şu haber gruplarına yönlendirildi

en: Reverse video
tr: Ters video

en: Right bracket missing in domain literal.
tr: Alan adı ifadesinde sağ köşeli parantez eksik.

en: Right parenthesis missing in old-style address.
tr: Eski-biçemli adreste sağ ayraç eksik.

en: Rule created by:
tr: Kuralı oluşturan:

en: Save
tr: Kaydet

en: Save '%s' (%s/%s)?
tr: '%s' Kaydedilsin mi (%s/%s)?

en: Save articles in batch mode (-S)
tr: Makaleleri toplu modda kaydet (-S)

en: Save configuration before continuing?
tr: Devam etmeden yapılandırmayı kaydet?

en: Save filename for %s/%s is a mailbox. Attachment not saved
tr: Dosya adını %s/%s için kaydetmek bir posta kutusudur. Ek kaydedilmedi

en: Save filename>
tr: Kaydet dosyaadı>

en: Saved
tr: Kaydedildi

en: Saved %s...
tr: %s kaydedildi...

en: Saving...
tr: Kaydediliyor...

en: Saving/Printing Options
tr: Kaydetme/Yazdırma Seçenekleri

en: Scope for the filter rule. <CR> sets, <ESC> cancels.
tr: Filtre kuralının kapsamı. <CR> ayarlar, <ESC> iptal eder.

en: Scope operations
    ----------------
tr: Etki alanı işlemleri
    ----------------

en: Scopes Menu
tr: Etki Alanı Menüsü

en: Scopes Menu Commands
tr: Alan Menüsü Komutları

en: Score (ascending)
tr: Skor (artan)

en: Score (descending)
tr: Skor: (azalan)

en: Score limit (kill)
tr: Skor sınırı (yok et)

en: Score limit (select)
tr: Skor sınırı (seç)          :

en: Score of a thread
tr: Eposta zincirinin skoru

en: Search backwards [%s]>
tr: Geriye doğru ara [%s]>

en: Search body [%s]>
tr: Gövdeyi ara  [%s]>

en: Search forwards [%s]>
tr: İleri ara [%s]>

en: Searching article %d of %d ('q' to abort)...
tr: Makale aranıyor %d / %d ('q' durdur)...

en: Searching...
tr: Aranıyor...

en: Select From    [%s] (y/n):
tr: Gönderen Seç    [%s] (e/h):

en: Select Lines: (</>num):
tr: Satırlar: Seç (</>num):

en: Select Subject [%s] (y/n):
tr: Konuyu Seç [%s] (e/h):

en: Select URL>
tr: URL seç>

en: Select article>
tr: Makale seç>

en: Select attachment>
tr: Ek seç>

en: Select group>
tr: Grup seç>

en: Select new position>
tr: Yeni konum seç>

en: Select option number before text or use arrow keys and <CR>. 'q' to quit.
tr: Metinden önce seçenek numarasını seçin ya da ok tuşları ve <CR> ile seçin. Çıkmak için 'q'.

en: Select pattern scope:
tr: Desen etki alanını seç:

en: Select scope>
tr: Etki alanı seç>

en: Select text pattern :
tr: Metin örüntüsü seç :

en: Select thread>
tr: eposta zinciri seç>

en: Select time in days   :
tr: Zamanı gün cinsinden seç   :

en: Select where text pattern should be applied. <SPACE> toggles & <CR> sets.
tr: Metin örüntüsünün nereye uygulanacağını seçin. <SPACE> değiştirir & <CR> ayarlar.

en: Send you a Cc/Bcc automatically
tr: kopyasını/gizli kopyasını otomatik olarak kendine gönder

en: Server expects authentication.
tr: Sunucu doğrulama bekliyor.

en: Server has non of the groups listed in %s
tr: Sunucuda %s'de listelenen grupların hiçbiri yok

en: Server unavailable
tr: Sunucuya ulaşılamıyor

en: Set Followup-To: header to this group(s). <CR> sets, <ESC> cancels.
tr: Takip-Et: başlığını bu grup(lar) için ayarla. <CR> ayarlar, <ESC> iptal eder.

en: Shell Command (%s)
tr: Kabuk Komutu (%s)

en: Shell archive
tr: Kabuk arşivi

en: Show From (author) fields in group & thread level. <SPACE> toggles & <CR> sets.
tr: Grup & zincir seviyesinde Konu & Gönderen (yazar) alanlarını göster. <SPACE> değiştirir & <CR> ayarlar.

en: Show all articles or only unread articles. <SPACE> toggles & <CR> sets.
tr: Tüm makaleleri ya da sadece okunmamış makaleleri göster.<SPACE> değiştirir & <CR> ayarlar.

en: Show description of each newsgroup
tr: Her haber grubu için açıklama göster

en: Show empty Followup-To in editor
tr: Boş izleneni düzenleyicide göster

en: Show mini menu & posting etiquette
tr: Mini menüyü ve gönderme etiketini göster

en: Show only groups with unread arts
tr: Sadece okunmamış makale olan grupları göster

en: Show only unread articles
tr: Sadece okunmayan makaleleri göster

en: Show short description for each newsgroup. <SPACE> toggles & <CR> sets.
tr: Her haber grubu için kısa açıklama göster. <SPACE> değiştirir & <CR> ayarlar.

en: Showing subscribed to groups only
tr: Sadece abone olunan grupları göster

en: Showing unread groups only
tr: Sadece okunmamış gruplar gösteriliyor

en: Single component FQDN is not allowed. Add your domain.
tr: FQDN tekli bileşenine izin verilmedi. Alan adınızı ekleyin.

en: Skip leading and trailing blank l.
tr: Baştaki ve sondaki I. boşluğu atla.

en: Skip leading blank lines
tr: Baştaki boş satırları atla

en: Skip multipart/alternative parts
tr: multipart/alternative bölümleri atla

en: Skip trailing blank lines
tr: Sondaki boş satırları atla

en: Slrnface abnormally exited, code %d.
tr: Slrnface beklenmedik şekilde sonlandırıldı, kod %d.

en: Slrnface failed: %s.
tr: Slrnface başarısız: %s

en: Sort articles by
tr: Makaleleri şuna göre sırala

en: Sort articles by Subject, From, Date or Score. <SPACE> toggles & <CR> sets.
tr: Makaleleri Konu, Gönderen, Tarih ya da Skora göre sırala. <SPACE> değiştirir & <CR> ayarlar.

en: Sort threads by
tr: Eposta zincirlerini şuna göre sırala

en: Sort threads by Nothing or Score. <SPACE> toggles & <CR> sets.
tr: Eposta zincirlerini Hiçbir şeye ya da skora göre sırala. <SPACE> değiştirir & <CR> ayarlar.

en: Space
tr: Boşluk

en: Space separated list of header fields
tr: Boşluk ile ayrılmış başlık alanları listesi

en: Spamtrap warning address parts
tr: Spam tuzağı uyarı adres bölümleri

en: Standard background color
tr: Standart arkaplan rengi

en: Standard foreground color
tr: Standart önplan rengi

en: Starting: (%s)
tr: Başlıyor: (%s)

en: Storing article for later posting
tr: Makale daha sonra göndermek için saklanıyor

en: Strip blanks from ends of lines
tr: Satır sonu boşları yok et

en: Subject
tr: Konu

en: Subject: (ascending)
tr: Konu: (artan)

en: Subject: (case sensitive)
tr: Konu: (büyük-küçük harf duyarlı)

en: Subject: (descending)
tr: Konu: (azalan)

en: Subject: (ignore case)
tr: Konu: (büyük küçük harf yoksay)

en: Subject: line (case sensitive)
tr: Konu: satır (büyük-küçük harf duyarlı)

en: Subject: line (ignore case)
tr: Konu: satır (büyük küçük harf durumunu yoksay)

en: Subject: line to add to filter file. <SPACE> toggles & <CR> sets.
tr: Konu: Dosya filtrelemek için eklenecek satır. <SPACE> değiştirir & <CR> ayarlar.

en: Subscribed to %s
tr: %s'e abone olundu

en: Subscribing...
tr: Abone olunuyor...

en: Sum
tr: Toplam

en: Supersede article(s) to group(s) [%s]>
tr: Makale(ler)i Grup(lar)ın yerine al [%s]>

en: Superseding article ...
tr: Makale değiştiriliyor ...

en: Tagged %s
tr: Etiketlenmiş %s

en: Tagged attachment
tr: Etiketlendirilmiş ek

en: TeX2Iso encoded article
tr: TeX2Iso ile kodlanmış makale

en: Terminal does not support color
tr: Uçbirim renk desteklemiyor

en: The directory where articles/threads are to be saved in mailbox format.
tr: makalelerin/e-posta zincirlerinin mailbox biçiminde kaydedileceği dizin

en: The directory where you want articles/threads saved.
tr: makeleleri/e-pota zincirlerini kaydetmek istediğiniz dizin.

en: The printer program with options that is to be used to print articles/threads.
tr: Makaleleri/zincirleri yazdırmak için kullanılacak seçenekleriyle yazıcı programı

en: There is no news
tr: Hiçbir haber yok

en: This directory is used to create named pipes for communication between
    slrnface and its parent process. It should normally be empty because
    the pipe is deleted right after it has been opened by both processes.
    
    File names generated by slrnface have the form "hostname.pid". It is
    probably an error if they linger here longer than a fraction of a second.
    
    However, if the directory is mounted from an NFS server, you might see
    special files created by your NFS server while slrnface is running.
    Do not try to remove them.
tr: Bu dizin slrnface ve ana işlem arasındaki iletişimi sağlayan adı konmuş
     kanalları yaratmak için kullanılmaktadır. Normalde boş olmalı çünkü
     kanal her iki işlem tarafından açıldıktan hemen sonra silinir.
    
    Slrnface tarafından oluşturulan dosya isimleri şu biçimdedir: "sunucuadi.pid". Bu
     muhtemelen saniyenin onda birinden bile fazla kalınca oluşan bir hatadır.
    
    Ancak dizin eğer NFS sunucusundan bağlandıysa, slrnface çalışırken
    NFS sunucunuzun yarattığı özel dosyalari görebilirsiniz.
    Onları silmeye çalışmayınız.

en: This is a repost of the following article:
tr: Bu, şu makalenin yeniden gönderimidir:

en: This message has been composed in the 'multipart/mixed' MIME-format. If you
    are reading this prefix, your mail reader probably has not yet been modified
    to understand the new format, and some of what follows may look strange.
tr: Bu mesaj 'multiplart/mixed' MIME-formatı ile oluşturuldu. Eğer
    bu ön eki okuyorsanız, e-posta okuyucunuz muhtemelen yeni biçimi anlamak için
    henüz değişikliğe uğramamış, ve gelecek birkaç şey garip görünebilir.

en: Thread
tr: Eposta zinciri

en: Thread %4s of %4s
tr: Eposta zinciri %4s / %4s

en: Thread (%.*s)
tr: Eposta zinciri (%.*s)

en: Thread Level Commands
tr: Eposta Zinciri Seviyesi Komutları

en: Thread articles by
tr: Zincir makaleleri şuna göre

en: Thread deselected
tr: Eposta zinciri seçimi kaldırıldı

en: Thread percentage match
tr: Zincir eşleşme yüzdesi

en: Thread selected
tr: Eposta zinciri seçildi

en: Threading articles...
tr: Makaleler zincirleniyor...

en: Tin will use local index files instead.
tr: Tin yerel dizinleme dosyalarını kullanacak.

en: Toggled rot13 encoding
tr: rot13 kodlama değiştirildi

en: Toggled tab-width to %d
tr: tab genişliği şuna değiştirildi %d

en: Toggled word highlighting %s
tr: Kelime vurgulaması değiştirildi %s

en: Top Level Commands
tr: Üst Düzey Komutlar

en: Transliteration
tr: Başka alfabe ile yazma

en: Try and save newsrc file again?
tr: newsrc dosyasını yeniden dene ve kaydet?

en: Try cache_overview_files to speed up things.
tr: Hızlandırmak için cace_overview_files deneyin.

en: Trying %s
tr: %s deneniyor

en: URL Menu
tr: URL Menüsü

en: URL Menu Commands
tr: URL Menüsü Komutları

en: URL highlighting in message body
tr: İleti gövdesindeki URL vurgulaması

en: URL operations
    --------------
tr: URL işlemleri
    --------------

en: Underline
tr: Altı çizili

en: Unicode normalization form
tr: Unicode normalleştirme biçimi

en: Unknown display level
tr: Bilinmeyen gösterim düzeyi

en: Unknown domain. Send bug report if your top level domain really exists.
    Use .invalid as top level domain for munged addresses.
tr: Bilinmeyen alan adı. Üst seviye alan adı gerçekten varsa hata raporu gönderin.
    Korunmuş adresler için üst seviye alan adı olarak .invalid kullanın.

en: Unknown error.
tr: Bilinmeyen hata.

en: Unlimited
tr: Sınırsız

en: Unreachable?
tr: Ulaşılamaz?

en: Unrecognized attribute: %s
tr: Tanınmayan öznitelik: %s

en: Unsubscribed from %s
tr: %s aboneliğinden çıkıldı

en: Unsubscribing...
tr: Abonelik iptal ediliyor...

en: Untagged %s
tr: Etiketlenmemiş %s

en: Untagged attachment
tr: Etiketlenmemiş ek

en: Unthreading articles...
tr: Makalelerin bağlantısı sonlanıyor...

en: Updated
tr: Güncellendi

en: Updating
tr: Güncelleniyor

en: Use 8bit characters in mail headers
tr: E-posta başlıklarında 8bit karakterler kullan

en: Use 8bit characters in news headers
tr: Haber başlıklarında 8bit karakterler kullan.

en: Use ANSI color
tr: ANSI renk kullan

en: Use MIME display program for this message?
tr: Bu ileti için MIME görüntüleme programı kullan?

en: Use UTF-8 graphics (thread tree etc.)
tr: UTF-8 grafik kullan (zincir ağacı vb.)

en: Use interactive mail reader
tr: Etkileşimli posta okuyucusu kullan

en: Use inverse video for page headers
tr: Sayfa üst bilgileri için ters görüntü kullan

en: Use mouse in xterm
tr: xterm'de fare kullan

en: Use scroll keys on keypad
tr: Tuş takımındaki ok tuşlarını kullan

en: Use slrnface to show ''X-Face:''s
tr:  ''X-Face:''leri göstermek için slmface kullan

en: Useless combination %s and %s. Ignoring %s.
tr: Kombinasyon %s ve %s kullanışsız. %s önemsenmiyor.

en: Value of the Organization: header. <CR> sets, <ESC> cancels.
tr: Organizasyon: başlığı için değer. <CR> ayarlar, <ESC> iptal eder.

en: View '%s' (%s/%s)?
tr: Göster '%s' (%s/%s)?

en: View post-processed files
tr: sonradan-işlenmiş dosyaları göster

en: View/pipe/save multimedia attachments
tr: Çoklu-ortam eklerini görüntüle/yönlendir/kaydet

en: WILDMAT for normal wildcards, REGEX for full regular expression matching.
tr: WILDMAT normal joker karakterler, REGEX tam düzenli ifade eşleştirmeleri içindir.

en: Warning: No newsgroups were written to your newsrc file. Save aborted.
tr: Uyarı: newsrc dosyanızda hiçbir haber grubu yazılı değil. Kaydetme durduruldu.

en: Warning: Only %d out of %d articles were saved
tr: Uyarı: Sadece %d'de %d makale kaydedildi

en: Warning: this mail address may contain a spamtrap. %s=continue, %s=abort?
tr: Uyarı: bu eposta adresinde mesaj yağanağı tuzağı olabilir. %s=devam, %s=durdur?

en: Warning: tin wrote fewer groups to your
    	%s
    than it read at startup. If you didn't unsubscribe from %ld %s during
    this session this indicates an error and you should backup your %s
    before you start tin once again!
tr: Uyarı: tin başlangıçta okuduğundan
    	%s
    daha az grup yazdı. Bu oturum sırasında %ld %s'den aboneliğinizden çıkmadıysanız
    bu oturum bir hataya işarettir ve tin'i tekrar başlatmadan %s'i
    yedeklemeniz gerekmektedir!

en: What to display instead of mark
tr: İşaretin yerine ne gösterilecek?

en: When group is a mailing list, send responses to this email address.
tr: Grup bir posta listesi ise, yanıtları bu e-posta adresine yolla.

en: Which MIME types will be saved
tr: Hangi MIME türleri kaydedilecek

en: Which actions require confirmation
tr: Hangi eylemler onay gerektiriyor

en: White
tr: Beyaz

en: Wildcard matching
tr: Joker karakterler eşleştiriyor

en: Word highlighting in message body
tr: İleti gövdesinde kelime vurgulama

en: Wrap around threads on next unread
tr: Sonraki okunmayanda zincirleri çevrele

en: Writing attributes file...
tr: Öznitelikler dosylası yazılıyor...

en: X-Conversion-Note: multipart/alternative contents have been removed.
      To get the whole article, turn alternative handling OFF in the Option Menu
tr: X-Conversion-Note: çok-bölümlü/alternatif içerikler kaldırıldı.
      Bütün makaleyi almak için, Seçenekler Menüsündeki alternatif kotarmayı KAPALI durumuna getirin

en: Yellow
tr: Sarı

en: Yes
tr: Evet

en: Yes
tr: Evet

en: You are not subscribed to this group
tr: Bu gruba abone değilsiniz

en: You have mail
tr: Epostanız var

en: You have tagged articles in this group - catchup anyway?
tr: Bu grupta etiketlenmiş makaleleriniz var - yine de yakala?

en: You have tagged articles in this group - quit anyway?
tr: Bu grupta etiketlenmiş makaleleriniz var - yine de çıkılsın mı?

en: Your server does not have Xref: in its NOV-files.
tr: Sunucunuzun NOV dosyalarında Xref: yok.

en: Your server does not have Xref: in its XOVER information.
tr: Sunucunuzun XOVER bilgisinde Xref: yok.

en: Your server does not have Xref: in its XOVER information.
    Tin will try to use XHDR XREF instead (slows down things a bit).
tr: Sunucunuzun XOVER bilgisinde Xref: yok.
    Tin XHDR XREF kullanmayı deneyecek (biraz yavaşlatır).

en: Your server does not support the NNTP XOVER or OVER command.
tr: Sunucunuz NNTP XOVER ya da OVER komutunu desteklemiyor.

en: Zero length FQDN component not allowed.
tr: Sıfır uzunluklu FQDN bileşenine izin verilmedi.

en: Zero length localpart component not allowed.
tr: Sıfır uzunluklu localpart bileşenine izin verilmedi.

en: [- Unavailable -]
tr: [- Kullanılamıyor -]

en: add new scope
tr: yeni kapsam ekle

en: all
tr: Hepsi

en: article
tr: makale

en: articles
tr: makaleler

en: attribute with no scope: %s
tr: kapsamsız nitelik: %s

en: auto-select (hot) an article via a menu
tr: makaleyi menü yardımıyla otomatik seç (sıcak)

en: bytes
tr: bayt

en: c)reate it, use a)lternative name, use d)efault .newsrc, q)uit tin:
tr: o)luştur, a)lternatif isim kullan, v)arsayılan .newsrc kullan, tin'den ç)ık:

en: cancel (delete) or supersede (overwrite) current article
tr: makaleyi iptal et (sil) veya dosyanın yerini al (üstüne yaz)

en: choose first URL in list
tr: listedeki ilk URL'yi seç

en: choose first article in list
tr: listedeki ilk makaleyi seç

en: choose first attachment in list
tr: listedeki ilk eki seç

en: choose first attribute in list
tr: listedeki ilk özelliği seç

en: choose first group in list
tr: listedeki ilk grubu seç

en: choose first option in list
tr: listedeki ilk seçeneği seç

en: choose first scope in list
tr: listedeki ilk kapsamı seç

en: choose first thread in list
tr: listedeki ilk eposta zincirini seç

en: choose group by name
tr: grubu isme göre seç

en: choose last URL in list
tr: Listedeki son URL'yi seç

en: choose last article in list
tr: listedeki son makaleyi seç

en: choose last attachment in list
tr: listedeki son eki seç

en: choose last attribute in list
tr: listedeki son özniteliği seç

en: choose last group in list
tr: listedeki son grubu seç

en: choose last option in list
tr: listedeki son seçeneği seç

en: choose last scope in list
tr: listedeki son kapsamı seç

en: choose last thread in list
tr: listedeki son eposta zincirini seç

en: choose next group with unread news
tr: okunmamış haberli sonraki grubu seç

en: choose range of articles to be affected by next command
tr: sonraki komuttan etkilenecek makalelerin aralığını seç

en: choose range of groups to be affected by next command
tr: sonraki komuttan etkilenecek olan grupların aralığını seç

en: commands
tr: komutlar

en: commands & quit
tr: komutlar & çık

en: commands & quit & select
tr: komutlar & çık & seç

en: commands & select
tr: komutlar & seç

en: couldn't expand %s
tr: %s genişletilemedi

en: cycle the display of authors email address, real name, both or neither
tr: yazarların e-posta adreslerinin, gerçek isimlerinin, ikisinin veya hiçbirinin görünümünü çevir

en: cycle through threading options available
tr: kullanılabilir eposta zinciri seçeneklerini çevir

en: delete scope
tr: kapsam sil

en: display first article in current thread
tr: mevcut zincirdeki ilk makaleyi görüntüle

en: display first article in next thread
tr: sonraki zincirdeki ilk makaleyi görüntüle

en: display first page of article
tr: makalenin ilk sayfasını görüntüle

en: display last article in current thread
tr: mevcut zincirdeki son makaleyi görüntüle

en: display last article viewed
tr: görüntülenen son makaleyi göster

en: display last page of article
tr: makalenin son sayfasnı görüntüle

en: display next article
tr: sonraki makaleyi görüntüle

en: display next group
tr: sonraki grubu görüntüle

en: display next unread article
tr: sonraki okunmamış makaleyi göster

en: display previous article
tr: önceki makaleyi görüntüle

en: display previous group
tr: önceki grubu görüntüle

en: display previous unread article
tr: önceki okunmamış makaleyi görüntüle

en: down one line
tr: bir satır aşağı

en: down one page
tr: bir sayfa aşağıya

en: edit article (mail-groups only)
tr: makaleyi düzenle (sadece eposta-grupları)

en: edit attributes file
tr: öznitelikler dosyasını düzenle

en: edit filter file
tr: süzgeç dosyasını düzenle

en: error
tr: hata

en: errors
tr: hatalar

en: escape from command prompt
tr: komut isteminden çık

en: get help
tr: yardım al

en: global
tr: küresel

en: go to article chosen by Message-ID
tr: İleti-kimliği tarafından seçilen makaleye git

en: go to the article that this one followed up
tr: bunu takip eden makaleye git

en: group
tr: grup

en: groups
tr: gruplar

en: kill an article via a menu
tr: makaleyi menü aracılığıyla öldür

en: leaving external mail-reader
tr: harici eposta okuyucusundan çıkılıyor

en: list articles posted by you (from posted file)
tr: göndermiş olduğunuz makaleleri listele (posted dosyasından)

en: list articles within current thread (bring up Thread sub-menu)
tr: mevcut zincirdeki başlıkları listele (Zincir alt menüsünü açarak)

en: list groups which an article has been posted to (by Message-ID)
tr: İleti-kimliğine göre makale gönderilmiş grupları listele

en: mail article/thread/hot/pattern/tagged articles to someone
tr: makale/zincir/hot/örüntü/etiketlenmiş makaleleri başkasına postala

en: mark all articles as read and enter next group with unread articles
tr: bütün makaleleri okunmuş olarak işaretle ve okunmamış makalelerin bulunduğu sonraki gruba gir

en: mark all articles as read and return to group selection menu
tr: bütün makaleleri okunmuş olarak işaretle ve grup seçme menüsüne geri dön

en: mark all articles in chosen group unread
tr: seçilen gruptaki bütün makaleleri okunmamış olarak işaretle

en: mark all articles in group as read
tr: gruptaki tüm makaleleri okunmuş olarak işaretle

en: mark all articles in group as read and move to next unread group
tr: gruptaki tüm makaleleri okunmuş olarak işaretle ve sonraki okunmamış gruba geç

en: mark art, range or tagged arts as read; move crsr to next unread art
tr: makale, aralık veya etiketlenmiş makaleyi okunmuş olarak işaretle; crsr'yi sonraki okunmamış makaleye taşı

en: mark article as unread
tr: makaleyi okunmamış olarak işaretle

en: mark article, range or tagged articles as unread
tr: makaleyi, aralığı ya da etiketlenmiş makaleleri okunmamış olarak işaretle

en: mark current thread as unread
tr: mevcut eposta zincirini okunmamış olarak işaretle

en: mark current thread, range or tagged threads as read
tr: mevcut zincir, aralık veya etiketlenmiş zincirleri okunmuş olarak işaretle

en: mark current thread, range or tagged threads as unread
tr: mevcut zincir, aralık veya etiketlenmiş zincirleri okunmamış olarak işaretle

en: mark current/range/selected/pattern/tagged as read after prompting
tr: mevcut/aralık/seçilmiş/örüntü/etiketlenmişleri onay sonrası okunmuş olarak işaretle

en: mark current/range/selected/pattern/tagged as unread after prompting
tr: mevcut/aralık/seçilmiş/örüntü/etiketlenmişleri onay sonrası okunmamış olarak işaretle

en: mark rest of thread as read and advance to next unread
tr: zincirin kalanını okunmuş olarak işaretle ve sonraki okunmamışa geç

en: mark thread as read and enter next unread thread or group
tr: epsota zincirini okunmuş olarak işaretle ve sonraki okunmamış eposta zincirine veya gruba gir

en: mark thread as read and return to group index page
tr: zinciri okunmuş olarak işaretle ve grup dizin sayfasına geri dön

en: menu of configurable options
tr: yapılandırabilir seçenekler menüsü

en: move chosen group within list
tr: listede seçilen grubu taşı

en: move scope
tr: kapsamı kaydır

en: newsgroup
tr: haber grubu

en: newsgroups
tr: haber grupları

en: newsrc file saved successfully.
tr: newsrc dosyası başarıyla kaydedildi.

en: none
tr: hiçbiri

en: output article/thread/hot/pattern/tagged articles to printer
tr: makale/eposta zinciri/hot/örüntü/imlenmiş makaleleri yazıcıya gönder

en: perform PGP operations on article
tr: makalede PGP işlemi gerçekleştir

en: pipe article/thread/hot/pattern/tagged articles into command
tr: makale/zincir/sıcak/örüntü/imlenmiş makaleleri komuta yönlendir

en: pipe attachment into command
tr: eki komuta yönlendir

en: pipe raw attachment into command
tr: ham eki komuta yönlendir

en: post (write) article to current group
tr: makaleyi mevcut gruba gönder (yaz)

en: post followup (don't copy text) to current article
tr: mevcut makaleye devam iletisi gönder (metni kopyalama)

en: post followup to current article
tr: mevcut makale için devam iletisi gönder

en: post followup to current article quoting complete headers
tr: mevcut makaleye tüm üst bilgileri alıntılayan devam iletisi gönder

en: post postponed articles
tr: ertelenmiş makaleleri gönder

en: quickly auto-select (hot) an article using defaults
tr: varsayılanları kullanarak makaleyi hemen otomatik-seç (sıcak)

en: quickly kill an article using defaults
tr: varsayılanları kullanarak makaleyi hemen öldür

en: quit
tr: çık

en: quit & select
tr: çık & seç

en: quit tin immediately
tr: tin'den hemen çık

en: quit without saving configuration changes
tr: yapılandırma değişikliklerini kaydetmeden çık

en: read chosen article
tr: seçilen makaleyi oku

en: read chosen group
tr: seçilen grubu oku

en: reading from local spool
tr: yerel kuyruktan okunuyor

en: redraw page
tr: sayfayı yeniden çiz

en: rename scope
tr: kapsamı yeniden adlandır

en: repeat last search
tr: son aramayı tekrarla

en: reply through mail (don't copy text) to author
tr: yazara e-posta aracılıyla yanıt ver (metni kopyalama)

en: reply through mail to author
tr: yazara e-posta aracılığyla yanıt ver

en: reply through mail to author quoting complete headers
tr: üst bilgileri alıntılayarak yazara e-posta aracılığıyla yanıt ver

en: report bug or comment via mail to %s
tr: %s'e eposta yoluyla yorum ya da hata bildir

en: repost chosen article to another group
tr: seçilen makaleyi başka bir gruba yeniden gönder

en: reread active file to check for any new news
tr: etkin dosyayı yeni haberleri kontrol etmek için yeniden oku

en: reset .newsrc (all available articles in groups marked unread)
tr: .newsrc dosyasını sıfırla (gruplardaki okunmamış olarak işaretlenmiş tüm mevcut makaleler)

en: reset attribute to a default value
tr: niteliği varsayılan değere sıfırla

en: return to group selection level
tr: grup seçme seviyesine dön

en: return to previous menu
tr: önceki menüye geri dön

en: reverse tagging on all attachments (toggle)
tr: tüm eklerdeki etiketleri ters çevir (değiştir)

en: save article/thread/hot/pattern/tagged articles to file
tr: makale/zincir/sıcak/örüntü/etiketlenmiş makaleleri dosyaya kaydet

en: save attachment to disk
tr: eki diske kaydet

en: save marked articles automatically without user prompts
tr: işaretlenmiş makaleleri kullanıcı istemi olmadan otomatik kaydet

en: savefile
tr: kayıtdosyası

en: screen is too small, %s is exiting
tr: ekran çok küçük, %s çıkıyor

en: scroll the screen one line down
tr: ekranı bir satır aşağı kaydır

en: scroll the screen one line up
tr: ekranı bir satır yukarı kaydır

en: search all articles for a given string (this may take some time)
tr: bütün makaleleri verilen dizgi için ara (bu uzun sürebilir)

en: search backwards for a group name
tr: grup adı için geriye doğru ara

en: search backwards for an attribute
tr: geriye doğru öznitelik ismi ara

en: search backwards for an option
tr: bir seçenek için geriye doğru ara

en: search backwards within this article
tr: bu makalede geriye doğru ara

en: search for URLs backwards
tr: URL'leri geriye doğru ara

en: search for URLs forwards
tr: URL'leri ileriye doğru ara

en: search for articles by Subject line backwards
tr: makaleleri Konu satırına göre geriye doğru ara

en: search for articles by Subject line forwards
tr: makaleleri Konuya göre ileriye doğru ara

en: search for articles by author backwards
tr: makaleleri yazara göre geriye doğru ara

en: search for articles by author forwards
tr: makaleleri yazara göre ileriye doğru ara

en: search for attachments backwards
tr: ekleri geriye doğru ara

en: search for attachments forwards
tr: ekleri ileriye doğru ara

en: search forwards for a group name
tr: grup adı için ileriye doğru ara

en: search forwards for an attribute
tr: ileriye doğru öznitelik ismi ara

en: search forwards for an option
tr: bir seçenek için ileriye doğru ara

en: search forwards within this article
tr: bu makalede ileriye doğru ara

en: select
tr: seç

en: select attribute
tr: nitelik seç

en: select group (make "hot")
tr: grup seç ("sıcak" yap)

en: select option
tr: seçenek seç

en: select scope
tr: kapsam seç

en: select thread
tr: zincir seç

en: select threads if at least one unread article is selected
tr: en az bir okunmamış makalesi olan zincirleri seç

en: select threads that match user specified pattern
tr: kullanıcı tanımlı kalıba uyan eposta zincirlerini seç

en: servers active-file
tr: sunucular etkin-dosyası

en: shell escape
tr: kabuk çıkışı

en: show article in raw-mode (including all headers)
tr: makaleyi ham-kipte göster (bütün üst bilgiler dahil)

en: show version information
tr: sürüm bilgisini göster

en: skip next block of included text
tr: sonraki içeren metnin öbeğini atla

en: sort the list of groups
tr: grup listelerini sırala

en: start scopes menu
tr: kapsam menüsünü başlat

en: subscribe to chosen group
tr: seçilen gruba abone ol

en: subscribe to groups that match pattern
tr: örüntüye uyan gruplara abone ol

en: subscribed to %d groups
tr: "%d gruba abone olundu

en: tag attachment
tr: eki etiketle

en: tag attachments that match user specified pattern
tr: kullanıcı tarafından belirlenmiş örüntüye uyan ekleri etiketle

en: tag current article for reposting/mailing/piping/printing/saving
tr: mevcut makaleyi yeniden gönderme/postalama/yönlendirme/yazdırma/kaydetme için etiketle

en: thread
tr: eposta zinciri

en: toggle ROT-13 (basic decode) for current article
tr: mevcut makale için ROT-13 (temel kod çözücü) değiştir

en: toggle all selections (all articles)
tr: bütün seçimleri (bütün makaleleri) değiştir

en: toggle back to options menu when invoked from there
tr: oradan çağrıldığında seçenekler menüsüne geri değiştir

en: toggle color
tr: renk değiştir

en: toggle display of all headers
tr: tüm üst bilgilerin gösterilmesini değiştir

en: toggle display of all/selected articles
tr: bütün/seçilen makalelerin görünümünü değiştir

en: toggle display of all/unread articles
tr: bütün/okunmamış makalelerin görünümünü değiştir

en: toggle display of group name only or group name plus description
tr: sadece grup ismini veya grup ismi ve tanım görünümünü değiştir

en: toggle display of sections hidden by a form-feed (^L) on/off
tr: form-feed (ˆL) ile gizlenen bölümlerin gösterilmesini değiştir açık/kapalı

en: toggle display of uuencoded sections
tr: uuencoded bölümlerin gösterimini değiştir

en: toggle display to show all/subscribed groups
tr: bütün/abone olunmayan grupları göstermek için görünümü değiştir

en: toggle display to show all/unread subscribed groups
tr: bütün/okunmamış abone olmayan grupları göstermek için görünümü değiştir

en: toggle info message in last line (URL)
tr: son satırdaki bilgi iletisini değiştir (URL)

en: toggle info message in last line (name/description of attachment)
tr: son satırdaki bilgi iletisini değiştir (isim/ekin tanımı)

en: toggle info message in last line (subject/description)
tr: son satırdaki bilgi iletisini değiştir (konu/tanım)

en: toggle inverse video
tr: ters videoyu değiştir

en: toggle limit number of articles to get, and reload
tr: alınacak ve yeniden yüklenecek makalelerin sınır sayısını değiştir

en: toggle selection of thread
tr: eposta zincirin seçimini değiştir

en: toggle tabwidth 4 <-> 8
tr: tab aralığını değiştir 4 <-> 8

en: toggle to attributes menu
tr: nitelik menüsüne değiştir

en: toggle word highlighting on/off
tr: kelime vurgulamayı değiştir açık/kapalı

en: unchanged
tr: değiştirilmemiş

en: undo all selections (all articles)
tr: bütün seçimleri (bütün makaleleri) geri al

en: unread
tr: okunmamış

en: unsubscribe from chosen group
tr: seçilen grup için abonelikten çık

en: unsubscribe from groups that match pattern
tr: örüntüye uyan bütün gruplar için abonelikten çık

en: unsubscribed from %d groups
tr: %d tane gruptan abonelikten çıkıldı

en: untag all tagged attachments
tr: etiketlenmiş bütün eklerin etiketlerini kaldır

en: untag all tagged threads
tr: etiketlenmiş bütün eposta zincirlerinin etiketini kaldır

en: up one line
tr: bir satır yukarı

en: up one page
tr: bir sayfa yukarıya

en: use a)lternative name, use d)efault .newsrc, q)uit tin:
tr: a)lternatif isim kullan, v)arsayılan .newsrc kullan, tin'den ç)ık:

en: view attachment
tr: eki görüntüle
