tin 2.6.4 - en to ro translation catalogue (230 entries)

en: 
    %s contains no newsgroups. Exiting.
ro: 
    %s nu conține grupuri de știri. Se iese.

en: Aborting read, please wait...
ro: Se abandonează citirea, vă rugăm să așteptați...

en: All groups
ro: Toate grupurile

en: File %s exists. %s=append, %s=overwrite, %s=quit:
ro: Fișierul %s există. %s=adăugare, %s=suprascriere, %s=închidere:

en: Article cancelled (deleted).
ro: Articol anulat (șters).

en: Article cannot be cancelled (deleted).
ro: Articolul nu poate fi anulat (șters).

en: Article deleted.
ro: Articol șters.

en: 
    Your article:
      "%s"
    will be mailed to the following address:
      %s
ro: 
    Articolul dvs:
      "%s"
    va fi trimis prin poștă la următoarea adresă:
      %s

en: Article not posted!
ro: Articolul nu a fost publicat!

en: Article not saved
ro: Articolul nu a fost salvat

en: Article Level Commands
ro: Comenzi la nivel de articol

en: Article has no parent
ro: Articolul nu are părinte

en: Parent article has been killed
ro: Articolul părinte a fost eliminat

en: Parent article is unavailable
ro: Articolul părinte nu este disponibil

en: Article posted: %s
ro: Articol publicat: %s

en: Article rejected (saved to %s)
ro: Articol respins (salvat la %s)

en: %s=article, %s=thread, %s=range, %s=hot, %s=pattern, %s=tagged, %s=quit:
ro: %s=articol, %s=fir %s=câmp, %s=popular, %s=părinte, %s=etichetat, %s=ieșire:

en: Article unavailable
ro: Articol indisponibil

en: Article undeleted.
ro: Ștergerea articolului a fost anulată.

en: Article %4d of %4d
ro: Articolul %4d din %4d

en: Article Info Page
ro: Pagina cu informații despre articol

en: This is a repost of the following article:
ro: Aceasta este o republicare a următorului articol:

en:  at %s
ro:  la %s

en: Attachment Menu
ro: Meniu de atașare

en: Attachment Menu Commands
ro: Comenzi ale meniului de atașare

en: <no name>
ro: <fără nume>

en: Attachment saved successfully. (%s)
ro: Atașament salvat cu succes. (%s)

en: Select attachment>
ro: Selectează atașamentul>

en: Tagged attachment
ro: Atașament etichetat

en: Untagged attachment
ro: Atașament neetichetat

en: # Do not edit this comment block
    #
ro: # Nu editați acest bloc de comentarii
    #

en: #  scope=STRING (eg. alt.*,!alt.bin*) [mandatory]
ro: #  scope=ȘIR ( de exemplu alt.*,!alt.bin*) [obligatoriu]

en: #  add_posted_to_filter=ON/OFF
ro: #  add_posted_to_filter=ON/OFF
    #  Creați o intrare de filtru pentru propriile publicări

en: #  advertising=ON/OFF
ro: #  advertising=ON/OFF
    #  Inserează antetul User-Agent:

en: #  alternative_handling=ON/OFF
ro: #  alternative_handling=ON/OFF
    #  Ascunde părțile MIME multipart/alternative

en: #  ask_for_metamail=ON/OFF
ro: #  ask_for_metamail=ON/OFF
    #  Pornește vizorul MIME numai după confirmare

en: #  auto_cc_bcc=NUM
ro: #  auto_cc_bcc=NUMĂR

en: #    0=No, 1=Cc, 2=Bcc, 3=Cc and Bcc
ro: #    0=Nimic, 1=Cc, 2=Bcc, 3=Cc și Bcc

en: #  auto_list_thread=ON/OFF
ro: #  auto_list_thread=ON/OFF
    #  Afișează automat firul de discuție la apăsarea
    #  tastei cursor dreapta

en: #  auto_select=ON/OFF
ro: #  auto_select=ON/OFF
    #  Execută automat comanda GroupMarkUnselArtRead
    #  la intrarea în grup

en: #  batch_save=ON/OFF
ro: #  batch_save=ON/OFF
    #  În modul „pe loturi”, articolele sunt
    #  salvate sau nu

en: #  date_format=STRING (eg. %a, %d %b %Y %H:%M:%S)
ro: #  date_format=ȘIR
    #  Formatul datei (de exp. %a, %d %b %Y %H:%M:%S)

en: #  delete_tmp_files=ON/OFF
ro: #  delete_tmp_files=ON/OFF
    #  Șterge articolele salvate care au fost redirecționate
    #  pentru procesare ulterioară fără să solicite acordul

en: #  editor_format=STRING (eg. %E +%N %F)
ro: #  editor_format=ȘIR
    #  (de exp. %E +%N %F)

en: #  fcc=STRING (eg. =mailbox)
ro: #  fcc=ȘIR
    #  Fișierul în care trebuie stocată o copie
    #  a corespondenței (de exp. =mailbox)

en: #  followup_to=STRING
ro: #  followup_to=ȘIR
    #  Valoarea implicită pentru antetul „Followup-To:”

en: #  from=STRING (just append wanted From:-line, don't use quotes)
ro: #  from=ȘIR
    #  Expeditorul, introduceți pur și simplu
    #  valoarea dorită, nu folosiți ghilimele

en: Attributes Menu Commands
ro: Meniu atribute

en: attribute with no scope: %s
ro: atribut fără domeniu de aplicare: %s

en: %d Authentication failed
ro: %d Autentificarea a eșuat

en: NNTP authorization password not found for %s
ro: Parola de autorizare NNTP nu a fost găsită pentru %s

en: Server expects authentication.
ro: Serverul așteaptă autentificarea (utilizator + parolă).

en:     Please enter password:
ro:     Introduceți parola:

en:     Please enter username:
ro:     Introduceți numele de utilizator:

en: Authorized for user: %s
ro: Autorizat pentru utilizatorul: %s

en: Authorization failed for user: %s
ro: Autorizarea a eșuat pentru utilizatorul: %s

en: No supported authorization method available in current state!
ro: Nici o metodă de autorizare acceptată nu este disponibilă în starea actuală!

en: Author search backwards [%s]>
ro: Căutare înapoi a autorului [%s]>

en: Author search forwards [%s]>
ro: Căutare înainte a autorului [%s]>

en: 
    Autosubscribed to %s
ro: 
    Abonat automat la %s

en: Autosubscribing groups...
ro: Abonarea automată a grupurilor...

en: Autoselecting articles (use '%s' to see all unread) ...
ro: Selectare automată a articolelor (utilizați „%s” pentru a vedea toate articolele necitite) ...

en: Article to be posted resulted in errors/warnings. %s=quit, %s=Menu, %s=edit:
ro: Articolul care urmează să fie publicat a dus la erori/atenționări. %s=ieșire, %s=meniu, %s=editare:

en: Unrecognized attribute: %s
ro: Atribut nerecunoscut: %s

en: Bad command. Type '%s' for help.
ro: Comandă greșită. Tastați «%s» pentru ajutor.

en: %s: Updating of index files not supported: cache_overview_files=%s
ro: %s: Actualizarea fișierelor index nu este acceptată: cache_overview_files=%s

en: *** Beginning of article ***
ro: *** Începutul articolului ***

en: *** Beginning of page ***
ro: *** Începutul paginii ***

en: Cancel (delete) or supersede (overwrite) article [%%s]? (%s/%s/%s):
ro: Anulați (ștergeți) sau înlocuiți (suprascrieți) articolul [%%s]? (%s/%s/%s):

en: Cancelling article...
ro: Anularea articolului...

en: Cannot create %s
ro: Nu se poate crea %s

en: Can't find base article %d
ro: Nu se poate găsi articolul inițial %d

en: Can't open %s
ro: Nu se poate deschide %s

en: Couldn't open %s for saving
ro: Nu s-a putut deschide %s pentru salvare

en: *** Posting not allowed ***
ro: *** Publicarea nu este permisă ***

en: Posting is not allowed to %s
ro: Publicarea nu este permisă la %s

en: Can't retrieve %s
ro: Nu se poate prelua %s

en: Can't supersede in mailgroups, try repost instead.
ro: Nu se poate înlocui în grupurile de poștă electronică, încercați mai degrabă retrimiterea.

en: %s is a directory
ro: %s este un director

en: Catchup %s...
ro: Se marchează ca citit %s...

en: Catchup all groups entered during this session?
ro: Marcați ca citite toate grupurile vizitate în timpul sesiunii?

en: Check Prepared Article
ro: Verificați articolul pregătit

en: Checking for new groups...
ro: Se verifică pentru grupuri noi...

en: Checking for news...
ro: Se verifică pentru articole noi...

en: Post-process %s=no, %s=yes, %s=shar, %s=quit:
ro: Post-procesare %s=nu, %s=da, %s=partajare, %s=ieșire:

en: ANSI color disabled
ro: Culori ANSI dezactivate

en: ANSI color enabled
ro: Culori ANSI activate

en: Command failed: %s
ro: Comanda a eșuat: %s

en: Mark not selected articles read?
ro: Marcați articolele neselectate ca citite?

en: Connection Info
ro: Informații despre conexiune

en: Reading from local spool.
ro: Se citește din spool-ul local.

en: Reading saved news.
ro: Se citesc articolele salvate.

en: 
    Configuration files:
    --------------------
ro: 
    Fișierele de configurare:
    --------------------

en: 
    Local spool config:
    -------------------
ro: 
    Configurare spool local:
    -------------------

en: COMPRESS      :
ro: COMPRIMARE    :

en: 
    Connection details:
    -------------------
ro: 
    Detalii conectare:
    -------------------

en:  DEFLATE %s
ro:  DECOMPRIMARE %s

en: (enabled)
ro: (activat)

en: (inactive)
ro: (inactiv)

en:  DEFLATE (not supported)
ro:  DECOMPRIMARE (neacceptată)

en: (disabled)
ro: (dezactivat)

en: read only
ro: numai-citire

en: Server certificate verified successfully.
ro: Certificatul serverului a fost verificat cu succes.

en: Server certificate verification FAILED: <can't get reason>
ro: Verificarea certificatului serverului A EȘUAT: <nu se poate obține motivul>

en: %s %s (strength %d)
ro: %s %s (putere %d)

en: Cook article failed, %s is exiting
ro: Pregătirea articolului a eșuat, %s se iese

en: <CR>
ro: <ENTER>

en: Creating active file for saved groups...
ro: Se creează fișierul activ pentru grupurile salvate...

en: Creating %s file...
ro: Se creează fișierul %s...

en: Default
ro: Implicit

en: Delete saved files that have been post processed?
ro: Ștergeți fișierele salvate care au fost post-procesate?

en: Deleting temporary files...
ro: Se șterg fișierele temporare...

en: *** End of article ***
ro: *** Sfârșitul articolului ***

en: *** End of attachments ***
ro: *** Sfârșitul atașamentelor ***

en: *** End of groups ***
ro: *** Sfârșitul grupurilor ***

en: *** End of page ***
ro: *** Sfârșitul paginii ***

en: *** End of posted articles ***
ro: *** Sfârșitul articolelor publicate ***

en: *** End of scopes ***
ro: *** Sfârșitul domeniilor de aplicare ***

en: *** End of thread ***
ro: *** Sfârșitul firului ***

en: *** End of URLs ***
ro: *** Sfârșitul adreselor URL ***

en: Enter limit of articles to get>
ro: Introduceți limita pentru numărul de articole care trebuie preluate>

en: Enter Message-ID to go to>
ro: Introduceți ID-ul mesajului ce vreți să-l vedeți>

en:  and enter next unread thread
ro:  și introduceți următorul fir (subiect) necitit

en:  and enter next unread article
ro:  și introduceți următorul articol necitit

en:  and enter next unread group
ro:  și introduceți următorul grup necitit

en: Enter option number>
ro: Introduceți numărul opțiunii>

en: Enter range [%s]>
ro: Introduceți intervalul [%s]>

en: Error: Could not appended %s to %s
ro: Eroare: Nu s-a putut adăuga %s la %s

en: 
    Warning: Approved: header used.
ro: 
    Avertizare: antetul „Approved:” a fost utilizat.

en:   Line %d: "%s": given string too long.
ro:   Linia %d: „%s”: șirul dat este prea lung.

en:   Line %d: "%s": unrecognized attribute.
ro:   Linia %d: „%s”: atribut nerecunoscut.

en:   Line %d: "%s": malformed line, '=' missing.
ro:   Linia %d: „%s”: linie incorectă, lipsește «=».

en: 
    Error: Bad address in "%s" header.
ro: 
    Eroare: Adresă greșită în antetul „%s”.n

note: TRANSLATORS: do not translate header names like 'Message-ID:'
en: 
    Error: Bad FQDN in Message-ID: header.
ro: 
    Eroare: FQDN greșit în antetul „Message-ID:”.

en: Can't use literal IPv%d-address %s with TLS (-T)
ro: Nu se poate utiliza adresa IPv%d literală %s cu TLS (-T)

en: Can't unlock %s
ro: Nu se poate debloca %s

en: Couldn't dotlock %s - article not appended!
ro: Nu s-a putut bloca (.lock) %s - articolul nu a fost adăugat!

en: Couldn't lock %s - article not appended!
ro: Nu s-a putut bloca %s - articolul nu a fost adăugat!

en: Server requires authentication but compression (-C) is already active.
    Restart %s with -A cmd.-line switch in conjunction with -C.
ro: Serverul necesită autentificare, dar comprimarea (-C) este deja activă.
    Reporniți %s cu ajutorul opțiunii „-A” a liniei de comandă în combinație cu „-C”.

en: Corrupted file %s
ro: Fișier corupt %s

en: couldn't expand %s
ro: nu s-a putut extinde %s

en: Error: Custom format empty. Using default "%s".
ro: Eroare: Format personalizat gol. Se utilizează formatul implicit „%s”.

en: 
    Error: Article is empty.
ro: 
    Eroare: Articolul este gol.

en: 
    Error: Followup-To "poster" and a newsgroup is not allowed!
ro: 
    Eroare: urmărirea a (Followup-To:) „celui care a publicat” și a unui grup de știri nu este permisă!

en: Error: Custom format exceeds screen width. Using default "%s".
ro: Eroare: Formatul personalizat depășește lățimea ecranului. Se utilizează formatul implicit „%s”.

en: Internal error in GNKSA routine - send bug report.
ro: Eroare internă în rutina GNKSA - trimiteți un raport de eroare.

en: Left angle bracket missing in route address.
ro: Lipsește paranteza unghiulară din stânga „<” în adresa rutei.

en: Left parenthesis missing in old-style address.
ro: Lipsește paranteza din stânga „(” în adresa în stil vechi.

en: Right parenthesis missing in old-style address.
ro: Lipsește paranteza din dreapta „)” în adresa în stil vechi.

en: At-sign missing in mail address.
ro: Semnul „@” lipsește din adresa de poștă electronică.

en: Right angle bracket missing in route address.
ro: Lipsește paranteza unghiulară din dreapta „>” în adresa rutei.

en: Single component FQDN is not allowed. Add your domain.
ro: FQDN cu o singură componentă nu este permis. Adăugați domeniul dvs.

en: Invalid domain. Send bug report if your top level domain really exists.
    Use .invalid as top level domain for munged addresses.
ro: Domeniu nevalid. Trimiteți un raport de eroare dacă domeniul dvs. de nivel superior chiar există.
    Utilizați .invalid ca domeniu de nivel superior pentru adresele intenționat false.

en: Illegal domain. Send bug report if your top level domain really exists.
    Use .invalid as top level domain for munged addresses.
ro: Domeniu ilegal. Trimiteți un raport de eroare dacă domeniul dvs. de nivel superior chiar există.
    Utilizați .invalid ca domeniu de nivel superior pentru adresele  intenționat false.

en: Unknown domain. Send bug report if your top level domain really exists.
    Use .invalid as top level domain for munged addresses.
ro: Domeniu necunoscut. Trimiteți un raport de eroare dacă domeniul dvs. de nivel superior chiar există.
    Utilizați .invalid ca domeniu de nivel superior pentru adresele intenționat false.

en: Display properties
    ------------------
ro: Proprietăți de afișare
    ----------------------

en: Miscellaneous
    -------------
ro: Diverse
    -------

en: Moving around
    -------------
ro: Deplasarea
    ----------

en: Group/thread/article operations
    -------------------------------
ro: Operații efectuate pe grup/fir(temă)/articol
    --------------------------------------------

en: Attachment operations
    ---------------------
ro: Operații asupra atașărilor
    --------------------------

en: Attribute operations
    --------------------
ro: Operații asupra atributelor
    ---------------------------

en: Option operations
    -----------------
ro: Opțiuni operații
    ----------------

en: Posted article operations
    -------------------------
ro: Operații pe articolele publicate
    --------------------------------

en: Scope operations
    ----------------
ro: Operații privind domeniul de aplicare
    -------------------------------------

en: URL operations
    --------------
ro: Operații cu adrese URL
    ----------------------

en: Mail
ro: Corespondența

en: charset %s
ro: set de caractere %s

en: content subtype %s
ro: subtipul conținutului %s

en: content type %s
ro: tipul de conținut %s

en: %*s[-- charset %s not supported --]
ro: %*s[-- setul de caractere %s nu este acceptat --]

en: %*s[-- Description: %s --]
ro: %*s[-- Descriere: %s --]\

en: encoding %s
ro: codificare %s

en: lang %s
ro: limba %s

en: name %s
ro: nume %s

en: size %s
ro: dimensiune %s

en: This message has been composed in the 'multipart/mixed' MIME-format. If you
    are reading this prefix, your mail reader probably has not yet been modified
    to understand the new format, and some of what follows may look strange.
ro: Acest mesaj a fost compus în formatul MIME „multipart/mixed”. Dacă citiți
    acest prefix, probabil că clientul dvs. de poștă electronică nu a fost încă
    modificat pentru a înțelege noul format, iar o parte din ceea ce urmează
    poate părea ciudat.

en: --More--
ro: --Mai mult--

en: No subject
ro: Fără subiect

en: Options Menu
ro: Meniul de opțiuni

en: Reading %s
ro: Se citește %s

en: Save
ro: Salvează

en: Saved
ro: Salvată

en: Saving...
ro: Se salvează...

en: Searching...
ro: Se caută...

en: Thread
ro: Fir

en: Unlimited
ro: Nelimitat

en: (unknown)
ro: (necunoscut)

en: unknown error
ro: eroare necunoscută

en: uuencoded file
ro: fișier uuencoded

en:  <- NOT YET VALID!
ro:  <- NU ESTE ÎNCĂ VALABIL!

en:  <- NO LONGER VALID!
ro:  <- NU MAI ESTE VALABIL!

en: fork() failed
ro: fork() a eșuat

en: Unknown error.
ro: Eroare necunoscută.

en: Print
ro: Imprimare

en: Printing...
ro: Se imprimă...

en: Terminal does not support color
ro: Terminalul nu acceptă culori

en: Subject
ro: Subiect

en: References
ro: Referințe

en: Nothing
ro: Nimic

en: Address
ro: Adresă

en: Full Name
ro: Nume complet

en: Black
ro: Negru

en: Red
ro: Roşu

en: Green
ro: Verde

en: Brown
ro: Maron

en: Blue
ro: Albastru

en: Pink
ro: Roz

en: Cyan
ro: Cian

en: White
ro: Alb

en: Gray
ro: Gri

en: Light Red
ro: Roșu deschis

en: Light Green
ro: Verde deschis

en: Yellow
ro: Galben

en: Light Blue
ro: Albastru deschis

en: Light Pink
ro: Roz deschis

en: Light Cyan
ro: Cian deschis

en: Light White
ro: Alb deschis

en: Space
ro: Spațiu

en: Underline
ro: Linie de subliniere

en: Bold
ro: Aldin

en: No
ro: Nu

en: Cc and Bcc
ro: Cc și Bcc

en: commands
ro: comenzi

en: Lines:
ro: Linii:

en: Shell archive
ro: arhivă Shell

en: Yes
ro: Da

en: Display Options
ro: Opțiuni de afișare

en: Color Options
ro: Opțiuni de culoare

en: Highlight Options
ro: Opțiuni de evidențiere

en: Wildcard matching
ro: Potrivirea cu caractere joker
