tin 2.4.1 - en to da translation catalogue (1371 entries)

en: 	Checksum of %s (%ld %s)
da: 	Kontrolsum for %s (%ld %s)

en: 
    
    You are downgrading to tin %s from a more recent version!
    Some values in your %s file may be ignored, others might have changed!
da: 
    
    Du nedgraderer til tin %s fra en nyere version!
    Nogle værdier i din %s-fil bliver måske ignoreret, andre kan ændre sig!

en: 
    
    You are upgrading to tin %s from an earlier version.
    Some values in your %s file have changed!
    Read WHATSNEW, etc...
da: 
    
    Du opgraderer til %s fra en tidligere version.
    Nogle værdier i din %s-fil har ændret sig!
    Læs WHATSNEW, etc ...

en: 
    %s %d %s from %d %s
da: 
    %s %d %s fra %d %s

en: 
    %s contains no newsgroups. Exiting.
da: 
    %s indeholder ingen nyhedsgrupper. Afslutter.

en: 
    %s%d out of range (0 - %d). Reset to 0
da: 
    %s%d uden for interval (0 - %d). Nulstil til 0

en: 
    Autosubscribed to %s
da: 
    Autoabonnerede på %s

en: 
    Connection to %s:
da: 
    Forbindelse til %s:

en: 
    Error on line %d: "Sender:" header not allowed (it will be added for you)
da: 
    Fejl på linje %d: Teksthoved for »afsender« er ikke tilladt (den vil blive tilføjet for dig)

en: 
    Error: "%s" is not a valid newsgroup!
da: 
    Fejl: »%s« er ikke en gyldig nyhedsgruppe!

en: 
    Error: "%s" is renamed, use "%s" instead!
da: 
    Fejl: »%s« omdøbes, brug »%s« i steden for!

en: 
    Error: "poster" is not allowed in Newsgroups!
da: 
    Fejl: »indsender« er ikke tilladt i nyhedsgruppe!

en: 
    Error: %s contains non 7bit chars.
da: 
    Fejl: %s har tegn som ikke er i 7 bit.

en: 
    Error: Article starts with blank line instead of header
da: 
    Fejl: Artikel starter med blank linje i stedet for teksthoved

en: 
    Error: Bad FQDN in Message-ID: header.
da: 
    Fejl: Ugyldig FQDN i Message-ID:-teksthoved.

en: 
    Error: Bad address in Approved: header.
da: 
    Fejl: Ugyldig adresse i Approved:-teksthoved.

en: 
    Error: Bad address in From: header.
da: 
    Fejl: Ugyldig adresse i From:-teksthoved.

en: 
    Error: Bad address in Reply-To: header.
da: 
    Fejl: Ugyldig adresse i Reply-To:-teksthoved.

en: 
    Error: Bad address in To: header.
da: 
    Fejl: Ugyldig adresse i To:-teksthoved.

en: 
    Error: Followup-To "poster" and a newsgroup is not allowed!
da: 
    Fejl: Followup-To "poster" og en nyhedsgruppe er ikke tilladt!

en: 
    Error: Followup-To set to more than one newsgroup!
da: 
    Fejl: Followup-To angivet til mere end en nyhedsgruppe!

en: 
    Error: From: line missing.
da: 
    Fejl: From:-linje mangler.

en: 
    Error: Header on line %d does not have a colon after the header name:
    %s
da: 
    Fejl: Teksthoved på linje %d har ikke et kolon efter teksthovednavnet:
    %s

en: 
    Error: Header on line %d does not have a space after the colon:
    %s
da: 
    Fejl: Teksthoved på linje %d har ikke et mellemrum efter kolon:
    %s

en: 
    Error: Illegal formatted %s.
da: 
    Fejl: Ulovlig formateret %s.

en: 
    Error: No blank line found after header.
da: 
    Fejl: Ingen blank linje fundet efter teksthoved.

en: 
    Error: Posting contains  non-ASCII characters  but the  MIME encoding
           for news  messages  is set  to "7bit"  -  please change this
           setting to "8bit" or "quoted-printable" depending  on what
           is more common  in your part  of the world.  This can  be done
           using the M)enu of configurable options or by editing tinrc.
da: 
    Fejl: Indsendelse indeholder tegn,  der ikke er i  ASCII,  men  MIME-
          kodningen for nye beskeder er sat til  »7bit«  -  ændr venligst
          denne indstilling til »8bit« eller »quoted-printable«  afhængig
          af hvad som er mest udbredt  i din del af verdenen.  Dette  kan
          gøres via M)enuen for indstillinger, der kan konfigureres eller
          ved at redigere tinrc.

en: 
    Error: Posting contains non-ASCII characters but MM_CHARSET is set to
           US-ASCII  - please change this setting to a suitable value for
           your language  using the  M)enu of configurable  options or by
           editing tinrc.
da: 
    Fejl: Indsendelse indeholder tegn, der ikke er i ASCII, men MM_CHARSET
          er angivet til US-ASCII  -   ændr denne indstilling til en egnet
          værdi for dit sprog  via  M)menuen  for  indstillinger,  der kan
          konfigureres eller ved at redigere tinrc.

en: 
    Error: The "%s:" line has spaces  in it that MUST be removed.
           The only allowable  space is the one  separating the colon (:)
           from  the  contents.  Use a  comma  (,)  to separate  multiple
           newsgroup names.
da: 
    Fejl: Linjen »%s:« har mellemrum som SKAL fjernes. Det eneste
          lovlige mellemrum er det adskilt af kolon (:) fra indholdet.
          Brug et komma (,) for at adskille flere nyhedsgruppers navne.

en: 
    Error: The "%s:" line is  continued in  the next line.  Since
           the line  may not  contain  whitespace,  this is  not allowed.
           Please write all newsgroups into a single line.
da: 
    Fejl: Linjen »%s:« fortsættes ikke på næste linje. Da linjen ikke
          må indeholde blanke felter, er dette ikke tilladt.
          Skriv venligst alle nyhedsgrupper i en enkel linje.

en: 
    Error: The "%s:" line is empty.
da: 
    Fejl: Linjen »%s:« er tom.

en: 
    Error: The "%s:" line is missing from the article header.
da: 
    Fejl: Linjen »%s:« mangler fra artikelteksthovedet.

en: 
    Error: There are multiple (%d) "%s:" lines in the header.
da: 
    Fejl: Der er flere (%d) "%s:"-linjer i teksthovedet.

en: 
    Error: cross-posting to %d newsgroups and no Followup-To line!
da: 
    Fejl: krydsindsendelse til %d nyhedsgrupper og ingen Followup-To-linje!

en: 
    Mail bug reports/comments to %s
da: 
    Send fejlrapporter/kommentarer til %s

en: 
    Server timed out, trying reconnect # %d
da: 
    Server fik tidsudløb, prøver at forbinde igen # %d

en: 
    Stopped. Type 'fg' to restart %s
da: 
    Stoppet. Tast 'fg' for at genstarte %s

en: 
    Warning: "%s" is not a valid newsgroup at this site!
da: 
    Advarsel: »%s« er ikke en gyldig nyhedsgruppe på denne side!

en: 
    Warning: "%s" is not in your newsrc, it may be invalid at this site!
da: 
    Advarsel: »%s« er ikke i din newsrc, den kan være ugyldig på denne side!

en: 
    Warning: "%s" is renamed, you should use "%s" instead!
da: 
    Advarsel: »%s« er omdøbt, du skal bruge »%s« i stedet for!

en: 
    Warning: "Subject:" begins with "Re: " but there are no "References:".
da: 
    Advarsel: »Subject:« begynder med »Re:« men der er ingen »References:«.

en: 
    Warning: "Subject:" contains only whitespaces.
da: 
    Advarsel: »Subject:« indeholder kun mellemrum.

en: 
    Warning: "example" is a reserved hierarchy!
da: 
    Advarsel: »example« er et reserveret hierarki!

en: 
    Warning: Approved: header used.
da: 
    Advarsel: Approved:-teksthoved brugt.

en: 
    Warning: Article has "References:" but "Subject:" does not begin
             with "Re: " and does not contain "(was:".
da: 
    Advarsel: Artikel har »References:« men »Subject:« begynder ikke med
              »Re:« og indeholder ikke »(was:«.

en: 
    Warning: Followup-To set to more than one newsgroup!
da: 
    Advarsel: Followup-To angiver mere end en nyhedsgruppe!

en: 
    Warning: Found %d '-- \n' lines, this may confuse some people.
da: 
    Advarsel: Fandt %d »-- \n«-linjer, dette kan forvirre nogle.

en: 
    Warning: Signatures should start with '-- \n' not with '--\n'.
da: 
    Advarsel: Underskrifter skal starte med '-- \n' ikke med '--\n'.

en: 
    Warning: The "%s:" line has spaces in it that SHOULD be removed.
da: 
    Advarsel: Linjen »%s:« har mellemrum som SKAL fjernes.

en: 
    Warning: The "%s:" line is continued in the next line.
             This is a very new feature and may not be accepted by all servers.
             To avoid trouble please write all newsgroups into a single line.
da: 
    Advarsel: Linjen »%s:« fortsættes på den næste linje.
              Dette er en helt ny funktion og accepteres måske ikke af alle
              servere. For at undgå problemer så skriv alle nyhedsgrupper på
              en enkelt linje.

en: 
    Warning: Your signature  is longer than %d lines.  Since signatures usually do
             not  transport any  useful information,  they should be as  short as
             possible.
da: 
    Advarsel: Din signatur er længere end %d linjer. Da signaturer normalt ikke
              indeholder nyttig information, skal de være så korte som mulig.

en: 
    Warning: article unchanged after editing
da: 
    Advarsel: Artikel uændret efter redigering

en: 
    Warning: cross-posting to %d newsgroups and no Followup-To line!
da: 
    Advarsel: krydsindsendelse til %d nyhedsgrupper og ingen Followup-To-linje!

en: 
    Warning: posting exceeds %d columns. Line %d is the first long one:
    %-100s
da: 
    Advarsel: indsendelse overstiger %d kolonner. Linje %d er den første lange:
    %-100s

en: 
    You requested followups to your article to go to the following %s:
da: 
    Du anmodte om at opfølgninger til din artikel skulle gå til følgende %s:

en: 
    Your article:
      "%s"
    will be mailed to the following address:
      %s
da: 
    Din artikel:
      »%s«
    vil blive indsendt til den følgende adresse:
      %s

en: 
    Your article:
      "%s"
    will be posted to the following %s:
da: 
    Din artikel:
      »%s«
    vil blive indsendt til den følgende %s:

en: 
    socket or connect problem
da: 
    sokkel- eller forbindelsesproblem

en:  	  (all searches are case-insensitive and wrap around)
da:  	  (alle søgninger tager ikke højde for små/store bogstaver og omfang)

en:  	  (go to article if at least one of the groups is available)
da:  	  (gå til artikel hvis mindst en af grupperne er tilgængelig)

en:  	  (searches are case-insensitive and wrap around to all articles)
da:  	  (søgning er uafhængigt af store/små bogstaver og omhandler alle artikler)

en:     Please enter password:
da:     Venligst indtast adgangskode:

en:     Please enter username:
da:     Venligst indtast brugernavn:

en:   %s	 Answers will be directed to you by mail.
da:   %s	 Svar vil blive sendt til dig per e-post.

en:   -4       force connecting via IPv4
da:   -4       fremtving forbindelse via IPv4

en:   -6       force connecting via IPv6
da:   -6       fremtving forbindelse via IPv6

en:   -A       force authentication on connect
da:   -A       fremtving godkendelse ved forbindelse

en:   -D mode  debug mode
da:    -D tilstand  fejlsøgningstilstand

en:   -G limit get only limit articles/group
da:   -G grænse hent kun artikler/gruppe med denne begrænsning

en:   -H       help information about %s
da:   -H       hjælpinformation om %s

en:   -I dir   news index file directory [default=%s]
da:   -I mappe mappe for nyhedsindeksfilen [standard=%s]

en:   -M user  mail new news to specified user (batch mode)
da:   -M bruger  send nye nyheder til specificeret bruger (jobtilstand)

en:   -N       mail new news to your posts (batch mode)
da:   -N       send nye nyheder til dine indlæg (jobtilstand)

en:   -R       read news saved by -S option
da:   -R       læs nyheder gemt med tilvalget -S

en:   -S       save new news for later reading (batch mode)
da:   -S       gem nye nyheder til senere læsning (batchtilstand)

en:   -V       print version & date information
da:   -V       vis version- & datoinformation

en:   -X       don't save any files on quit
da:   -X       gem ikke nogen filer ved afslutning

en:   -Z       return status indicating if any unread news (batch mode)
da:   -Z       returner statusindikation hvis der er ulæste nyheder (jobtilstand)

en:   -a       toggle color flag
da:   -a       skift farveflag

en:   -c       mark all news as read in subscribed newsgroups (batch mode)
da:   -c       marker alle nyheder som læst i abonnerede nyhedsgrupper (jobtilstand)

en:   -d       don't show newsgroup descriptions
da:   -d       vis ikke beskrivelser for nyhedsgrupper

en:   -f file  subscribed to newsgroups file [default=%s]
da:   -f fil   har abonnement for nyhedsgruppefil [standard=%s]

en:   -g serv  read news from NNTP server serv [default=%s]
da:   -g serv  læs nyheder fra NNTP-server serv [standard=%s]

en:   -h       this help message
da:   -h       denne hjælpebesked

en:   -l       read only active file instead of scanning spool (-n) command
da:   -l       læs kun aktiv fil i stedet for skanningskø-kommando (-n)

en:   -l       use only LIST instead of GROUP (-n) command
da:   -l       brug kun LIST i stedet for GROUP-kommando (-n)

en:   -m dir   mailbox directory [default=%s]
da:   -m mappe postkassemappe [standard=%s]

en:   -n       only read subscribed .newsrc groups from NNTP server
da:   -n       læs kun abonnerede .newsrc-grupper fra NNTP-server

en:   -n       only read subscribed .newsrc groups from spool
da:   -n       læs kun abonnerede .newsrc-grupper fra kø

en:   -o       post all postponed articles and exit
da:   -o       send alle udsatte artikler og afslut

en:   -p port  use port as NNTP port [default=%d]
da:   -p port  brug port som NNTP-port [standard=%d]

en:   -q       don't check for new newsgroups
da:   -q       led ikke efter nye nyhedsgrupper

en:   -r       read news remotely from default NNTP server
da:   -r       læs nyheder eksternt fra standard-NNTP-server

en:   -s dir   save news directory [default=%s]
da:   -s mappe gem nyhedsmappe [standard=%s]

en:   -u       update index files (batch mode)
da:   -u       opdater indeksfiler (jobtilstand)

en:   -v       verbose output for batch mode options
da:   -v       uddybende udskrift for jobtilstandsindstillinger

en:   -w       post an article and exit
da:   -w       send en artikel og afslut

en:   -x       no-posting mode
da:   -x       tilstand uden indsendelse

en:   -z       start if any unread news
da:   -z       start hvis der er ulæste nyheder

en:  and enter next unread article
da:  og se næste ulæste artikel

en:  and enter next unread group
da:  og indtast næste ulæste gruppe

en:  and enter next unread thread
da:  og indtast næste ulæste tråd

en:  at %s
da:  %s

en: #
    # Note that it is best to put general (global scoping)
da: #
    # Bemærk at det er bedst at vælge generel (globalt virkefelt)

en: #    0 = Don't trim article body
da: #    0 = Beskær ikke artiklens tekst

en: #    0=No, 1=Cc, 2=Bcc, 3=Cc and Bcc
da: #    0=No, 1=Cc, 2=Bcc, 3=Cc og Bcc

en: #    0=Subject: (case sensitive)  1=Subject: (ignore case)
da: #    0=Subject: (versalfølsom) 1=Subject: (ikke versalfølsom)

en: #    1 = Skip leading blank lines
da: #    1 = Udelad foranstillede tomme linjer

en: #    2 = Skip trailing blank lines
da: #    2 = Udelad efterstillede tomme linjer

en: #    2=From: (case sensitive)     3=From: (ignore case)
da: #    2=From: (versalfølsom) 3=From: (ikke versalfølsom)

en: #    3 = Skip leading and trailing blank lines
da: #    3 = Udelad foranstillede og efterstillede tomme linjer

en: #    4 = Compact multiple blank lines between text blocks
da: #    4 = Komprimer flere tomme linjer mellem tekstblokke

en: #    4=Message-ID: & full References: line
da: #    4=Message-ID: og fulde References: linje

en: #    5 = Compact multiple blank lines between text blocks and skip
    #        leading blank lines
da: #    5 = Komprimer flere tomme linjer mellem tekstblokke og udelad
    #        foranstillede tomme linjer

en: #    5=Message-ID: & last References: entry only
da: #    5=Message-ID: og sidste References: kun indtastning

en: #    6 = Compact multiple blank lines between text blocks and skip
    #        trailing blank lines
da: #    6 = Komprimer flere tomme linjer mellem tekstblokke og udelad
    #        efterstillede tomme linjer

en: #    6=Message-ID: entry only     7=Lines:
da: #    6=Message-ID: kun indtastning 7=Lines:

en: #    7 = Compact multiple blank lines between text blocks and skip
    #        leading and trailing blank lines
da: #    7 = Komprimer flere tomme linjer mellem tekstblokke og udelad
    #        foranstillede og efterstillede tomme linjer

en: #  date_format=STRING (eg. %a, %d %b %Y %H:%M:%S)
da: #  date_format=STRING (f.eks. %a, %d %b %Y %H:%M:%S)

en: #  editor_format=STRING (eg. %E +%N %F)
da: #  editor_format=STRING (f.eks. %E +%N %F)

en: #  fcc=STRING (eg. =mailbox)
da: #  fcc=STRING (f.eks. =postkasse)

en: #  from=STRING (just append wanted From:-line, don't use quotes)
da: #  from=STRING (tilføj bare ønsket From:-linje, brug ikke anførselstegn)

en: #  group_format=STRING (eg. %n %m %R %L  %s  %F)
da: #  group_format=STRING (f.eks. %n %m %R %L  %s  %F)

en: #  maildir=STRING (eg. ~/Mail)
da: #  maildir=STRING (f.eks. ~/Post)

en: #  mailing_list=STRING (eg. majordomo@example.org)
da: #  mailing_list=STRING (f.eks. majordomo@example.org)

en: #  mime_types_to_save=STRING (eg. image/*,!image/bmp)
da: #  mime_types_to_save=STRING (f.eks. image/*,!image/bmp)

en: #  organization=STRING (if beginning with '/' read from file)
da: #  organization=STRING (hvis '/' er i begyndelsen, så læs fra fil)

en: #  quick_kill_scope=STRING (e.g. talk.*)
da: #  quick_kill_scope=STRING (f.eks. talk.*)

en: #  quote_chars=STRING (%I for initials)
da: #  quote_chars=STRING (%I for initialer)

en: #  savedir=STRING (eg. ~user/News)
da: #  savedir=STRING (f.eks. ~user/News)

en: #  savefile=STRING (eg. =linux)
da: #  savefile=STRING (f.eks. =linux)

en: #  scope=STRING (eg. alt.*,!alt.bin*) [mandatory]
da: #  scope=STRING (f.eks. alt.*,!alt.bin*) [krævet]

en: #  sigfile=STRING (eg. $var/sig)
da: #  sigfile=STRING (f.eks. $var/sig)

en: #  thread_format=STRING (eg. %n %m [%L]  %T  %F)
da: #  thread_format=STRING (f.eks. %n %m [%L]  %T  %F)

en: #  undeclared_charset=STRING (default is US-ASCII)
da: #  undeclared_charset=STRING (standard er US-ASCII)

en: #  x_body=STRING (eg. ~/.tin/extra-body-text)
da: #  x_body=STRING (f.eks. ~/.tin/extra-body-text)

en: #  x_headers=STRING (eg. ~/.tin/extra-headers)
da: #  x_headers=STRING (f.eks. ~/.tin/extra-headers)

en: # %s server configuration file
    # This file was automatically saved by %s %s %s ("%s")
    #
    # Do not edit while %s is running, since all your changes to this file
    # will be overwritten when you leave %s.
    # Do not edit at all if you don't know what you do.
    ############################################################################
da: # %s serverkonfigurationsfil
    # Denne fil blev automatisk gemt af %s %s %s (»%s«)
    #
    # Rediger ikke mens %s afvikles, da alle dine ændringer til denne fil
    # vil blive overskrevet når du forlader %s.
    # Rediger ikke med mindre du ved, hvad du laver.
    ############################################################################

en: # (-m) directory where articles/threads are saved in mailbox format
da: # (-m) mappe hvor artikler/tråde gemmes i mailbox-format

en: # A comma-delimited list of address-parts you want to be warned
    # about when trying to reply by email.
da: # En kommaafgrænset liste med adressedele du ønsker at blive advaret om,
    # når du svarer på e-post.

en: # A regular expression that tin will use to decide which lines are
    # external quotes. Text from external quotes is shown in col_extquote.
    # If you leave this blank, tin will use a built in default.
da: # Et regulært udtryk som tin vil bruge til at bestemme hvilke linjer
    # der er eksterne citater. Tekst fra eksterne citater vises i col_extquote.
    # Hvis denne efterlades tom, bruger tin en indbygget standard.

en: # A regular expression that tin will use to decide which lines are
    # quoted >=3 times. >=3 times quoted lines are shown in col_quote3.
    # If you leave this blank, tin will use a built in default.
da: # Et regulært udtryk som tin vil bruge til at bestemme hvilke linjer
    # der er citerede >=3 gange. >=3 gange citerede linjer vises i col_quote3.
    # Hvis denne efterlades tom bruger tin en indbygget standard.

en: # A regular expression that tin will use to decide which words
    # bounded by '*' are to be shown in col_markstars.
    # If you leave this blank, tin will use a built in default.
da: # Et regulært udtryk som tin vil bruge til at beslutte hvilke ord
    # omgrænset af '*', der skal vises i col_markstars.
    # Hvis efterladt blank, så vil tin bruge en indbygget standard.

en: # A regular expression that tin will use to decide which words
    # bounded by '-' are to be shown in col_markstroke.
    # If you leave this blank, tin will use a built in default.
da: # Et regulært udtryk som tin vil bruge til at beslutte hvilke ord
    # omgrænset af '-', der skal vises i col_markstroke.
    # Hvis efterladt blank, så vil tin bruge en indbygget standard.

en: # A regular expression that tin will use to decide which words
    # bounded by '_' are to be shown in col_markdash.
    # If you leave this blank, tin will use a built in default.
da: # Et regulært udtryk som tin vil bruge til at beslutte hvilke ord
    # omgrænset af '_', der skal vises i col_markdash.
    # Hvis efterladt blank, så vil tin bruge en indbygget standard.

en: # A regular expression that tin will use to find Subject prefixes
    # which will be removed before showing the header.
da: # Et regulært udtryk som tin vil bruge til at finde emnepræfikser
    # som vil blive fjernet før teksthovedet vises.

en: # A regular expression that tin will use to find Subject suffixes
    # which will be removed when replying or posting followup.
da: # Et regulært udtryk som tin vil bruge til at finde emnesuffikser,
    # som vil blive fjernet, når der svares eller sendes opfølgninger.

en: # A regular expression that tin will use to find the begin of
    # a verbatim block.
da: # Et regulært udtryk som tin vil bruge til at finde begyndelsen
    # af en verbatimblok.

en: # A regular expression that tin will use to find the end of
    # a verbatim block.
da: # Et regulært udtryk som tin vil bruge til at finde slutningen
    # af en verbatimblok.

en: # Attributes of word highlighting on mono terminals
    # Possible values are:
    #   0 = Normal
    #   1 = Underline
    #   2 = Best highlighting
    #   3 = Reverse video
    #   4 = Blinking
    #   5 = Half bright
    #   6 = Bold
    
    # Attribute of word highlighting with *stars*
    # Default: 6 (bold)
da: # Attributer på ordfremhævninger på monoterminaler
    # Mulige værdier er:
    #   0 = Normal
    #   1 = Understregning
    #   2 = Bedste fremhævning
    #   3 = Omvendt video
    #   4 = Blinkende
    #   5 = Halvlyst
    #   6 = Fed
    
    # Attribut på ordfremhævning med *stjerner*
    # Standard: 6 (fed)

en: # Changing colors of several screen parts
    # Possible values are:
    #  -1 = default (white for foreground and black for background)
    #   0 = black
    #   1 = red
    #   2 = green
    #   3 = brown
    #   4 = blue
    #   5 = pink
    #   6 = cyan
    #   7 = white
    # These are *only* for foreground:
    #   8 = gray
    #   9 = light red
    #  10 = light green
    #  11 = yellow
    #  12 = light blue
    #  13 = light pink
    #  14 = light cyan
    #  15 = light white
da: # Ændring af flere skærmdele
    # Mulige værdier er:
    #  -1 = standard (hvid i forgrunden og sort i baggrunden)
    #   0 = sort
    #   1 = rød
    #   2 = grøn
    #   3 = brun
    #   4 = blå
    #   5 = lyserød
    #   6 = cyan
    #   7 = hvid
    # Disse er *kun* for forgrunden:
    #   8 = grå
    #   9 = lyserød
    #  10 = lysegrøn
    #  11 = gul
    #  12 = lyseblå
    #  13 = lys lyserød
    #  14 = lys cyan
    #  15 = lys hvid

en: # Character used to show that an art is in a range (default '#')
    # _ is turned into ' '
da: # Tegn brugt til at vise, at en artikel er i et interval (standard »#«)
    # _ ændres til ' '

en: # Character used to show that an art is recent (default 'o')
    # _ is turned into ' '
da: # Tegn brugt til at vise, at en artikel er ny (standard 'o')
    # _ ændres til ' '

en: # Character used to show that an art is unread (default '+')
    # _ is turned into ' '
da: # Tegn brugt til at vise, at en artikel er ulæst (standard '+')
    # _ ændres til ' '

en: # Character used to show that an art was auto-selected (default '*')
    # _ is turned into ' '
da: # Tegn brugt til at vise, at en artikel blev valgt automatisk (standard '*')
    # _ ændres til ' '

en: # Character used to show that an art was deleted (default 'D')
    # _ is turned into ' '
da: # Tegn brugt til at vise, at en artikel blev slettet (standard »D«)
    # _ ændres til ' '

en: # Character used to show that an art was killed (default 'K')
    # kill_level must be set accordingly, _ is turned into ' '
da: # Tegn brugt til at vise, at en artikel er dræbt (standard 'K')
    # kill_level skal angives jævnfør dette, _ ændres til ' '

en: # Character used to show that an art was read (default ' ')
    # _ is turned into ' '
da: # Tegn bruges til at vise, at en artikel er læst (standard ' ')
    # _ ændres til ' '

en: # Character used to show that an art was selected before read (default ':')
    # kill_level must be set accordingly, _ is turned into ' '
da: # Tegn brug til at vise, at en artikel blev valgt før læsning (standard ':')
    # kill_level skal angives jævnfør dette, _ ændres til ' '

en: # Character used to show that an art will return (default '-')
    # _ is turned into ' '
da: # Tegn brugt til at vise, at en artikel vil returnere (standard »-«)
    # _ ændres til ' '

en: # Charset supported locally which is also used for MIME header and
    # Content-Type header.
    # If not set, the value of the environment variable MM_CHARSET is used.
    # Set to US-ASCII or compile time default if neither of them is defined.
    # If MIME_STRICT_CHARSET is defined at compile-time, charset other than
    # mm_charset is considered not displayable and represented as '?'.
da: # Tegnsæt understøttet lokalt og som også bruges for MIME-teksthoved og
    # Content-Type-teksthoved.
    # Hvis ikke angivet, så bruges værdien for miljøvariablen MM_CHARSET.
    # Angiv som US-ASCII eller standarden for kompileringstidspunktet, hvis
    # ingen af dem er defineret.
    # Hvis MIME_STRICT_CHARSET er defineret på kompileringstidspunktet, kan
    # tegnsæt udover mm_charset ikke vises og repræsenteres ved '?'.

en: # Charset supported locally.
da: # Tegnsæt understøttet lokalt.

en: # Charset used for MIME (Content-Type) header in postings.
da: # Tegnsæt brugt for MIME-teksthoved i indsendelser (Content-Type).

en: # Color of >=3 times quoted lines
    # Default: 4 (blue)
da: # Farve på >=3 gange citerede linjer
    # Standard: 4 (blå)

en: # Color of Help/Mail-Sign
    # Default: 4 (blue)
da: # Farve på hjælp-/posttegn
    # Standard: 4 (blå)

en: # Color of actual news header fields
    # Default: 9 (light red)
da: # Farve på aktuelle nyhedshovedfelter
    # Standard: 9 (lyserød)

en: # Color of article subject
    # Default: 6 (cyan)
da: # Farve på artikelemne
    # Standard: 6 (cyan)

en: # Color of background for inverse text
    # Default: 4 (blue)
da: # Farve på baggrund for inverteret tekst
    # Standard: 4 (blå)

en: # Color of foreground for inverse text
    # Default: 7 (white)
da: # Farve på forgrund for inverteret tekst
    # Standard: 7 (hvid)

en: # Color of header-lines
    # Default: 2 (green)
da: # Farve på hovedlinjer
    # Standard: 2 (grøn)

en: # Color of help pages
    # Default: -1 (default color)
da: # Farve på hjælpesider
    # Standard: -1 (standardfarve)

en: # Color of highlighted URLs
    # Default: -1 (default color)
da: # Farve på fremhævede URL'er
    # Standard: -1 (standardfarve)

en: # Color of messages in last line
    # Default: 6 (cyan)
da: # Farve på beskeder i sidste linje
    # Standard: 6 (cyan)

en: # Color of mini help menu
    # Default: 3 (brown)
da: # Farve på minihjælpemenu
    # Standard: 3 (brun)

en: # Color of quote-lines
    # Default: 2 (green)
da: # Farve på citeringslinjer
    # Standard: 2 (grøn)

en: # Color of quoted text from external sources
    # Default: 5 (pink)
da: # Farve på citeret tekst fra eksterne kilder
    # Standard: 5 (lyserød)

en: # Color of response counter
    # Default: 2 (green)
da: # Farve på svartæller
    # Standard: 2 (grøn)

en: # Color of sender (From:)
    # Default: 2 (green)
da: # Farve på afsender (From:)
    # Standard: 2 (grøn)

en: # Color of signature
    # Default: 4 (blue)
da: # Farve på underskrift
    # Standard: 4 (blå)

en: # Color of text lines
    # Default: -1 (default color)
da: # Farve på tekstlinjer
    # Standard: -1 (standardfarve)

en: # Color of twice quoted lines
    # Default: 3 (brown)
da: # Farve på dobbelt citerede linjer# Standard: 3 (brun)

en: # Color of verbatim blocks
    # Default: 5 (pink)
da: # Farve på verbatimblokke
    # Standard: 5 (lyserød)

en: # Color of word highlighting with *stars*
    # Default: 11 (yellow)
da: # Farve på ordfremhævninger med *stjerner*
    # Standard: 11 (gul)

en: # Color of word highlighting with -stroke-
    # Default: 12 (light blue)
da: # Farve på ordfremhævning med -bindestreg-
    # Standard: 12 (lysblå)

en: # Color of word highlighting with /slash/
    # Default: 14 (light cyan)
da: # Farve på ordfremhævninger med /skråstreg/
    # Standard: 14 (lyscyan)

en: # Color of word highlighting with _dash_
    # Default: 13 (light pink)
da: # Farve på ordfremhævning med _streg_
    # Standard: 13 (lyselilla)

en: # Default action/prompt strings
da: # Standardstrenge for handling/prompt

en: # Default score to kill articles
da: # Pointtal for at dræbe artikler

en: # Default score to select articles
da: # Pointtal for at vælge artikler

en: # Defaults for quick (1 key) kill & auto-selection filters
    # header=NUM  0,1=Subject: 2,3=From: 4=Message-ID: & full References: line
    #             5=Message-ID: & last References: entry only
    #             6=Message-ID: entry only 7=Lines:
    # global=ON/OFF  ON=apply to all groups OFF=apply to current group
    # case=ON/OFF    ON=filter case sensitive OFF=ignore case
    # expire=ON/OFF  ON=limit to default_filter_days OFF=don't ever expire
da: # Standarder for hurtig (1 tast) dræb og filtre for automatisk markering
    # header=NUM  0,1=Emne: 2,3=Fra: 4=Besked-id: og fuld Reference:-linje
    #             5=Kun Besked-id:- og sidste refernece:-post
    #             6=Kun Besked-id:-post 7=Linjer:
    # global=ON/OFF  ON=Anvend for alle grupper OFF=anvend på nuværende gruppe
    # case=ON/OFF    ON=filtrer efter store/små bogst. OFF=ignorer små/store b.
    # expire=ON/OFF  ON=begræns til default_filter_days (antal filtrerdage)
                     OFF=udløb aldrig

en: # Directory where articles/threads are saved
da: # Mappe hvor artikler/tråde gemmes

en: # Do not edit this comment block
    #
da: # Rediger ikke denne kommentarblok
    #

en: # Enable URL highlighting?
da: # Aktiver adressefremhævelse?

en: # Enable word highlighting?
da: # Aktiver ordfremhævelse?

en: # Filename where to keep all postings (default posted)
    # If no filename is set then postings will not be saved
da: # Filnavn hvor alle indlæg opbevares (standardindlæg)
    # Hvis intet filnavn er angivet, så vil indlæg ikke blive gemt

en: # Format of editor line including parameters
    # %E Editor  %F Filename  %N Linenumber
da: # Format for redigeringsprogrammets parametre for linjeinkludering
    # %E Redigeringsprogram %F Filnavn  %N Linjenummer

en: # Format of quote line when mailing/posting/following-up an article
    # %A Address    %D Date   %F Addr+Name   %G Groupname   %M Message-ID
    # %N Full Name  %C First Name   %I Initials
da: # Format for citatlinje når der sendes/indlægges/opfølges på en artikel
    # %A Adresse    %D Dato   %F Adr+Navn    %G Gruppenavn  %M Besked-id
    # %N Fulde navn %C Fornavn      %I Initialer

en: # Format of the mailbox.
da: # Format på postkassen.

en: # Format string for date representation
da: # Formatstreng for datorepræsentation

en: # Format string for group level representation
    # Default: %n %m %R %L  %s  %F
    # Possible values are:
    #   %%              '%'
    #   %D              Date, like date_format
    #   %(formatstr)D   Date, formatstr gets passed to my_strftime()
    #   %F              From, name and/or address according to show_author
    #   %I              Initials
    #   %L              Line count
    #   %M              Message-ID
    #   %m              Article marks
    #   %n              Number, linenumber on screen
    #   %R              Count, number of responses in thread
    #   %s              Subject (only group level)
    #   %S              Score
da: # Formatsstreng for repræsentation af gruppeniveau
    # Standard: %n %m %R %L  %s  %F
    # Mulige værdier er:
    #   %%              '%'
    #   %D              Dato, som date_format
    #   %(formatstr)D   Dato, formatstr bliver sendt til my_strftime()
    #   %F              Fra, navn og/eller adresse jævnfør show_author
    #   %I              Initialer
    #   %L              Linjeantal
    #   %M              Besked-id
    #   %m              Artikeltegn
    #   %n              Nummer, linjenummer på skærm
    #   %R              Antal, antallet af svar i tråden
    #   %s              Emne (kun gruppeniveau)
    #   %S              Bedømmelse

en: # Format string for selection level representation
    # Default: %f %n %U  %G  %d
    # Possible values are:
    #   %%              '%'
    #   %d              Description
    #   %f              Newsgroup flag: 'D' bogus, 'X' not postable,
    #                   'M' moderated, '=' renamed, 'N' new, 'u' unsubscribed
    #   %G              Group name
    #   %n              Number, linenumber on screen
    #   %U              Unread count
da: # Formater streng for repræsentationen på markeringsniveauet
    # Standard: %f %n %U  %G  %d
    # Mulige værdier er:
    #   %%              »%«
    #   %d              Beskrivelse
    #   %f              Nyhedsgruppeflag: »D« fejlbehæftet, »X« kan ikke indsendes,
    #                   »M« modereret, »=« omdøbt, »N« ny, »u« abonnement fjernet
    #   %G              Gruppenavn
    #   %n              Nummer, linjenummer på skærm
    #   %U              Ulæst antal

en: # Format string for thread level representation
    # Default: %n %m  [%L]  %T  %F
    # Possible values are:
    #   %%              '%'
    #   %D              Date, like date_format
    #   %(formatstr)D   Date, formatstr gets passed to my_strftime()
    #   %F              From, name and/or address according to show_author
    #   %I              Initials
    #   %L              Line count
    #   %M              Message-ID
    #   %m              Article marks
    #   %n              Number, linenumber on screen
    #   %S              Score
    #   %T              Thread tree (only thread level)
da: # Formatstreng for repræsentation af trådniveau
    # Standard: %n %m  [%L]  %T  %F
    # Mulige værdier er:
    #   %%              '%'
    #   %D              Dato, som date_format
    #   %(formatstr)D   Dato, formatstr bliver sendt til my_strftime()
    #   %F              Fra, navn og/eller adresse jævnfør show_author
    #   %I              Initialer
    #   %L              Linjeantal
    #   %M              Besked-id
    #   %m              Artikeltegn
    #   %n              Nummer, linjenummer på skærm
    #   %S              Bedømmelse
    #   %T              Trådtræ (kun trådniveau)

en: # Host & time info used for detecting new groups (don't touch)
da: # Værts- og tidsinformation brugt til detektering af nye grupper (rør ikke)

en: # How quoting should be handled when following up or replying.
    # Possible values are (the default is marked with *):
    #   0 = Nothing special
    #   1 = Compress quotes
    #   2 = Quote signatures
    #   3 = Compress quotes, quote signatures
    #   4 = Quote empty lines
    # * 5 = Compress quotes, quote empty lines
    #   6 = Quote signatures, quote empty lines
    #   7 = Compress quotes, quote signatures, quote empty lines
da: # Hvordan citering skal håndteres ved opfølgning eller svar.
    # Mulige værdier er (standarden er markeret med *):
    #   0 = Intet specielt
    #   1 = Komprimer citeringer
    #   2 = Citer signaturer
    #   3 = Komprimer citeringer, citatsignaturer
    #   4 = Citer tomme linjer
    # * 5 = Komprimer citeringer, citer tomme linjer
    #   6 = Citer signaturer, citer tomme linjer
    #   7 = Komprimer citeringer, citer signaturer, citer tomme linjer

en: # If --internal use the built in mini inews for posting via NNTP
    # otherwise use an external inews program
da: # Hvis --internal så brug den indbyggede mini-inews til indsendelse via NNTP
    # ellers brug et eksternt inews-program

en: # If OFF don't show signatures when displaying articles
da: # Hvis OFF (FRA) så vis ikke underskrifter når der vises artikler

en: # If ON a screen redraw will always be done after certain external commands
da: % Hvis slået til, så vil en skærmopdatering altid blive udført efter bestemte eksterne kommandoer

en: # If ON abbreviate (if necessary) long newsgroup names at group selection
    # level and article level like this:
    #   news.software.readers -> n.software.readers -> n.s.readers -> n.s.r.
da: # Hvis slået til, så forkort (om nødvendigt) lange nyhedsgruppenavne ved gruppe-
    # markeringsniveau og artikelniveau således:
    #   news.software.readers -> n.software.readers -> n.s.readers -> n.s.r.

en: # If ON add posted articles which start a new thread to filter for
    # highlighting follow-ups
da: # Hvis slået til, så tilføj indsendte artikler, som starter en ny tråd
    # at filtrere efter, som fremhævede opfølgninger.

en: # If ON add signature to reposted articles
da: # Hvis slået til, så tilføj signatur til genindsendte artikler

en: # If ON articles/threads will be saved in batch mode when save -S
    # or mail (-M/-N) is specified on the command line
da: # Hvis slået til, så vil artikler/tråde blive gemt i jobtilstand
    # når -S eller post (-M/-N) er angivet på kommandolinjen

en: # If ON ask user if read groups should all be marked read
da: # Hvis slået til, så spørg brugeren om læste grupper skal markeres læst

en: # If ON automatically list thread when entering it using right arrow key.
da: # Hvis slået til, så vis automatisk tråd når den vælges via højre piletast.

en: # If ON automatically reconnect to NNTP server if the connection is broken
da: # Hvis slået til, så forbind automatisk til NNTP-serveren hvis forbindelsen afbrydes

en: # If ON catchup group/thread when leaving with the left arrow key.
da: # Hvis slået til, så opsaml gruppe/tråd hvis området forlades med venstre piletast.

en: # If ON decode German style TeX umlaut codes to ISO and
    # show "a as Umlaut-a, etc.
da: # Hvis slået til, så afkod TeX-umlautkoder i tysk stil til ISO
    # og vis "a som Umlaut-a, etc.

en: # If ON detect quoted text from external sources in articles
da: # Hvis slået til, så detekteres citeret tekst fra eksterne kilder i artikler

en: # If ON detect verbatim blocks in articles
da: # Hvis slået til, så detekter verbatimblokke i artikler

en: # If ON enable mouse button support on xterm terminals
da: # Hvis slået til, så aktiver understøttelse af museknap på xterm-terminaler

en: # If ON enable scroll keys on terminals that support it
da: # Hvis slået til, så aktiver rulletaster på terminaler som understøtter dette

en: # If ON include advertising User-Agent: header
da: # Hvis slået til, så inkluder reklameteksthoved for User-Agent:

en: # If ON keep all failed postings in ~/dead.articles
da: # Hvis slået til, så bevar alle mislykkedes indsendelser i ~/dead.articles

en: # If ON mark articles that are saved as read
da: # Hvis slået til, så markeres artikler som gemmes som læst

en: # If ON only save/print/pipe/mail unread articles (tagged articles excepted)
da: # Hvis slået til så gem/udskriv/send til datakanal/indsend kun ulæste artikler
    # (mærkede artikler forventes)

en: # If ON prepend the signature with dashes '\n-- \n'
da: # Hvis slået til, så foranstil signaturen med streger »\n-- \n«

en: # If ON print all of article header otherwise just the important lines
da: # Hvis slået til, så udskriv alle artiklens teksthoveder ellers kun de vigtige
    # linjer

en: # If ON put cursor at first unread art in group otherwise last art
da: # Hvis slået til, så placer markør ved første ulæste artikel i gruppen ellers
      ved sidste artikel

en: # If ON remove ~/.article after posting.
da: # Hvis slået til, så fjern ~/.article efter indsendelse.

en: # If ON show a mini menu of useful commands at each level
    # and posting etiquette after composing an article
da: # Hvis slået til, så vis en minimenu med nyttige kommandoer på hvert niveau
    # og indlægsetikette efter komponering af en artikel

en: # If ON show empty Followup-To header when editing an article
da: # Hvis slået til, så vis tomme Followup-To-teksthoveder når en artikel redigeres

en: # If ON show group description text after newsgroup name at
    # group selection level
da: # Hvis slået til, så vis gruppebeskrivelsestekst efter nyhedsgruppenavn
    # på gruppemarkeringsniveau

en: # If ON show only new/unread articles otherwise show all.
da: # Hvis slået til, så vis kun nye/ulæste artikler ellers vis alle.

en: # If ON show only subscribed to groups that contain unread articles.
da: # Hvis slået til, så vis kun abonnerede grupper som indeholder ulæste artikler.

en: # If ON strip blanks from ends of lines for faster display on slow terminals.
da: # Hvis slået til, så fjern tomme felter fra linjeafslutninger for hurtigere
    # visning på langsomme terminaler.

en: # If ON strip multipart/alternative messages automatically
da: # Hvis slået til, så fjern multipart/alternative beskeder automatisk

en: # If ON strip unsubscribed groups from newsrc
da: # Hvis slået til så fjern grupper uden abonnement fra newsrc

en: # If ON the 'Mark as (un)read' function marks only the current article.
da: # Hvis slået til, så markerer funktionen »Marker som (u)læst« kun den
    # nuværende artikel.

en: # If ON tin will ask before using metamail to display MIME messages
    # this only happens if metamail_prog is set to something
da: # Hvis slået til, så vil tin spørge før programmet bruger metamail til at vise MIME-beskeder
    # dette sker kun hvis metamail_prog har en værdi

en: # If ON use -> otherwise highlighted bar for selection
da: # Hvis slået til, så brug -> ellers brug fremhævet bjælke for markering

en: # If ON use UTF-8 characters for indicator '->', tree and ellipsis '...'.
da: # Hvis slået til, så brug UTF-8-tegn for indikator »->«, træ og ellipse »...«

en: # If ON use inverse video for page headers at different levels
da: # Hvis slået til, så brug omvendt video for sideteksthoveder på forskellige niveauer

en: # If ON use print current subject or newsgroup description in the last line
da: # Hvis slået til, så brug udskriv nuværende emne eller nyhedsgruppebeskrivelse
      i den sidste linje

en: # If ON using ANSI-color
da: # Hvis slået til, så brug ANSI-farve

en: # If ON using slrnface(1) to interpret the ''X-Face:'' header.
    # Only useful when running in an xterm.
da: # Hvis slået til, så brug  slrnface(1) til at fortolke ''X-Face:''-
    # -teksthoved. Kun nyttig under afvikling i en xterm.

en: # If ON wrap around threads on searching next unread article
da: # Hvis slået til, så medtag tråde ved søgning efter næste ulæste artikel

en: # If ON, 8bit characters in news headers are NOT encoded.
    # default is OFF. Thus 8bit characters are encoded by default.
    # 8bit chars in header are encoded regardless of the value of this
    # parameter unless post_mime_encoding is 8bit as well.
da: # Hvis slået til, så bliver 8-bit tegn i nyheders teksthoved IKKE KODET.
    # Standarden er slået fra. 8-bit tegn kodes derfor som standard.
    # 8-bit tegn i teksthoved kodes uanset værdien af denne parameter
    # med mindre post_mime_encoding også er 8-bit.

en: # If ON, bi-directional text is rendered by tin
da: # Hvis slået til, så optegnes modsatrettet tekst af tin

en: # If ON, create local copies of NNTP overview files.
da: # Hvis slået til, så opret lokale kopier af NNTP-overbliksfiler.

en: # If ON, use //TRANSLIT extension. This means that when a character cannot
    # be represented in the in the target character set, it can be approximated
    # through one or several similarly looking characters.
da: # Hvis slået til, så brug //TRANSLIT-udvidelsen. Dette betyder, at når et tegn
    # ikke kan repræsenteres i måltegnsættet, så kan det tilnærmes via et eller
    # flere lignende tegn.

en: # Interactive mailreader
    # Possible values are (the default is marked with *):
    # * 0 = no interactive mailreader
    #   1 = use interactive mailreader with headers in file
    #   2 = use interactive mailreader without headers in file
da: # Interaktiv postlæser
    # Mulige værdier er (standarden er markeret med *):
    # * 0 = ingen interaktiv postlæser
    #   1 = brug interaktiv postlæser med teksthoveder i fil
    #   2 = brug interaktiv postlæser uden teksthoveder i fil

en: # MIME encoding (8bit, base64, quoted-printable, 7bit) of the body
    # for mails and posts, if necessary. QP is efficient for most European
    # character sets (ISO-8859-X) with small fraction of non-US-ASCII chars,
    # while Base64 is more efficient for most 8bit East Asian, Greek, and
    # Russian charsets with a lot of 8bit characters.
da: # MIME-kodning (8-bit, base64, quoted-printable, 7-bit) af teksten for
    # post og indlæg, hvis nødvendig. QP er effektiv for de fleste europæiske
    # tegnsæt (ISO-8859-X) med en lille fraktion af ikke-US-ASCII-tegn,
    # mens Base64 er mere effektiv for de fleste 8-bit østasiatiske, græske og
    # russiske tegnsæt med en masse 8-bit tegn.

en: # NNTP-server -> newsrc translation table and NNTP-server
    # shortname list for %s %s
    #
    # the format of this file is
    #   <FQDN of NNTP-server> <newsrc file> <shortname> ...
    #
    # if <newsrc file> is given without path, $HOME is assumed as its location
    #
    # examples:
    #   news.tin.org      .newsrc-tin.org  tinorg
    #   news.example.org  /tmp/nrc-ex      example    ex
    #
da: # NNTP-server -> newsrc-oversættelsestabel og NNTP-server
    # liste med korte navne for %s %s
    #
    # formater for denne fil er
    #   <FQDN af NNTP-server> <newsrc-fil> <kort_navn> ...
    #
    # hvis <newsrc file> angives uden sti, så antages $HOME som dets placering
    #
    # eksempler:
    #   news.tin.org      .newsrc-tin.org  tinorg
    #   news.example.org  /tmp/nrc-ex      eksempel   ex

en: # Number of days a short term filter will be active
da: # Antal dage et korttidsfilter vil være aktivt

en: # Number of days in which article is considered recent, (0=OFF)
da: # Antallet af dage som en artikel ses som ny, (0=OFF)

en: # Number of lines that cursor-up/down will scroll in article pager
    # Possible values are (the default is marked with *):
    #  -2 = half-page scrolling
    #  -1 = the top/bottom line is carried over onto the next page
    #   0 = page-by-page (traditional behavior)
    # * 1 = line-by-line
    #   2 or greater = scroll by 2 or more lines (only in the pager)
da: # Antallet af linjer som markør-op/ned vil rulle i artikelsøgeren
    # Mulige værdier er (standarden er markeret med *):
    #  -2 = rulning med en halv side af gangen
    #  -1 = øverste/nederste linje medtages på næste side
    #   0 = side efter side (traditionel opførsel)
    # * 1 = linje efter linje
    #   2 eller større = rul med 2 eller flere linjer (kun i artikelsøgeren)

en: # Part of From field to display in group and thread level
    # Possible values are (the default is marked with *):
    #   0 = none
    #   1 = address
    # * 2 = full name
    #   3 = both
da: # Del af Fra-felt, der skal vises i gruppe- og trådniveau
    # Mulige værdier er (standarden er markeret med *):
    #   0 = ingen
    #   1 = adresse
    # * 2 = fulde navn
    #   3 = begge

en: # Print program with parameters used to print articles/threads
da: # Udskriv program med parametre brugt til at udskrive artikler/tråde

en: # Put your name in the Cc: and/or Bcc: field when mailing an article.
    # Possible values are (the default is marked with *):
    # * 0 = No
    #   1 = Cc
    #   2 = Bcc
    #   3 = Cc and Bcc
da: # Placer dit navn i Cc:- og/eller Bcc:-feltet når en artikel sendes.
    # Mulige værdier er (standarden er markeret med *):
    # * 0 = Nej
    #   1 = Cc
    #   2 = Bcc
    #   3 = Cc og Bcc

en: # Score limit before an article is marked hot
da: # Pointbegrænsning før en artikel er markeret som populær

en: # Score limit before an article is marked killed
da: # Pointbegrænsning før en artikel markeres som dræbt

en: # Sort articles by ...
    # Possible values are (the default is marked with *):
    #   0 = nothing
    #   1 = Subject descending
    #   2 = Subject ascending
    #   3 = From descending
    #   4 = From ascending
    #   5 = Date descending
    # * 6 = Date ascending
    #   7 = Score descending
    #   8 = Score ascending
    #   9 = Lines descending
    #  10 = Lines ascending
da: # Sorter artikler efter ...
    # Mulige værdier er (standarden er markeret med *):
    #   0 = intet
    #   1 = Emne faldende
    #   2 = Emne stigende
    #   3 = Fra faldende
    #   4 = Fra stigende
    #   5 = Dato faldende
    # * 6 = Dato stigende
    #   7 = Bedømmelse faldende
    #   8 = Bedømmelse stigende
    #   9 = Linjer faldende
    #  10 = Linjer stigende

en: # Standard background color
    # Default: -1 (default color)
da: # Standardbaggrundsfarve
    # Standard: -1 (standardfarve)

en: # Standard foreground color
    # Default: -1 (default color)
da: # Standardforgrundsfarve
    # Standard: -1 (standardfarve)

en: # Summary of mailed/posted messages viewable by 'W' command from within tin.
da: # Oversigt over sendte/indsendte beskeder kan ses med kommandoen »W« inden fra tin.

en: # The program used to open URLs. The actual URL will be appended
da: # Programmet brugt til at åbne URL'er. Den aktuelle URL vil blive tilføjet

en: # Thread articles by ...
    # Possible values are (the default is marked with *):
    #   0 = nothing
    #   1 = Subject
    #   2 = References
    # * 3 = Both (Subject and References)
    #   4 = Multipart Subject
    #   5 = Percentage Match
da: # Opdel artikler efter ...
    # Mulige værdier er (standarden er markeret med *):
    #   0 = intet
    #   1 = Emne
    #   2 = Referencer
    # * 3 = Begge (emne og referencer)
    #   4 = Emne med flere dele
    #   5 = Procentmatch

en: # Thread score
    # Possible values are (the default is marked with *):
    # * 0 = max
    #   1 = sum
    #   2 = average
da: # Trådbedømmelse
    # Mulige værdier er (standarden er markeret med *):
    # * 0 = maks
    #   1 = sum
    #   2 = gennemsnit

en: # Time in seconds to wait for a response from the server (0=no timeout)
da: # Ventetid i sekunder efter svar fra en server (0=intet tidsudløb)

en: # Time interval in seconds between rereading the active file (0=never)
da: # Tidsinterval i sekunder mellem genlæsning af den aktive fil (0=aldrig)

en: # User's mail address (and fullname), if not username@host (fullname)
da: # Brugers postadresse (og fulde navn), hvis ikke username@host (fulde navn)

en: # Wildcard matching
    # Possible values are (the default is marked with *):
    # * 0 = wildmat
    #   1 = regex
da: # Jokertegnmatch
    # Mulige værdier er (standarden er markeret med *):
    # * 0 = wildmat
    #   1 = regex

en: # Wrap article lines at column
da: # Ombryd artikellinjer ved kolonne

en: # [Mail/Save] active file. Format is like news active file:
    #   groupname  max.artnum  min.artnum  /dir
    # The 4th field is the basedir (i.e. ~/Mail or ~/News)
    #
da: # [Mail/Gem] aktiv fil. Format er som nyhedsaktiv fil:
    #   gruppenavn  max.artnum  min.artnum  /dir
    # Det 4. felt er basismappen (dvs. ~/Mail eller ~/News)
    #

en: # entries first followed by group specific entries.
    #
da: # poster først, efterfulgt af gruppespecifikke poster.
    #

en: %*s[-- Description: %s --]
da: %*s[-- Beskrivelse: %s --]

en: %*s[-- charset %s not supported --]
da: %*s[-- tegnsæt %s er ikke understøttet --]

en: %4d unread (%4d hot) %s in %s
da: %4d ulæst (%4d populær) %s i %s

en: %A Addr %D Date %F Addr+Name %G Groupname %M Message-ID %N Name %C First Name
da: %A Adr %D Dato %F Adr+Navn %G Gruppenavn %M Besked-id %N Navn %C Fornavn

en: %d %s piped to "%s"
da: %d %s sendt via datakanal til »%s«

en: %d %s printed
da: %d %s udskrevet

en: %d Authentication failed
da: %d godkendelse mislykkedes

en: %d Trying to dotlock %s
da: %d Forsøger at dotlock %s

en: %d Trying to lock %s
da: %d Forsøger at låse %s

en: %d attachments tagged
da: %d vedhæftninger mærket

en: %d days
da: %d dage

en: %d files successfully written from %d articles. %d %s occurred.
da: %d filer skrevet fra %d artikler. %d %s opstod.

en: %d of %d attachments saved successfully.
da: %d af %d vedhæftninger gemt.

en: %d postponed %s, reuse with ^O...
da: %d udskudt %s, genbrug med ^O...

en: %s %d %s in %lu seconds
da: %s %d %s i %lu sekunder

en: %s %s %s ("%s"): send a DETAILED bug report to %s
da: %s %s %s ("%s"): send en DETALJEREDE fejlrapport til %s

en: %s is a directory
da: %s er en mappe

en: %s is bogus
da: %s er fejlbehæftet

en: %s marked as read
da: %s markeret som læst

en: %s marked as unread
da: %s markeret som ulæst

en: %s only useful for batch mode operations
da: %s er kun nyttig for jobtilstandsoperationer

en: %s only useful without batch mode operations
da: %s er kun nyttig uden jobtilstandsoperationer

en: %s successfully decoded.
da: %s dekodet med succes.

en: %s%s: Unknown host.
da: %s%s: Ukendt vært.

en: %s/tcp: Unknown service.
da: %s/tcp: Ukendt tjeneste.

en: %s: Can't get entry for TERM
da: %s: Kan ikke indhente post for TERM

en: %s: Screen initialization failed
da: %s: Skærminitialisering mislykkedes

en: %s: TERM variable must be set to use screen capabilities
da: %s: TERM-variabel skal være angivet for at bruge skærmfunktioner

en: %s: Terminal must have clear to end-of-line (ce)
da: %s: Terminal skal have en ryd til linjeafslutning (ce)

en: %s: Terminal must have clear to end-of-screen (cd)
da: %s: Terminal skal have en ryd til slut på skærm (cd)

en: %s: Terminal must have clearscreen (cl) capability
da: %s: Terminal skal have ryd skærm-funktionalitet (cl)

en: %s: Terminal must have cursor motion (cm)
da: %s: Terminal skal have markørbevægelse (cm)

en: %s: Updating of index files not supported: cache_overview_files=%s
da: %s: Opdatering af indeksfiler er ikke understøttet: cache_overview_files=%s

en: %s: screen is too small
da: %s: Skærm er for lille

en: %s=add; %s=move; %s=rename; %s=delete
da: %s=tilføj; %s=flyt; %s=omdøb; %s=slet

en: %s=article, %s=thread, %s=range, %s=hot, %s=pattern, %s=tagged, %s=quit:
da: %s=artikel, %s=tråd, %s=interval, %s=populær, %s=mønster, %s=mærket, %s=afslut:

en: %s=author search; %s=body search; %s=catchup; %s=followup; %s=mark read
da: %s=forfattersøgning; %s=indholdssøgning; %s=opsamling; %s=opfølgning; %s=marker som læst

en: %s=author search; %s=catchup; %s=line down; %s=line up; %s=mark read; %s=list thread
da: %s=forfattersøgning; %s=opsamling; %s=linje ned; %s=linje op; %s=marker som læst; %s=vis tråd

en: %s=edit cancel message, %s=quit, %s=delete (cancel) [%%s]:
da: %s=rediger afbrydbesked, %s=afslut, %s=slet (afbryd) [%%s]:

en: %s=encrypt, %s=sign, %s=both, %s=quit:
da: %s=krypter, %s=underskriv, %s=begge, %s=afslut:

en: %s=help
da: %s=hjælp

en: %s=help; %s=line down; %s=line up; %s=quit; %s=tag; %s=mark unread
da: %s=hjælp; %s=linje ned; %s=linje op; %s=afslut; %s=mærke; %s=marker ulæst

en: %s=line down; %s=line up; %s=help; %s=move; %s=quit; %s=toggle all/unread
da: %s=linje ned; %s=linje op; %s=hjælp; %s=flyt; %s=afslut; %s=slå alle/ulæste til/fra

en: %s=line up; %s=line down; %s=page up; %s=page down; %s=top; %s=bottom
da: %s=linje op; %s=linje ned; %s=side op; %s=side ned; %s=top; %s=bund

en: %s=mail; %s=print; %s=quit; %s=reply mail; %s=save; %s=tag; %s=post
da: %s=post; %s=udskriv; %s=afslut; %s=besvar; %s=gem; %s=sæt mærke; %s=indsend

en: %s=mail; %s=print; %s=quit; %s=toggle all/unread; %s=save; %s=tag; %s=post
da: %s=post; %s=udskriv; %s=afslut; %s=skift alle/ulæst; %s=gem; %s=sæt mærke; %s=indsend

en: %s=mail; %s=quit; %s=reply mail; %s=save; %s=tag; %s=post
da: %s=post; %s=afslut; %s=besvar; %s=gem; %s=sæt mærke; %s=indsend

en: %s=mail; %s=quit; %s=toggle all/unread; %s=save; %s=tag; %s=post
da: %s=post; %s=afslut; %s=skift alle/ulæst; %s=gem; %s=sæt mærke; %s=indsend

en: %s=pipe; %s=mail; %s=print; %s=quit; %s=reply mail; %s=save; %s=tag; %s=post
da: %s=datakanal; %s=post; %s=udskriv; %s=afslut; %s=besvar; %s=gem; %s=sæt mærke; %s=indsend

en: %s=pipe; %s=mail; %s=print; %s=quit; %s=toggle all/unread; %s=save; %s=tag; %s=post
da: %s=datakanal; %s=post; %s=udskriv; %s=afslut; %s=skift alle/ulæst; %s=gem; %s=sæt mærke; %s=indsend

en: %s=pipe; %s=mail; %s=quit; %s=reply mail; %s=save; %s=tag; %s=post
da: %s=datakanal; %s=post; %s=afslut; %s=besvar; %s=gem; %s=sæt mærke; %s=indsend

en: %s=pipe; %s=mail; %s=quit; %s=toggle all/unread; %s=save; %s=tag; %s=post
da: %s=datakanal; %s=post; %s=afslut; %s=skift alle/ulæst; %s=gem; %s=sæt mærke; %s=indsend

en: %s=quit, %s=edit, %s=ispell, %s=menu, %s=post, %s=postpone [%%s]:
da: %s=afslut, %s=rediger, %s=ispell, %s=menu, %s=indsend, %s=udsæt [%%s]:

en: %s=quit, %s=edit, %s=ispell, %s=menu, %s=post, %s=postpone:
da: %s=afslut, %s=rediger, %s=ispell, %s=menu, %s=indsend, %s=udsæt:

en: %s=quit, %s=edit, %s=ispell, %s=pgp, %s=menu, %s=post, %s=postpone [%%s]:
da: %s=afslut, %s=rediger, %s=ispell, %s=pgp, %s=menu, %s=indsend, %s=udsæt [%%s]:

en: %s=quit, %s=edit, %s=ispell, %s=pgp, %s=menu, %s=post, %s=postpone:
da: %s=afslut, %s=rediger, %s=ispell, %s=pgp, %s=menu, %s=indsend, %s=udsæt:

en: %s=quit, %s=edit, %s=ispell, %s=pgp, %s=send [%%s]:
da: %s=afslut, %s=rediger, %s=ispell, %s=pgp, %s=send [%%s]:

en: %s=quit, %s=edit, %s=ispell, %s=send [%%s]:
da: %s=afslut, %s=rediger, %s=ispell, %s=indsend [%%s]:

en: %s=quit, %s=edit, %s=menu, %s=post, %s=postpone [%%s]:
da: %s=afslut, %s=rediger, %s=menu, %s=indsend, %s=udsæt [%%s]:

en: %s=quit, %s=edit, %s=menu, %s=post, %s=postpone:
da: %s=afslut, %s=rediger, %s=menu, %s=indsend, %s=udsæt:

en: %s=quit, %s=edit, %s=pgp, %s=menu, %s=post, %s=postpone [%%s]:
da: %s=afslut, %s=rediger, %s=pgp, %s=menu, %s=indsend, %s=udsæt [%%s]:

en: %s=quit, %s=edit, %s=pgp, %s=menu, %s=post, %s=postpone:
da: %s=afslut, %s=rediger, %s=pgp, %s=menu, %s=indsend, %s=udsæt:

en: %s=quit, %s=edit, %s=pgp, %s=send [%%s]:
da: %s=afslut, %s=rediger, %s=pgp, %s=send [%%s]:

en: %s=quit, %s=edit, %s=postpone:
da: %s=afslut, %s=rediger, %s=udsæt:

en: %s=quit, %s=edit, %s=send [%%s]:
da: %s=afslut, %s=rediger, %s=send [%%s]:

en: %s=reverse tagging; %s=search forwards; %s=search backwards; %s=repeat search
da: %s=vend mærkning om; %s=søg fremad; %s=søg bagud; %s=gentag søg

en: %s=search forwards; %s=search backwards; %s=quit
da: %s=søg fremad; %s=søg bagud; %s=afslut

en: %s=search forwards; %s=search backwards; %s=repeat search
da: %s=søg fremad; %s=søg bagud; %s=gentag søg

en: %s=sign, %s=sign & include public key, %s=quit:
da: %s=underskriv, %s=underskriv & inkluder offentlig nøgle, %s=afslut:

en: %s=subscribe; %s=sub pattern; %s=unsubscribe; %s=unsub pattern; %s=yank in/out
da: %s=abonner; %s=undermønster; %s=slut abonnement; %s=fjern undermønster; %s=ryk ind/ud

en: %s=view; %s=pipe; %s=pipe raw; %s=save; %s=tag; %s=tag pattern; %s=untag all
da: %s=vis; %s=datakanal; %s=datakanal rå; %s=gem; %s=mærke; %s=mærkemønster; %s=fjern mærke for alle

en: %s=view; %s=save; %s=tag; %s=tag pattern; %s=untag all
da: %s=vis; %s=gem; %s=mærke; %s=mærkemønster; %s=fjern mærke for alle

en: 'Mark as (un)read' ignores tags
da: »Marker som (u)læst« ignorerer mærker

en: (%d:%02d remaining)
da: (%d:%02d igen)

en: (unknown)
da: (ukendt)

en: *** Beginning of article ***
da: *** Begyndelse på artikel ***

en: *** Beginning of page ***
da: *** Begyndelse på side ***

en: *** End of URLs ***
da: *** Slut på URL'er ***

en: *** End of article ***
da: *** Slut på artikel ***

en: *** End of articles ***
da: *** Slut på artikler ***

en: *** End of attachments ***
da: *** Slut på vedhæftninger ***

en: *** End of groups ***
da: *** Slut på grupper ***

en: *** End of page ***
da: *** Slut på side ***

en: *** End of scopes ***
da: *** Slut på virkefelter ***

en: *** End of thread ***
da: *** Slut på tråd ***

en: *** Group descriptions are disabled according to current select_format ***
da: *** Gruppebeskrivelser er deaktiveret jævnfør nuværende select_format ***

en: *** No articles ***
da: *** Ingen artikler ***

en: *** No attachments ***
da: *** Ingen vedhæftninger ***

en: *** No description ***
da: *** Ingen beskrivelse ***

en: *** No groups ***
da: *** Ingen grupper ***

en: *** No postponed articles ***
da: *** Ingen udsatte artikler ***

en: *** No scopes ***
da: *** Ingen virkefelter ***

en: *** Posting not allowed ***
da: *** Indsendelse ikke tilladt ***

en: -- %d %s mailed --
da: -- %d %s sendt --

en: -- %s saved to %s - %s --
da: -- %s gemt til %s - %s --

en: -- %s saved to %s%s --
da: -- %s gemt til %s%s --

en: -- Last response --
da: -- Sidste svar --

en: -- Next response --
da: -- Næste svar --

en: -- end of forwarded message --
da: -- slut på videresendt besked --

en: -- forwarded message --
da: -- videresendt besked --

en: -- post processing completed --
da: -- efterbehandling færdig --

en: -- post processing started --
da: -- efterbehandling startet --

en: --More--
da: --Mere--

en: 0 - 9	  choose URL by number
da: 0 - 9	  vælg URL efter nummer

en: 0 - 9	  choose article by number
da: 0 - 9	  vælg artikel efter nummer

en: 0 - 9	  choose attachment by number
da: 0 - 9	  vælg vedhæftning efter nummer

en: 0 - 9	  choose attribute by number
da: 0 - 9	  vælg attribut efter nummer

en: 0 - 9	  choose group by number
da: 0 - 9	  vælg gruppe efter nummer

en: 0 - 9	  choose option by number
da: 0 - 9	  vælg indstilling efter nummer

en: 0 - 9	  choose scope by number
da: 0 - 9	  vælg virkefelt efter nummer

en: 0 - 9	  choose thread by number
da: 0 - 9	  vælg tråd efter nummer

en: 0 - 9	  display article by number in current thread
da: 0 - 9	  vis artikel efter nummer i aktuel tråd

en: 0 = full page scrolling, -1 = show previous last line as first on next page, -2 = half page
da: 0 = fuld siderulning, -1 = vis forrige sidste linje som første på næste side, -2 = halv side

en: 1 Response
da: 1 svar

en: 205  Closing connection
da: 205 Lukker forbindelse

en: <SPACE>
da: <MELLEMRUM>

en: <SPACE> toggles, <CR> sets, <ESC> cancels.
da: <MELLEMRUM> skifter, <CR> ændrer, <ESC> afbryder.

en: <n>=set current to n; %s=line down; %s=line up; %s=help; %s=quit
da: <n>=angiv nuværende som n; %s=linje ned; %s=linje op; %s=hjælp; %s=afslut

en: <n>=set current to n; %s=next unread; %s,%s=search pattern; %s=catchup
da: <n>=angiv nuværende som n; %s=næste ulæst; %s,%s=søgemønster; %s=opsamling

en: <n>=set current to n; %s=next unread; %s=catchup; %s=display toggle
da: <n>=angiv nuværende til n; %s=næste ulæst; %s=opsamling; %s=vis slå til/fra

en: <n>=set current to n; %s=next unread; %s=search pattern; %s=kill/select
da: <n>=angiv nuværende som n; %s=næste ulæst; %s=søgemønster; %s=dræb/vælg

en: <no name>
da: <intet navn>

en: A Usenet reader.
    
    Usage: %s [options] [newsgroup[,...]]
da: En Usenetlæser.
    
    Brug: %s [tilvalg] [nyhedsgruppe[,...]]

en: A comma separated list of MIME major/minor Content-Types. <ESC> cancels.
da: En kommaadskilt liste af MIME store/små Content-typer. <ESC> afbryder.

en: A regex used to decide which lines to show in col_extquote.
da: Et regulært udtryk som bruges til at bestemme hvilke linjer der skal vises i col_extquote.

en: A regex used to decide which lines to show in col_quote.
da: Et regulært udtryk som bruges til at bestemme hvilke linjer der skal vises i col_quote.

en: A regex used to decide which lines to show in col_quote2.
da: Et regulært udtryk som bruges til at bestemme hvilke linjer der vises i col_quote2.

en: A regex used to decide which lines to show in col_quote3.
da: Et regulært udtryk brugt til at beslutte hvilke linjer der vises i col_quota3.

en: A regex used to decide which words to show in col_markdash.
da: Et regulært udtryk som bruges til at beslutte hvilke ord, der skal vises i col_markdash.

en: A regex used to decide which words to show in col_markslashes.
da: Et regulært udtryk som bruges til at bestemme hvilke ord, der skal vises i col_markslashes.

en: A regex used to decide which words to show in col_markstars.
da: Et regulært udtryk som bruges til at bestemme hvilke ord, der skal vises i col_markstars.

en: A regex used to decide which words to show in col_markstroke.
da: Et regulært udtryk som bruges til at beslutte hvilke ord, der skal vises i col_markstroke.

en: A regex used to find Subject prefixes to remove.  Use '|' as separator.
da: Et regulært udtryk som bruges til at finde emnepræfikser, der skal fjernes. Brug »|« som adskillelsestegn.

en: A regex used to find Subject suffixes to remove.  Use '|' as separator.
da: Et regulært udtryk som bruges til at finde emnesuffikser, der skal fjernes. Brug »|« som adskillelsestegn.

en: A regex used to find the begin of a verbatim block.
da: Et regulært udtryk som bruges til at finde begyndelsen af en verbatimblok.

en: A regex used to find the end of a verbatim block.
da: Et regulært udtryk som bruges til at finde slutningen af en verbatimblok.

en: ANSI color disabled
da: ANSI-farve slået fra

en: ANSI color enabled
da: ANSI-farve slået til

en: Abbreviate long newsgroup names
da: Forkort lange nyhedsgruppenavne

en: Aborted read
da: Afbrød læsning

en: Aborting read, please wait...
da: Afbryder læsning, vent venligst ...

en: Accept Followup-To? %s=post, %s=ignore, %s=quit:
da: Accepter Followup-To? %s=post, %s=ignore, %s=quit:

en: Add key(s) to public keyring?
da: Tilføj nøgle(r) til offentlig nøglering?

en: Add posted articles to filter
da: Tilføj indsendte artikler til filter

en: Add posted articles to filter. <SPACE> toggles & <CR> sets.
da: Tilføj sendte artikler til filter. <MELLEMRUM> skifter & <CR> ændrer.

en: Add quick kill filter?
da: Tilføj filter for hurtig dræb

en: Add quick selection filter?
da: Tilføj filter for hurtig markering

en: Add signature when reposting
da: Tilføj signatur ved genindsendelse

en: Add signature when reposting articles. <SPACE> toggles & <CR> sets.
da: Tilføj underskrift når artikler gensendes. <MELLEMRUM> SKIFTER & <CR> ændrer.

en: Add this text at the start of the message body. <CR> sets, <ESC> cancels.
da: Tilføj denne tekst i begyndelsen af beskeden. <CR> ændrer, <ESC> afbryder.

en: Added %d %s
da: Tilføjede %d %s

en: Address
da: Adresse

en: Address and Name
da: Adresse og navn

en: All groups
da: Alle grupper

en: All parts tagged
da: Alle dele mærket

en: Always Keep
da: Behold altid

en: Always Remove
da: Fjern altid

en: An error has occurred while posting the article. If you think that this
    error is temporary or otherwise correctable, you can postpone the article
    and pick it up again with ^O later.
da: Der opstod en fejl under indsendelse af artiklen. Hvis du tror, at
    denne fejl er midlertidig eller på anden måde kan rettes, så kan du
    udsætte artiklen og samle den op igen senere med ^O senere.

en: Apply kill only to current group or all groups. <SPACE> toggles & <CR> sets.
da: Brug kun dræb i aktuel gruppe eller alle grupper. <MELLEMRUM> skifter & <CR> ændrer.

en: Apply pattern to    :
da: Anvend mønster på    :

en: Apply select to current group or all groups. <SPACE> toggles & <CR> sets.
da: Brug vælg i aktuel gruppe eller alle grupper. <MELLEMRUM> skifter & <CR> ændrer.

en: Article
da: Artikel

en: Article %4d of %4d
da: Artikel %4d af %4d

en: Article Level Commands
da: Kommandoer for artikelniveau

en: Article cancelled (deleted).
da: Artikel fortrudt (slettet).

en: Article cannot be cancelled (deleted).
da: Artikel kan ikke fortrydes (slettet).

en: Article deleted.
da: Artikel slettet.

en: Article has no parent
da: Artikel har ingen overartikel

en: Article not posted!
da: Artikel ikke indsendt!

en: Article not saved
da: Artikel ikke gemt

en: Article not signed and no public keys found
da: Artikel ikke underskrevet og ingen offentlige nøgler fundet

en: Article posted: %s
da: Artikel indsendt: %s

en: Article recentness time limit
da: Tidsbegrænsning for nye artikler

en: Article rejected (saved to %s)
da: Artikel afvist (gemt til %s)

en: Article to be posted resulted in errors/warnings. %s=quit, %s=Menu, %s=edit:
da: Artikel til indsendelse medførte fejl/advarsler. %s=afslut, %s=menu, %s=rediger:

en: Article unavailable
da: Artikel utilgængelig

en: Article unchanged, abort mailing?
da: Artikel uændret, afbryd postleverance

en: Article undeleted.
da: Sletning af artikel fjernet.

en: Article-Limiting Options
da: Artikelbegrænsende indstillinger

en: Ask before using MIME viewer
da: Spørg før brug af MIME-fremviser

en: Ask to mark groups read when quitting. <SPACE> toggles & <CR> sets.
da: Spørg om at markere grupper som læst når der afsluttes. <MELLEMRUM> skifter & <CR> ændrer.

en: Assume this charset if no charset declaration is present, <CR> to set.
da: Antag dette tegnsæt hvis ingen tegnsætdeklaration er til stede, <CR> ændrer.

en: At-sign missing in mail address.
da: @-tegn mangler i e-postadresse.

en: Attachment Menu
da: Vedhæftmenu

en: Attachment Menu Commands
da: Kommandoer for vedhæftmenu

en: Attachment operations
    ---------------------
da: Vedhæftningshandlinger
    ----------------------

en: Attachment saved successfully. (%s)
da: Vedhæftning gemt. (%s)

en: Attr. of highlighting with *stars*
da: Attr. på fremhævninger med *stjerner*

en: Attr. of highlighting with /slash/
da: Attr. for fremhævelse med /slash/

en: Attribute operations
    --------------------
da: Attributhandlinger
    ------------------

en: Attributes Menu Commands
da: Kommandoer for attributmenu

en: Author search backwards [%s]>
da: Baglæns søgning efter forfatter [%s]>

en: Author search forwards [%s]>
da: Fremadrettet søgning efter forfatter [%s]>

en: Authorization failed for user: %s
da: Kunne ikke autorisere bruger: %s

en: Authorized for user: %s
da: Autoriseret for bruger: %s

en: Auto-select Article Menu
da: Vælg automatisk artikelmenu

en: Auto-selection filter added
da: Filter for automatisk markering tilføjet

en: Automatically GroupMarkUnselArtRead
da: Automatisk GroupMarkUnselArtRead

en: Automatically insert an X-Comment-To: header? <SPACE> toggles & <CR> sets.
da: Indsæt automatisk et X-Comment-To:-teksthoved? <MELLEMRUM> skifter og <CR> ændrer.

en: Autoselecting articles (use '%s' to see all unread) ...
da: Automarkerer artikler (brug »%s« for at se alle ulæste) ...

en: Autosubscribing groups...
da: Autoabonnerer på grupper...

en: Average
da: Gennemsnit

en: Bad command. Type '%s' for help.
da: Forkert kommando. Tast »%s« for hjælp.

en: Bad syntax in encoded word used in realname.
da: Ugyldig syntaks i kodet ord brugt i det fulde navn.

en: Base article
da: Baseartikel

en: Base article range
da: Interval for baseartikel

en: Best highlighting
da: Bedste fremhævelse

en: Black
da: Sort

en: Blinking
da: Blinkende

en: Blue
da: Blå

en: Bogus group %s removed.
da: Fejlbehæftet gruppe %s fjernet.

en: Bold
da: Fed

en: Both Subject and References
da: Både emne og referencer

en: Brown
da: Brun

en: Browse URLs in article
da: Gennemse URL'er i artikel

en: CAPABILITIES did not announce READER
da: FUNKTIONER annoncerede ikke LÆSER

en: Cache NNTP overview files locally
da: Lagr NNTP-overbliksfiler lokalt

en: Can't find base article %d
da: Kan ikke finde baseartikel %d

en: Can't get a (fully-qualified) domain-name!
da: Kan ikke indhente et (fuldt gyldigt) domænenavn!

en: Can't get user information (/etc/passwd missing?)
da: Kan ikke indhente brugerinformation (/etc/passwd mangler?)

en: Can't open %s
da: Kan ikke åbne %s

en: Can't open %s. Try %s -r to read news via NNTP.
da: Kan ikke åbne %s. Prøv %s -r for at læse nyheder via NNTP.

en: Can't retrieve %s
da: Kan ikke hente %s

en: Can't run slrnface: Environment variable %s not found.
da: Kan ikke køre slrnface: Miljøvariabel %s ikke fundet.

en: Can't run slrnface: couldn't construct fifo name.
da: Kan ikke køre slrnface: Kunne ikke konstruere fifo-navn.

en: Can't run slrnface: failed to create %s
da: Kan ikke køre slrnface: Kunne ikke oprette %s

en: Can't unlock %s
da: Kan ikke fjerne lås på %s

en: Cancel (delete) or supersede (overwrite) article [%%s]? (%s/%s/%s):
da: Afbryd (slet) eller fortræng (overskriv) artikel [%%s]? (%s/%s/%s):

en: Cancelling article...
da: Fortryder artikel ...

en: Cannot create %s
da: Kan ikke oprette %s

en: Cannot find NNTP server name
da: Kan ikke finde NNTP-servernavn

en: Cannot move into new newsgroups. Subscribe first...
da: Kan ikke gå ind i nye nyhedsgrupper. Abonner først ...

en: Catchup
da: Opsaml

en: Catchup %s...
da: Opsamler %s ...

en: Catchup all groups entered during this session?
da: Opsaml all grupper indtastet i denne session?

en: Catchup group using left key
da: Opsaml gruppe med venstre tast

en: Catchup read groups when quitting
da: Opsaml læste grupper ved afslutning

en: Catchup thread by using left key
da: Opsaml tråde med venstre tast

en: Caughtup
da: Optaget

en: Cc and Bcc
da: Cc og Bcc

en: Character to show deleted articles
da: Tegn til at vise slettede artikler

en: Character to show inrange articles
da: Tegn til at vise artikler i et interval

en: Character to show killed articles
da: Tegn til at vise dræbte artikler

en: Character to show read articles
da: Tegn til at vise læste artikler

en: Character to show readselected arts
da: Tegn brugt til at vise læsevalgte artikler

en: Character to show recent articles
da: Tegn til at vise seneste artikler

en: Character to show returning arts
da: Tegn til at vise returnerende artikler

en: Character to show selected articles
da: Tegn der viser valgte artikler

en: Character to show unread articles
da: Tegn til visning af ulæste artikler

en: Characters used as quote-marks
da: Tegn brugt som anførselstegn

en: Check Prepared Article
da: Kontroller forberedt artikel

en: Checking for new groups...
da: Kontrollerer for nye grupper ...

en: Color Options
da: Farveindstillinger

en: Color for inverse text (background)
da: Farve for inverteret tekst (baggrund)

en: Color for inverse text (foreground)
da: Farve på inverteret tekst (forgrund)

en: Color of =>3 times quoted line
da: Farve på =>3 gange citerede linje

en: Color of actual news header fields
da: Farve på aktuelle nyhedshovedfelter

en: Color of article header lines
da: Farve på artikelhovedlinjer

en: Color of article subject lines
da: Farve på artikelemnelinjer

en: Color of external quotes
da: Farve på eksterne citater

en: Color of help text
da: Farve på hjælpetekst

en: Color of help/mail sign
da: Farve på hjælp-/posttegn

en: Color of highlighted URLs
da: Farve på fremhævede URL'er

en: Color of highlighting with *stars*
da: Farve på fremhævninger med *stjerner*

en: Color of highlighting with -stroke-
da: Farve på fremhævning med -bindestreg-

en: Color of highlighting with /slash/
da: Farve på fremhævninger med /skråstreg/

en: Color of highlighting with _dash_
da: Farve på fremhævning med _streg_

en: Color of mini help menu
da: Farve på minihjælpemenu

en: Color of quoted lines
da: Farve på citerede linjer

en: Color of response counter
da: Farve på svartæller

en: Color of sender (From:)
da: Farver på afsender (From:)

en: Color of signatures
da: Farve på underskrifter

en: Color of status messages
da: Farve på statusbeskeder

en: Color of text lines
da: Farve på tekstlinjer

en: Color of twice quoted line
da: Farve på dobbelt citerede linjer

en: Color of verbatim blocks
da: Farve på verbatimblokke

en: Command failed: %s
da: Kommando mislykkedes: %s

en: Comment (optional)  :
da: Bemærkning (valgfri)  :

en: Comp. q., quote sigs & empty lines
da: Kompr. c., citer underskr. og tomme linjer

en: Compact mltpl., skip lead. & trai.
da: Kompr. fl.tom.linj., udelad for- & efterstil.

en: Compact multiple and skip leading
da: Komprimer flere tomme linjer og udelad foranstillede

en: Compact multiple and skip trailing
da: Komprimer flere tomme linjer og udelag efterstillede

en: Compact multiple between text
da: Komprimer flere tomme linjer mellem tekst

en: Compress quotes
da: Komprimer citattegn

en: Compress quotes, quote empty lines
da: Komprimer citattegn, citer tomme linjer

en: Compress quotes, quote sigs
da: Komprimer citattegn, citer underskr.

en: Confirm before starting non-text viewing program
da: Bekræft før start af visningsprogram for ikke-tekst

en: Connecting to %s:%u...
da: Forbinder til %s:%u ...

en: Connection to news server has timed out. Reconnect?
da: Forbindelsen til nyhedsserveren har fået tidsudløb. Genforbind?

en: Cook article failed, %s is exiting
da: Cook-artikel mislykkedes, %s afslutter

en: Corrupted file %s
da: Korrupt fil %s

en: Couldn't dotlock %s - article not appended!
da: Kunne ikke dotlock %s - artikel er ikke tilføjet!

en: Couldn't lock %s - article not appended!
da: Kunne ikke låse %s - artikel ikke tilføjet!

en: Couldn't open %s for saving
da: Kunne ikke åbne %s til gemning

en: Create local copies of NNTP overview files. <SPACE> toggles & <CR> sets.
da: Opret lokale kopier af NNTP-overbliksfiler. <MELLEMRUM> skifter og <CR> ændrer.

en: Create signature from path/command
da: Opret underskrift fra path/command (sti/kommando)

en: Creating active file for saved groups...
da: Opretter aktiv fil for gemte grupper ...

en: Creating newsrc file...
da: Opretter newsrc-fil ...

en: Date: (ascending)
da: Date: (stigende)

en: Date: (descending)
da: Date: (faldende)

en: Decode German style TeX umlaut codes to ISO. <SPACE> toggles & <CR> sets.
da: Afkod tysk udformning af TeX-umlautkoder til ISO. <MELLEMRUM> skifter og <CR> ændrer.

en: Default
da: Standard

en: Default score to kill articles
da: Pointtal for at dræbe artikler

en: Default score to select articles
da: Pointtal for at vælge artikler

en: Delete post-process files
da: Slet efterbrænderens filer

en: Delete saved files that have been post processed?
da: Slet gemte filer som er blevet efterbehandlet?

en: Delete scope?
da: Slet virkefelt?

en: Deleting temporary files...
da: Sletter midlertidige filer ...

en: Detection of external quotes
da: Detektering af eksterne citationstegn

en: Detection of verbatim blocks
da: Detektering af verbatimblokke

en: Directory to save arts/threads in
da: Mappe til at gemme artikler/tråde i

en: Display "a as Umlaut-a
da: Vis "a som umlaut-a

en: Display Options
da: Vis indstillinger

en: Display properties
    ------------------
da: Vis egenskaber
    --------------

en: Display signatures
da: Vis underskrifter

en: Display signatures. <SPACE> toggles & <CR> sets.
da: Vis underskrifter. <MELLEMRUM> skifter og <CR> ændrer.

en: Display these header fields (or *)
da: Vis disse teksthovedfelter (eller *)

en: Display uue data as an attachment
da: Vis uue-data som en vedhæftning

en: Display uuencoded data as tagged attachments. <SPACE> toggles & <CR> sets.
da: Vis »uuencoded« data som mærkede vedhæftninger. <MELLEMRUM> skifter og <CR> ændrer.

en: Do not display these header fields
da: Vis ikke disse teksthovedfelter

en: Do post processing (e.g. extract attachments) for saved articles.
da: Udfør ikke efterbehandling (f.eks. udtræk vedhæftninger) for gemte artikler.

en: Do you really want to quit without saving your configuration?
da: Ønsker du virkelig at afslutte uden at gemme din konfiguration?

en: Do you really want to quit?
da: Ønsker du at afslutte?

en: Do you want to abort this operation?
da: Ønsker du at afbryde denne handling?

en: Do you want to enable automatic handling of multipart/alternative articles?
da: Ønsker du at aktivere automatisk håndtering af flerdels-/alternative artikler?

en: Do you want to exit tin immediately?
da: Ønsker du øjeblikkeligt at afslutte tin?

en: Do you want to see postponed articles (%d)?
da: Ønsker du at se udsatte artikler (%d)?

en: Do you want to strip unsubscribed groups from .newsrc
da: Ønsker du at fjerne grupper med fjernet abonnement fra .newsrc

en: Domain literal has impossible numeric value.
da: Domæne-literal har umulig numerisk værdi.

en: Domain literal is for private use only and not allowed for global use.
da: Domæne-literal er kun for privat brug og ikke tilladt for global brug.

en: Don't change unless you know what you are doing. <ESC> cancels.
da: Ændr ikke med mindre du ved hvad du laver. <ESC> afbryder.

en: Don't trim article body
da: Beskær ikke artikeltekst

en: Draw -> instead of highlighted bar
da: Tegn -> i stedet for fremhævet bjælke

en: Draw -> or highlighted bar for selection. <SPACE> toggles & <CR> sets.
da: Tegn -> eller fremhævet bjælke for markering. <MELLEMRUM> skifter og <CR> ændrer.

en: Enable detection of external quotes? <SPACE> toggles & <CR> sets.
da: Aktiver detektion af eksternt citationstegn? <MELLEMRUM> skifter og <CR> ændrer.

en: Enable detection of verbatim blocks? <SPACE> toggles & <CR> sets.
da: Aktiver detektion af verbatimblokke? <MELLEMRUM> skifter og <CR> ændrer.

en: Enter %E for editor, %F for filename, %N for line-number, <CR> to set.
da: Indtast %E for redigeringsprogram, %F for filnavn, %N for linjenummer. <CR> ændrer

en: Enter %M for mailer, %S for subject, %T for to, %F for filename, <CR> to set.
da: Indtast %M for postprogram, %S for emne, %T for til, %F for filnavn, <CR> ændrer.

en: Enter Message-ID to go to>
da: Indtast besked-id som der skal gås till>

en: Enter address elements about which you want to be warned. <CR> sets.
da: Indtast adresseelementer som du ønsker at blive advaret om. <CR> ændrer.

en: Enter character to indicate articles in a range. <CR> sets, <ESC> cancels.
da: Indtast tegnet som skal angive artikler i et interval. <CR> ændrer, <ESC> afbryder.

en: Enter character to indicate deleted articles. <CR> sets, <ESC> cancels.
da: Indtast tegnet som skal angive slettede artikler. <CR> ændrer, <ESC> afbryder.

en: Enter character to indicate killed articles. <CR> sets, <ESC> cancels.
da: Indtast tegn til at indikere dræbte artikler. <CR> ændrer, <ESC> afbryder.

en: Enter character to indicate read articles. <CR> sets, <ESC> cancels.
da: Indtast tegn til at angive læste artikler. <CR> ændrer, <ESC> afbryder.

en: Enter character to indicate read selected articles. <CR> sets, <ESC> cancels.
da: Indtast tegnet som skal angive læste valgte artikler. <CR> ændrer, <ESC> afbryder.

en: Enter character to indicate recent articles. <CR> sets, <ESC> cancels.
da: Indtast tegn for at indikere seneste artikler. <CR> ændrer, <ESC> afbryder.

en: Enter character to indicate selected articles. <CR> sets, <ESC> cancels.
da: Indtast tegnet som skal angive valgte artikler. <CR> ændrer, <ESC> afbryder.

en: Enter character to indicate that article will return. <CR> sets, <ESC> cancels.
da: Indtast tegnet som skal angive at artikel vil returnere. <CR> ændrer, <ESC> afbryder.

en: Enter character to indicate unread articles. <CR> sets, <ESC> cancels.
da: Indtast tegnet som skal angive ulæste artikler. <CR> ændrer, <ESC> afbryder.

en: Enter charset name for MIME (e.g. US-ASCII, ISO-8859-1, EUC-KR), <CR> to set.
da: Indtast tegnsætnavn for MIME (f.eks. US-ASCII, ISO-8859-1, EUC-KR), <CR> ændrer.

en: Enter column number to wrap article lines to in the pager. <CR> sets.
da: Indtast kolonnenummer at ombryde artikellinjer i artikelsøgeren. <CR> ændrer.

en: Enter default mail address (and fullname). <CR> sets, <ESC> cancels.
da: Indtast e-postadresse (og fulde navn). <CR> ændrer, >ESC> afbryder.

en: Enter default mail address (and fullname). <CR> sets.
da: Indtast standardpostadresse (og fulde navn). <CR> ændrer.

en: Enter default number of days a filter entry will be valid. <CR> sets.
da: Indtast antal dage en filterpost vil være gyldig. <CR. ændrer.

en: Enter default score to kill articles. <CR> sets.
da: Indtast pointtal for at dræbe artikler. <CR> ændrer.

en: Enter default score to select articles. <CR> sets.
da: Indtast pointtal for at vælge artikler. <CR> ændrer.

en: Enter format string. <CR> sets, <ESC> cancels.
da: Indtast formatstreng. <CR> ændrer, <ESC> afbryder.

en: Enter limit of articles to get>
da: Indtast begrænsning på antal artikler der skal hentes>

en: Enter local charset name (e.g. US-ASCII, ISO-8859-1, EUC-KR), <CR> to set.
da: Indtast lokalt tegnsætnavn (f.ek.s US-ASCII, ISO-8859-1, EUC-KR), <CR> ændrer.

en: Enter maximum number of article to get. <CR> sets.
da: Indtast maksimalt antal artikler at hente. <CR> ændrer.

en: Enter minimal score before an article is marked hot. <CR> sets.
da: Indtast minimumspoint før en artikel markeres som populær. <CR> ændrer.

en: Enter minimal score before an article is marked killed. <CR> sets.
da: Indtast minimumspoint før en artikel markeres som dræbt. <CR> ændrer.

en: Enter name and options for external MIME viewer, --internal for built-in viewer
da: Indtast navn og tilvalg for ekstern MIME-fremviser, --internal for indbygget fremviser

en: Enter name and options for external-inews, --internal for internal inews
da: Indtast navn og indstillinger for external-inews, --internal for interne inews

en: Enter number of days article is considered recent. <CR> sets.
da: Indtast antallet af dage som en artikel ses som ny. <CR> ændrer.

en: Enter number of seconds to wait for a response from the server. <CR> sets.
da: Indtast antallet af sekunder at vente på svar fra serveren. <CR> ændrer.

en: Enter number of seconds until active file will be reread. <CR> sets.
da: Indtast antallet af sekunder før aktiv fil vil blive genlæst. <CR> ændrer.

en: Enter option number>
da: Indtast valgnummer>

en: Enter path/! command/--none to create your default signature. <CR> sets.
da: Indtast path/! command/--none for at oprette din standardunderskrift. <CR> ændrer.

en: Enter pattern [%s]>
da: Indtast mønster [%s]>

en: Enter percentage match required to thread together. <CR> sets.
da: Indtast procentmatch krævet for at lave tråde. <CR> ændrer.

en: Enter range [%s]>
da: Indtast interval [%s]>

en: Enter scope>
da: Indtast virkefelt>

en: Enter score for rule (default=%d):
da: Indtast point for regel (standard=%d):

en: Enter selection pattern [%s]>
da: Indtast markeringsmønster [%s]>

en: Enter shell command [%s]>
da: Indtast skalkommando [%s]>

en: Enter text pattern to filter if Subject: & From: lines are not what you want.
da: Indtast tekstmønter der skal filtreres hvis Subject:- & From:-linjer ikke er hvad du ønsker.

en: Enter the score weight (range 0 < score <= %d)
da: Indtast pointvægt (interval 0 < pointtal <= %d)

en: Enter wildcard subscribe pattern>
da: Indtast abonnementmønster med jokertegn>

en: Enter wildcard unsubscribe pattern>
da: Indtast jokertegnsmønster for framelding af abonnement>

en: Error decoding %s : %s
da: Fejl unde afkodning af %s : %s

en: Error in regex: %s at pos. %d '%s'
da: Fejl i regulært udtryk: %s ved pos. %d »%s«

en: Error in regex: pcre internal error %d
da: Fejl i regulært udtryk: intern fejl i pcre %d

en: Error in regex: study - pcre internal error %s
da: Fejl i regulært udtryk: study - prcre-intern fejl %s

en: Error making backup of %s file. Filesystem full?
da: Fejl under oprettelse af sikkerhedskopi af %s fil. Filsystem fyldt op?

en: Error writing %s file. Filesystem full? File reset to previous state.
da: Kunne ikke skrive %s fil. Filsystem fyldt op? Fil gendannet til tidligere tilstand.

en: Error: Custom format exceeds screen width. Using default "%s".
da: Fejl: Tilpasset format er større end skærmbredde. Bruger standarden »%s«.

en: Error: rename %s to %s
da: Fejl: Omdøb %s til %s

en: Exiting...
da: Afslutter...

en: Expert Options
da: Ekspertindstillinger

en: Expiration time in days for the entered filter. <SPACE> toggles & <CR> sets.
da: Udløbstid i dage for de indtastede filer. <MELLEMRUM> skifter & <CR> ændrer.

en: External inews
da: Eksterne inews

en: Extracting %s...
da: Udpakker %s...

en: FQDN component exceeds maximum allowed length (63 chars).
da: FQDN-komponent overstiger den maksimale tilladte længde (63 karakterer).

en: FQDN component may not start or end with hyphen.
da: FQDN-komponent må ikke starte eller slutte med bindestreg.

en: FQDN component may not start with digit.
da: FQDN-komponent må ikke begynde med tal.

en: Failed to connect to NNTP server %s. Exiting...
da: Kunne ikke forbinde til NNTP-server %s. Afslutter ...

en: File %s does not exist
da: Fil %s eksisterer ikke

en: File %s exists. %s=append, %s=overwrite, %s=quit:
da: Fil %s findes. %s=tilføj, %s=overskriv, %s=afslut:

en: Filename for all mailed articles, <CR> sets, no filename=do not save.
da: Filnavn for alle indsendte artikler, <CR> ændrer, intet filnavn=gem ikke.

en: Filename for all posted articles, <CR> sets, no filename=do not save.
da: Filnavn for alle indsendte artikler, <CR> ændrer, intet filnavn=gem ikke.

en: Filename for posted articles
da: Filnavn for indsendte artikler

en: Filename for saved articles. <CR> sets, <ESC> cancels.
da: Filnavn for gemte artikler. <CR> ændrer, <ESC> afbryder.

en: Filter which articles
da: Filtrer hvilke artikler

en: Filtering Options
da: Filterindstillinger

en: Followup-To: header
da: Followup-To:-teksthoved

en: Force redraw after certain commands
da: Fremtving skærmopdatering efter bestemte kommandoer

en: Format string for display of dates
da: Formatstreng for visning af datoer

en: Format string for group level
da: Formatstreng for gruppeniveau

en: Format string for selection level
da: Formatstreng for udvælgelsesniveau

en: Format string for thread level
da: Formatstreng for trådniveau

en: Forward articles as attachment
da: Videresend artikler som vedhæftninger

en: From: (ascending)
da: From: (stigende)

en: From: (case sensitive)
da: From: (versalfølsom)

en: From: (descending)
da: From: (faldende)

en: From: (ignore case)
da: From: (ikke versalfølsom)

en: From: line (case sensitive)
da: From:-linje (versalfølsom)

en: From: line (ignore case)
da: From:-linje (ignorer versaler)

en: From: line to add to filter file. <SPACE> toggles & <CR> sets.
da: From:-linje der skal tilføjes filterfil. <MELLEMRUM> skifter & <CR> ændrer.

en: Full
da: Fuld

en: Full Name
da: Fulde navn

en: Function for sorting articles
da: Funktion for sortering af artikler

en: Function not available.
da: Funktionen er ikke tilgængelig.

en: Giving up...
da: Giver op...

en: Global scope, operation not allowed
da: Global virkefelt, handling ikke tilladt

en: Go to first unread article in group
da: Gå til den første ulæste artikel i gruppe

en: Go to newsgroup [%s]>
da: Gå til nyhedsgruppe [%s]>

en: Go to the next unread article with
da: Gå til den næste ulæste artikel med

en: Gray
da: Grå

en: Green
da: Grøn

en: Group %.*s ('q' to quit)...
da: Gruppe %.*s (»q« for afslut) ...

en: Group %.*s...
da: Gruppe %.*s ...

en: Group %s is moderated. Continue?
da: Gruppe %s er modereret. Fortsæt?

en: Group %s not found in active file
da: Gruppe %s blev ikke fundet i aktiv fil

en: Group Level Commands
da: Kommandoer for gruppeniveau

en: Group Selection
da: Gruppemarkering

en: Group/thread/article operations
    -------------------------------
da: Gruppe/tråd/artikel-handlinger
    ------------------------------

en: Group: %s
da: Gruppe: %s

en: Groups: %s
da: Grupper: %s

en: Half bright
da: Halv lyssætning

en: Header for filter rule. <CR> sets, <ESC> cancels.
da: Teksthoved for filterregel. <CR> ændrer, <ESC> afbryder.

en: Heap-sort
da: Bunkesortering

en: Highlight Options
da: Fremhævelsesindstillinger

en: Hot %s
da: Populær %s

en: How to treat blank lines
da: Hvordan tomme linjer skal behandles

en: If ON, include User-Agent: header. <SPACE> toggles & <CR> sets.
da: Hvis slået til, så inkluder User-Agent:-teksthoved. <MELLEMRUM> skifter og <CR> ændrer

en: If ON, use transliteration. <SPACE> toggles & <CR> sets.
da: Hvis slået til, så brug transliteration. <MELLEMRUM> skifter & <CR> ændrer.

en: Illegal character in FQDN.
da: Ulovlig karakter i FQDN.

en: Illegal character in localpart of mail address.
da: Ugyldigt tegn i lokal del af e-postadresse.

en: Illegal character in realname.
    Control characters and unencoded 8bit characters > 127 are not allowed.
da: Ugyldigt tegn i det fulde navn.
    Kontroltegn og ukodede 8-bit tegn > 127 er ikke tilladt.

en: Illegal character in realname.
    Encoded words may not contain '!()<>@,;:"\.[]/=' in parameter.
da: Ugyldigt tegn i det fulde navn.
    Kodede ord må ikke indeholde »!()<>@,;:"\.[]/=« i parameter.

en: Illegal character in realname.
    Quoted words may not contain '()<>\'.
da: Ugyldigt tegn i det fulde navn.
    Citerede ord må ikke indeholde »()<>\«.

en: Illegal character in realname.
    Unquoted words may not contain '!()<>@,;:\.[]' in route addresses.
da: Ugyldigt tegn i det fulde navn.
    Ord uden for citationstegn må ikke indeholde »!()<>@,;:\.[]« i ruteadresser.

en: Illegal character in realname.
    Unquoted words may not contain '()<>\' in old-style addresses.
da: Ugyldigt tegn i det fulde navn.
    Ord uden for citationstegn må ikke indeholde »()<>\« i adresser i gammel stil.

en: Illegal domain. Send bug report if your top level domain really exists.
    Use .invalid as top level domain for munged addresses.
da: Ulovligt domæne. Send fejlrapport hvis dit topniveaudomæne rent faktisk
    findes. Brug .invalid som topniveaudomæne for munge'ede adresser.

en: In group and thread level, show author by
da: I gruppe- og trådniveau, vis forfatter efter

en: Insecure permissions of %s (%o)
da: Usikre tilladelser på %s (%o)

en: Insert 'User-Agent:' header
da: Indsæt »User-Agent:«-teksthoved

en: Insert 'X-Comment-To:' header
da: Indsæt »X-Comment-To:«-teksthoved

en: Insert this header when posting. <CR> sets, <ESC> cancels.
da: Indsæt dette teksthoved under indsendelse. <CR> ændrer, <ESC> afbryder.

en: Internal error in GNKSA routine - send bug report.
da: Intern fejl i GNKSA-rutine - indsend fejlrapport.

en: Interval in secs to reread active
da: Interval i sekunder til at genlæse aktive

en: Invalid  From: %s  line. Read the INSTALL file again.
da: Ugyldig Fra: %s-linje. Læs filen INSTALL igen.

en: Invalid  Sender:-header %s
da: Ugyldig Afsender:-teksthoved %s

en: Invalid domain. Send bug report if your top level domain really exists.
    Use .invalid as top level domain for munged addresses.
da: Ugyldigt domæne. Send fejlrapport hvis dit topniveaudomæne rent faktisk
    findes. Brug .invalid som topniveaudomæne for munge'ede adresser.

en: Invalid key definition '%s'
da: Ugyldig nøgledefinition '%s'

en: Invalid keyname '%s'
da: Ugylidg nøglenavn '%s'

en: Invalid multibyte sequence found
da: Ugyldig multibyte-sekvens fundet

en: Invalid range - valid are '0-9.$' e.g. 1-$
da: Ugyldigt interval - '0-9.$' f.eks. 1-$ er gyldige

en: Inverse video disabled
da: Omvendt video deaktiveret

en: Inverse video enabled
da: Omvendt video aktiveret

en: Invocation of your editor
da: Igangsættelse af dit redigeringsprogram

en: Invocation of your mail command
da: Igangsættelse af din postkommando

en: Ispell program
da: Ispellprogram

en: It worked! Should I always use my built in inews from now on?
da: Det virkede! Skal jeg altid brug min bygning i inews fra nu af?

en: Keep all failed articles in ~/dead.articles. <SPACE> toggles & <CR> sets.
da: Bevar alle mislykkedes artikler i ~/dead.articles. <MELLEMRUM> skifter & <CR> ændrer.

en: Keep failed arts in ~/dead.articles
da: Bevar mislykkede artikler i ~/dead.articles

en: Keymap file was upgraded to version %s
da: Nøglekortfil blev opgraderet til version %s

en: Kill Article Menu
da: Dræb artikelmenu

en: Kill From:     [%s] (y/n):
da: Dræb From:     [%s] (j/n):

en: Kill Lines: (</>num):
da: Dræb linjer: (</>num):

en: Kill Subject:  [%s] (y/n):
da: Dræb Subject:  [%s] (j/n):

en: Kill all arts & show with K
da: Dræb al kunst og vis med K

en: Kill all arts and never show
da: Dræb al kunst og vis aldrig

en: Kill filter added
da: Filter for dræb tilføjet

en: Kill only unread arts
da: Dræb kun ulæst kunst

en: Kill pattern scope  :
da: Dræb mønstervirkefelt  :

en: Kill text pattern   :
da: Dræb tekstmønster   :

en: Kill time in days   :
da: Dræb tidspunkt på dagen   :

en: Last
da: Sidste

en: Last posting date (ascending)
da: Sidste indsendingsdato (stigende)

en: Last posting date (descending)
da: Sidste indsendingsdato (faldende)

en: Left angle bracket missing in route address.
da: Venstre vinkelparentes mangler i ruteadresse.

en: Left parenthesis missing in old-style address.
da: Venstre parentes mangler i adresse med ældre stil.

en: Light Blue
da: Lyseblå

en: Light Cyan
da: Lys cyan

en: Light Green
da: Lysegrøn

en: Light Pink
da: Lys pink

en: Light Red
da: Lyserød

en: Light White
da: Lysehvid

en: Linecount of articles to be filtered. < for less, > for more, = for equal.
da: Linjeantal for artikler der skal filtreres. < for mindre, > for mere, = for lig.

en: Lines %s
da: Linjer %s

en: Lines: (ascending)
da: Lines: (stigende)

en: Lines: (descending)
da: Lines: (faldende)

en: List Thread (%d of %d)
da: Vis tråd (%d af %d)

en: List thread using right arrow key
da: Vis tråd via højre piletast

en: MIME binary content viewer
da: Fremviser for MIME-binært indhold

en: MIME encoding in mail messages
da: MIME-kodning i postbeskeder

en: MIME encoding in news messages
da: MIME-kodning i nye beskeder

en: MIME parse error: Start boundary whilst reading headers
da: MIME-fortolkningsfejl: Start grænse mens teksthoveder læses

en: MIME parse error: Unexpected end of %s/%s article
da: MIME-fortolkningsfejl: Uventet afslutning på %s/%s artikel

en: Mail
da: Post

en: Mail BUG REPORT to %s?
da: Send FEJLRAPPORT til %s?

en: Mail address (and fullname)
da: Postadresse (og fulde navn)

en: Mail article(s) to [%.*s]>
da: Send artikel(er) til [%.*s]>

en: Mail bug report...
da: Send fejlrapport ...

en: Mail directory
da: Postmappe

en: Mailbox format
da: Postkasseformat

en: Mailbox to save sent mails
da: Postkasse hvor sendt post gemmes

en: Mailed
da: Sendt

en: Mailing list address
da: Adresse på postliste

en: Mailing log to %s
da: Sender log til %s

en: Mailing to %s...
da: Sender til %s ...

en: Mark
da: Marker

en: Mark all articles as read%s?
da: Marker alle artikler som læst%s?

en: Mark article as read%s?
da: Marker alle artikler som læst%s?

en: Mark group %s as read?
da: Marker gruppe %s som læst?

en: Mark not selected articles read?
da: Marker ikke valgte artikler som læst?

en: Mark saved articles/threads as read
da: Marker gemte artikler/tråde som læst

en: Mark saved articles/threads as read. <SPACE> toggles, <CR> sets, <ESC> cancels.
da: Marker gemte artikler/tråde som læst. <MELLEMRUM> skifter, <CR> ændrer, <ESC> afbryder.

en: Mark thread as read%s?
da: Marker tråd som læst%s

en: Mark with D on selection screen
da: Marker med D på udvælgelsesskærmen

en: Marked %d of %d %s as read
da: Markerede %d af %d %s som læst

en: Marked %d of %d %s as unread
da: Markerede %d af %d %s som ulæste

en: Matching %s groups...
da: Sammenligner %s grupper ...

en: Max
da: Maks.

en: Message-ID: & References: line
da: Message-ID: og References: linje

en: Message-ID: & last Reference
da: Message-ID: og sidste reference

en: Message-ID: entry only
da: Message-ID: kun post

en: Message-ID: line
da: Message-ID: linje

en: Message-ID: line to add to filter file. <SPACE> toggles & <CR> sets.
da: Message-ID: Linje der skal tilføjes til filterfil. <MELLEMRUM> skifter & <CR> ændrer.

en: Miscellaneous
    -------------
da: Diverse
    -------

en: Missing definition for %s
da: Mangler definition for %s

en: Missing localpart of mail address.
da: Mangler lokal del af e-postadresse.

en: Missing part #%d
da: Manglende del #%d

en: Missing parts.
da: Manglende dele.

en: Moving %s...
da: Flytter %s ...

en: Moving around
    -------------
da: Flytter rundt
    -------------

en: Msg-ID: & full References: line
da: Msg-ID: og fulde References: linje

en: Msg-ID: & last References: only
da: Msg-ID: og sidste References: kun

en: Multipart Subject
da: Emne i flere dele

en: NNTP authorization password not found for %s
da: Adgangskode for NNTP-godkendelse blev ikke fundet for %s

en: NNTP connection error. Exiting...
da: NNTP-forbindelsesfejl. Afslutter ...

en: NNTP read timeout in seconds
da: Tidsudløb i sekunder for NNTP-læs

en: New position cannot be a global scope
da: Ny placering kan ikke være et globalt virkefelt

en: Newsgroup does not exist on this server
da: Nyhedsgruppe eksisterer ikke på denne server

en: No
da: Nej

en: No
da: Nej

en: No URLs in this article
da: Ingen URL'er i denne artikel

en: No articles have been posted
da: Ingen artikler er udgivet

en: No articles marked for saving
da: Ingen artikler markeret til gemning

en: No beginning.
da: Ingen begyndelse.

en: No command
da: Ingen kommando

en: No data.
da: Ingen data.

en: No end.
da: Ingen slutning.

en: No filename
da: Intet filnavn

en: No group
da: Ingen gruppe

en: No last message
da: Ingen sidste besked

en: No mail address
da: Ingen e-postadresse

en: No match
da: Intet resultat

en: No more groups
da: Ikke flere grupper

en: No more groups to read
da: Ikke flere grupper der kan læses

en: No newsgroups
da: Ingen nyhedsgrupper

en: No next unread article
da: Ingen næste ulæst artikel

en: No permissions to go into %s
da: Ingen tilladelse til at gå ind i %s

en: No previous expression
da: Ingen tidligere udtryk

en: No previous group
da: Ingen forrige gruppe

en: No previous search, nothing to repeat
da: Ingen tidligere søgning, intet at gentage

en: No previous unread article
da: Ingen forrige ulæst artikel

en: No read permissions for %s
da: Ingen læserettigheder for %s

en: No responses
da: Ingen svar

en: No responses to list in current thread
da: Ingen svar at vise i aktuel tråd

en: No search string
da: Ingen søgestreng

en: No subject
da: Intet emne

en: No unsubscribed groups in newsrc
da: Ingen grupper med fjernet abonnement i newsrc

en: No unsubscribed groups to show
da: Ingen grupper der ikke er tilmeldte at vise

en: No viewer found for %s/%s
da: Ingen fremviser fundet for %s/%s

en: No write permissions for %s
da: Ingen skriverettigheder for %s

en: No. of days a filter entry is valid
da: Antal dage en filterpost er gyldig

en: None
da: Ingen

en: Not a multi-part message
da: Ikke en besked med flere dele

en: Not reading via NNTP.
da: Læser ikke via NNTP.

en: Nothing
da: Intet

en: Nothing special
da: Intet specielt

en: Nothing was saved
da: Intet blev gemt

en: Number of articles to get
da: Antal artikler til hentning

en: Number of lines to scroll in pager
da: Antallet af linjer at rulle i tekstsøgeren

en: ON = case sensitive, OFF = ignore case. <CR> sets, <ESC> cancels.
da: Tændt (ON) = versalfølsom, Slukket (OFF) = ignorer versaler. <CR> ændrer
    <ESC> afbryder.

en: ON = expire, OFF = don't ever expire. <CR> sets, <ESC> cancels.
da: ON = udløb, OFF = udløb aldrig. <CR> ændrer, <ESC> afbryder.

en: One or more lines of comment. <CR> to add a line or proceed if line is empty.
da: En eller flere linjer med kommentarer. <CR> for at tilføje en linje eller fortsætte hvis linjen er tom.

en: Only
da: Kun

en: Open URL in browser
da: Åbn URL i browser

en: Opening %s
da: Åbner %s

en: Operation disabled in no-overwrite mode
da: Handling deaktiveret i tilstanden no-overwrite (ingen-overskrivning)

en: Option not enabled. Recompile with %s.
da: Indstilling ikke slået til. Rekompiler med %s.

en: Option operations
    -----------------
da: Tilvalgshandlinger
    ------------------

en: Options Menu
da: Indstillingsmenu

en: Options Menu Commands
da: Kommandoer for indstillingsmenu

en: Organization: header
da: Organisation:-teksthoved

en: PGP has not been set up (can't open %s)
da: PGP er ikke sat op (kan ikke åbne %s)

en: Page line wrap column
da: Sidelinjens ombrydningskolonne

en: PageDown
da: Side ned (PageDown)

en: PageDown or PageNextUnread
da: Side ned eller Side næste ulæst

en: PageNextUnread
da: Side næste ulæst (PageNextUnread)

en: Parent article has been killed
da: Overartikel er blevet dræbt

en: Parent article is unavailable
da: Overartikel er ikke tilgængelig

en: Path and options for ispell-like spell-checker. <CR> sets, <ESC> cancels.
da: Sti og tilvalg for ispell-lignende stavekontrol. <CR> ændrer, <ESC> afbryder.

en: Percentage Match
da: Procentmatch

en: Pipe
da: Datakanal

en: Pipe to command [%.*s]>
da: Datakanal til kommando [%.*s]>

en: Piping not enabled.
da: Datakanal ikke aktiveret.

en: Piping...
da: Via datakanal ...

en: Please enter a valid character
da: Indtast venligst et gyldigt tegn

en: Please use %.100s instead
da: Brug venligst %.100s i stedet for

en: Position %s in group list (1,2,..,$) [%d]>
da: Position %s i gruppeliste (1,2,..,$) [%d]>

en: Post a followup...
da: Indsend en opfølgning ...

en: Post postponed articles [%%s]? (%s/%s/%s/%s/%s):
da: Send udsatte artikler [%%s]? (%s/%s/%s/%s/%s):

en: Post process saved articles
da: Efterbehandl gemte artikler

en: Post subject [%s]>
da: Send emne [%s]>

en: Post to newsgroup(s) [%s]>
da: Send til nyhedsgruppe(r) [%s]>

en: Post-process %s=no, %s=yes, %s=shar, %s=quit:
da: Efterbehandl %s=nej, %s=ja, %s=shar, %s=afslut:

en: Posted articles history
da: Historik for indsendte artikler

en: Posting article...
da: Sender artikel ...

en: Posting is not allowed to %s
da: Indsendelse er ikke tilladt til %s

en: Posting using external inews failed. Use built in inews instead?
da: Indsendelse via ekstern inews mislykkedes. Brug byg i inews i stedet?

en: Posting/Mailing Options
da: Indsendelses-/postindstillinger

en: Posting: %.*s ...
da: Indsender: %.*s ...

en: Prepend signature with "-- "
da: Foranstil underskrift med "-- "

en: Prepend signature with "-- " on own line. <SPACE> toggles & <CR> sets.
da: Foranstil underskrift med "-- " på egen linje. <MELLEMRUM> skifter & <CR> ændrer.

en: Press <RETURN> to continue...
da: Tast <RETUR> for at fortsætte ...

en: Print
da: Udskriv

en: Print all headers when printing
da: Udskriv alle teksthoveder under udskrivning

en: Printer program with options
da: Printerprogram med indstillinger

en: Printing...
da: Udskriver ...

en: Process only unread articles
da: Behandl kun ulæste artikler

en: Processing mail messages marked for deletion.
da: Behandler postbeskeder markeret for sletning.

en: Processing saved articles marked for deletion.
da: Behandler gemte artikler markeret for sletning.

en: Program that opens URLs
da: Program som åbner adresser (URL'er)

en: Program to run to open URLs, <CR> sets, <ESC> cancels.
da: Program der køres ved åbning af adresser. <CR> ændrer, <ESC> afbryder.

en: Put cursor at first/last unread art in groups. <SPACE> toggles & <CR> sets.
da: Placer markør på første/sidste ulæste artikel i grupper. <MELLEMRUM> skifter og <CR> ændrer.

en: Put the server name in the file %s,
    or set the environment variable NNTPSERVER
da: Placer servernavnet i filen %s,
    eller angiv miljøvariablen NNTPSERVER

en: Quick (1 key) kill filter case
da: Hurtigdræb (1 tast) versaler for filter

en: Quick (1 key) kill filter expire
da: Hurtigdræb (1 tast) filterudløb

en: Quick (1 key) kill filter header
da: Hurtigdræb (1 tast) filterteksthoved

en: Quick (1 key) kill filter scope
da: Hurtigdræb (1 tast) filteromfang

en: Quick (1 key) select filter case
da: Hurtigvælg (1 tast) versaler for filter

en: Quick (1 key) select filter expire
da: Hurtigvælg (1 tast) filterudløb

en: Quick (1 key) select filter header
da: Hurtigvælg (1 tast) filterteksthoved

en: Quick (1 key) select filter scope
da: Hurtigvælg (1 tast) filteromfang

en: Quick-sort
da: Hurtigsortering

en: Quote empty lines
da: Citater tomme linjer

en: Quote line when cross-posting
da: Citer linje ved krydsindsendelse

en: Quote line when following up
da: Citer linje ved opfølgning

en: Quote line when mailing
da: Citer linje ved postleverance

en: Quote signatures
da: Citer underskrifter

en: Quote sigs & empty lines
da: Citer underskrifter og tomme linjer

en: Quoting behavior
da: Citeringsopførsel

en: Read (%s)
da: Læst (%s)

en: Read carefully!
    
      You are about to cancel an article seemingly written by you. This will wipe
      the article from most  news servers  throughout the world,  but there is no
      guarantee that it will work.
    
    This is the article you are about to cancel:
da: Læs omhyggeligt!
    
      Du er ved at fjerne en artikel, som ser ud til at være skrevet af dig selv.
      Det vil fjerne artiklen fra de fleste nyhedsservere, men der er ingen
      garanti for at det vil fungere.
    
    Dette er artiklen, du er ved at fjerne:

en: Reading %s groups...
da: Læser %s grupper ...

en: Reading %sattributes file...
da: Læser %sattributfil ...

en: Reading %sconfig file...
da: Læser %skonfigurationsfil ...

en: Reading ('q' to quit)...
da: Læser ('q' for afslut) ...

en: Reading filter file...
da: Læser filterfil ...

en: Reading groups from active file...
da: Læser grupper fra aktiv fil ...

en: Reading groups from newsrc file...
da: Læser grupper fra newsrc-fil ...

en: Reading input history file...
da: Læser inddatahistorikfil ...

en: Reading mail active file...
da: Læser postaktiv fil ...

en: Reading mailgroups file...
da: Læser postgruppens fil ...

en: Reading newsgroups file...
da: Læser fil med nyhedsgrupper ...

en: Reading newsrc file...
da: Læser newsrc-fil ...

en: Reconnect to server automatically
da: Forbind til serveren igen automatisk

en: Red
da: Rød

en: References
da: Referencer

en: References: line
da: References: linje

en: Regex for begin of a verbatim block
da: Regulært udtryk for begyndelsen på en verbatimblok

en: Regex for end of a verbatim block
da: Regulært udtryk for slutningen på en verbatimblok

en: Regex used to highlight *stars*
da: Regulært udtryk som bruges til at fremhæve *stjerner*

en: Regex used to highlight -strokes-
da: Regulært udtryk som bruges til at fremhæve -strokes-

en: Regex used to highlight /slashes/
da: Regulært udtryk som bruges til at fremhæve /slashes/

en: Regex used to highlight _underline_
da: Regulært udtryk som bruges til at fremhæve _underline_

en: Regex used to show >= 3 times q.l.
da: Regulært udtryk som bruges til at vise >= 3 gange q.l.

en: Regex used to show quoted lines
da: Regulært udtryk som bruges til at vise citerede linjer

en: Regex used to show quotes from external sources
da: Regulært udtryk som bruges til at vise citationer fra eksterne kilder

en: Regex used to show twice quoted l.
da: Regulært udtryk som bruges til at vise dobbeltciterede l.

en: Regex with Subject prefixes
da: Regulært udtryk med emnepræfikser

en: Regex with Subject suffixes
da: Regulært udtryk med emnesuffikser

en: Rejoin current group
da: Tilslut igen til nuværende gruppe

en: Remove bogus groups from newsrc
da: Fjern fejlramte grupper fra newsrc

en: Remove ~/.article after posting
da: Fjern ~/.article efter indsendelse

en: Rename scope>
da: Omdøb virkefelt>

en: Render BiDi
da: Optegn BiDi

en: Reply to author...
da: Svar til forfatter...

en: Repost
da: Gensend

en: Repost article(s) to group(s) [%s]>
da: Gensend artikler til grupper [%s]>

en: Repost or supersede article(s) [%%s]? (%s/%s/%s):
da: Gensend eller fortræng artikler [%%s]? (%s/%s/%s):

en: Reposting article...
da: Genindsender artikel...

en: Rereading %s...
da: Genlæser %s ...

en: Resend last command (%s)
da: Send sidste kommando igen (%s)

en: Reset newsrc?
da: Nulstil newsrc?

en: Responses have been directed to poster. %s=mail, %s=post, %s=quit:
da: Svar er blevet sendt til indsender. %s=post, %s=indsend, %s=afslut:

en: Responses have been directed to the following newsgroups
da: Svar er blevet sendt til de følgende nyhedsgrupper

en: Reverse video
da: Omvendt video

en: Right bracket missing in domain literal.
da: Højre parentes mangler i domæne-literal.

en: Right parenthesis missing in old-style address.
da: Højre parentes mangler i adresse med ældre stil.

en: Rule created by:
da: Regel oprettet af:

en: Save
da: Gem

en: Save '%s' (%s/%s)?
da: Gem »%s« (%s/%s)?

en: Save articles in batch mode (-S)
da: Gem artikler i jobtilstand (-S)

en: Save configuration before continuing?
da: Gem konfiguration før du fortsætter?

en: Save filename for %s/%s is a mailbox. Attachment not saved
da: Gem filnavn for %s/%s i en postkasse. Vedhæftning ikke gemt

en: Save filename>
da: Gem filnavn>

en: Saved
da: Gemt

en: Saved %s...
da: Gemt %s ...

en: Saving...
da: Gemmer ...

en: Saving/Printing Options
da: Gemnings-/udskrivningsindstillinger

en: Scope for the filter rule. <CR> sets, <ESC> cancels.
da: Virkefelt for filterregel. <CR> ændrer, <ESC> afbryder.

en: Scope operations
    ----------------
da: Virkefeltshandlinger
    --------------------

en: Scopes Menu
da: Virkefeltsmenu

en: Scopes Menu Commands
da: Kommandoer for virkefeltsmenu

en: Score (ascending)
da: Point (stigende)

en: Score (descending)
da: Point (faldende)

en: Score limit (kill)
da: Pointbegrænsning (dræb)

en: Score limit (select)
da: Pointbegrænsning (vælg)

en: Score of a thread
da: Bedømmelse for en tråd

en: Search backwards [%s]>
da: Søg baglæns [%s]>

en: Search body [%s]>
da: Søg tekst [%s]>

en: Search forwards [%s]>
da: Søg fremad [%s]>

en: Searching article %d of %d ('q' to abort)...
da: Søger i artikel %d af %d ('q' for at afbryde)...

en: Searching...
da: Søger ...

en: Select From    [%s] (y/n):
da: Vælg fra       [%s] (y/n):

en: Select Lines: (</>num):
da: Vælg linjer: (</>num):

en: Select Subject [%s] (y/n):
da: Vælg emne [%s] (y/n):

en: Select URL>
da: Vælg URL>

en: Select article>
da: Vælg artikel>

en: Select attachment>
da: Vælg vedhæftning>

en: Select group>
da: Vælg gruppe>

en: Select new position>
da: Vælg ny placering>

en: Select option number before text or use arrow keys and <CR>. 'q' to quit.
da: Vælg indstililngsnummer før tekst eller brug piletasterne og <CR>. »q« for at afslutte.

en: Select pattern scope:
da: Vælg mønstervirkefelt:

en: Select scope>
da: Vælg virkefelt>

en: Select text pattern :
da: Vælg tekstmønster   :

en: Select thread>
da: Vælg tråd>

en: Select time in days   :
da: Vælg tid i dage       :

en: Select where text pattern should be applied. <SPACE> toggles & <CR> sets.
da: Vælg hvor tekstmønstre skal bruges. <MELLEMRUM> skifter & <CR> ændrer.

en: Send you a Cc/Bcc automatically
da: Send dig en Cc/Bcc automatisk

en: Server expects authentication.
da: Server forventer godkendelse.

en: Server has non of the groups listed in %s
da: Server har ingen af grupperne vist i %s

en: Server unavailable
da: Server utilgængelig

en: Set Followup-To: header to this group(s). <CR> sets, <ESC> cancels.
da: Sæt Followup-To:-tekshoved for disse grupper. <CR> ændrer, <ESC> afbryder.

en: Shell Command (%s)
da: Skalkommando (%s)

en: Shell archive
da: Skalarkiv

en: Show From (author) fields in group & thread level. <SPACE> toggles & <CR> sets.
da: Vis Fra-felter (forfatter) i gruppe- og trådniveau. <MELLEMRUM> skifter og <CR> ændrer.

en: Show all articles or only unread articles. <SPACE> toggles & <CR> sets.
da: Vis alle artikler eller kun ulæste artikler. <MELLEMRUM> skifter og <CR> ændrer.

en: Show description of each newsgroup
da: Vis beskrivelse af hver nyhedsgruppe

en: Show empty Followup-To in editor
da: Vis tomme Followup-To i redigeringsprogrammet

en: Show mini menu & posting etiquette
da: Vis minimenu og indlægsetikette

en: Show only groups with unread arts
da: Vis kun grupper med ulæst kunst

en: Show only unread articles
da: Vis kun ulæste artikler

en: Show short description for each newsgroup. <SPACE> toggles & <CR> sets.
da: Vis kort beskrivelse for hver nyhedsgruppe. <MELLEMRUM> skifter og <CR> ændrer.

en: Showing subscribed to groups only
da: Viser kun tilmeldte til grupper

en: Showing unread groups only
da: Vis kun ulæste grupper

en: Single component FQDN is not allowed. Add your domain.
da: Enkeltkomponent FQDN er ikke tilladt. Tilføj dit domæne.

en: Skip leading and trailing blank l.
da: Spring indledende og afsluttende tomme linjer over

en: Skip leading blank lines
da: Spring indledende tomme linjer over

en: Skip multipart/alternative parts
da: Udelad multipart/alternative dele

en: Skip trailing blank lines
da: Spring afsluttende tomme linjer over

en: Slrnface abnormally exited, code %d.
da: Slrnface blev unormalt afbrudt, kode %d.

en: Slrnface failed: %s.
da: Slrnface mislykkedes: %s.

en: Sort articles by
da: Sorter artikler efter

en: Sort articles by Subject, From, Date or Score. <SPACE> toggles & <CR> sets.
da: Sorter artikler efter Emne, Fra, Dato eller Bedømmelse. <MELLEMRUM> skifter og <CR> ændrer.

en: Sort threads by
da: Sorter tråde efter

en: Sort threads by Nothing or Score. <SPACE> toggles & <CR> sets.
da: Sorter tråde efter intet eller bedømmelse. <MELLEMRUM> skifter og <CR> ændrer.

en: Space
da: Mellemrum

en: Space separated list of header fields
da: Mellemrumsadskilt liste med teksthovedfelter

en: Spamtrap warning address parts
da: Spamtrap-advarsel for adressedele

en: Standard background color
da: Standardbaggrundsfarve

en: Standard foreground color
da: Standardforgrundsfarve

en: Starting: (%s)
da: Starter: (%s)

en: Storing article for later posting
da: Gemmer artikel for senere indsendelse

en: Strip blanks from ends of lines
da: Fjern tomme tegn fra linjeslutninger

en: Subject
da: Emne

en: Subject: (ascending)
da: Subject: (stigende)

en: Subject: (case sensitive)
da: Subject: (versalfølsom)

en: Subject: (descending)
da: Subject: (faldende)

en: Subject: (ignore case)
da: Subject: (ikke versalfølsom)

en: Subject: line (case sensitive)
da: Subject: linje (versalfølsom)

en: Subject: line (ignore case)
da: Subject: linje (ignorer versaler)

en: Subject: line to add to filter file. <SPACE> toggles & <CR> sets.
da: Subject:-linje der skal tilføjes til filterfil. <MELLEMRUM> skifter & <CR> ændrer.

en: Subscribed to %s
da: har tegnet abonnement på %s

en: Subscribing...
da: Abonnerer ...

en: Supersede article(s) to group(s) [%s]>
da: Fortræng artikler til grupper [%s]>

en: Superseding article ...
da: Fortrænger artikel ...

en: Tagged %s
da: Mærket %s

en: Tagged attachment
da: Mærket vedhæftning

en: TeX2Iso encoded article
da: TeX2Iso-kodet artikel

en: Terminal does not support color
da: Terminal understøtter ikke farver

en: The directory where articles/threads are to be saved in mailbox format.
da: Mappen hvor artikler/tråde skal gemmes i mailbox-format (postkasseformat).

en: The directory where you want articles/threads saved.
da: Mappen hvor du ønsker at artikler/tråde gemmes.

en: The printer program with options that is to be used to print articles/threads.
da: Printerprogrammet med indstillinger som vil blive brugt til at udskrive artikler/tråde.

en: There is no news
da: Der er ingen nyheder

en: This directory is used to create named pipes for communication between
    slrnface and its parent process. It should normally be empty because
    the pipe is deleted right after it has been opened by both processes.
    
    File names generated by slrnface have the form "hostname.pid". It is
    probably an error if they linger here longer than a fraction of a second.
    
    However, if the directory is mounted from an NFS server, you might see
    special files created by your NFS server while slrnface is running.
    Do not try to remove them.
da: Denne mappe bruges til at oprette navngivne datakanaler for kommunikation
    mellem slrnface og dens overproces. Den skal normalt være tom, da datakanalen
    slettes lige efter, at den er blevet åbnet af begge processer.
    
    Filnavne oprettet af slrnface har formen »hostname.pid«. Det er sandsynligvis
    en fejl, hvis de findes i længere tid end et splitsekund.
    
    Hvis mappen er monteret fra en NFS-server, så kan du måske se specielle filer
    oprettet af din NFS-server, mens slrnface kører.
    Prøv ikke at fjerne dem.

en: This is a repost of the following article:
da: Dette er en gentagelse af den følgende artikel:

en: This message has been composed in the 'multipart/mixed' MIME-format. If you
    are reading this prefix, your mail reader probably has not yet been modified
    to understand the new format, and some of what follows may look strange.
da: Denne besked er blevet opbygget i MIME-formatet multipart/mixed. Hvis du
    læser denne præfiks, så er din postlæser sandsynligvis endnu ikke blevet
    ændret til at forstå dette nye format, og noget af det følgende kan se
    mærkeligt ud.

en: Thread
da: Tråd

en: Thread %4s of %4s
da: Tråd %4s af %4s

en: Thread (%.*s)
da: Tråd (%.*s)

en: Thread Level Commands
da: Kommandoer på trådniveau

en: Thread articles by
da: Trådopdel artikler efter

en: Thread deselected
da: Tråd fravalgt

en: Thread percentage match
da: Trådprocentmatch

en: Thread selected
da: Tråd valgt

en: Threading articles...
da: Opdeler artikler i tråde ...

en: Tin will use local index files instead.
da: Tin vil i steden for anvende lokale indeksfiler.

en: Toggled German TeX encoding %s
da: Skiftede tysk TeX-kodning %s

en: Toggled rot13 encoding
da: Skiftede rot13-kodning

en: Toggled tab-width to %d
da: Skiftede indryksbredde til %d

en: Toggled word highlighting %s
da: Skiftede ordfremhævelse %s

en: Top Level Commands
da: Kommandoer for topniveau

en: Try and save newsrc file again?
da: Forsøg at gemme newsrc-fil igen?

en: Try cache_overview_files to speed up things.
da: Prøv cache_overview_files for at øge hastigheden.

en: Trying %s
da: Forsøger %s

en: URL Menu
da: URL-menu

en: URL Menu Commands
da: Kommandoer for URL-menu

en: URL highlighting in message body
da: Adressefremhævelse i beskedens tekstområde

en: URL operations
    --------------
da: URL-handlinger
    --------------

en: Underline
da: Understregning

en: Unicode normalization form
da: Form for Unicodenormalisering

en: Unknown display level
da: Ukendt visningsniveau

en: Unknown domain. Send bug report if your top level domain really exists.
    Use .invalid as top level domain for munged addresses.
da: Ukendt domæne. Send fejlrapport hvis dit topniveaudomæne rent faktisk
    findes. Brug .invalid som topniveaudomæne for munge'ede adresser.

en: Unknown error.
da: Ukendt fejl.

en: Unlimited
da: Ubegrænset

en: Unreachable?
da: Kan ikke nås?

en: Unrecognized attribute: %s
da: Attribut ikke genkendt: %s

en: Unsubscribed from %s
da: Abonnement frameldt fra %s

en: Unsubscribing...
da: Framelder abonnement ...

en: Untagged %s
da: Uden mærke %s

en: Untagged attachment
da: Vedhæftning uden mærke

en: Unthreading articles...
da: Fjerner trådopsætning fra artikler ...

en: Updated
da: Opdateret

en: Updating
da: Opdaterer

en: Use 8bit characters in mail headers
da: Brug 8-bit tegn i posthoveder

en: Use 8bit characters in news headers
da: Brug 8-bit tegn i nyhedshoveder

en: Use ANSI color
da: Brug ANSI-farve

en: Use MIME display program for this message?
da: Anvend MIME-visningsprogram for denne besked?

en: Use UTF-8 graphics (thread tree etc.)
da: Brug UTF-8-grafik (trådtræ etc.)

en: Use interactive mail reader
da: Brug interaktiv postlæser

en: Use inverse video for page headers
da: Brug omvendt video for sideteksthoveder

en: Use mouse in xterm
da: Anvend mus i xterm

en: Use scroll keys on keypad
da: Brug rultaster på numerisk tastatur

en: Use slrnface to show ''X-Face:''s
da: Brug slmface for at vise ''X-face:''s

en: Useless combination %s and %s. Ignoring %s.
da: Nytteløs kombination %s og %s. Ignorerer %s.

en: Value of the Organization: header. <CR> sets, <ESC> cancels.
da: Værdi for Organisation:-teksthoved. <CR> ændrer, <ESC> afbryder.

en: View '%s' (%s/%s)?
da: Vis »%s« (%s/%s)?

en: View post-processed files
da: Vis efterbehandlede filer

en: View/pipe/save multimedia attachments
da: Vis/send/gem multimedievedhæftninger

en: WILDMAT for normal wildcards, REGEX for full regular expression matching.
da: WILDMAT for normale jokertegn, REGEX for fuld regulær udtryksmatch.

en: Warning: No newsgroups were written to your newsrc file. Save aborted.
da: Advarsel: Ingen nyhedsgrupper blev skrevet til din newsrc-fil. Afbrudt.

en: Warning: Only %d out of %d articles were saved
da: Advarsel: Kun %d ud af %d artikler blev gemt

en: Warning: this mail address may contain a spamtrap. %s=continue, %s=abort?
da: Advarsel: Denne postadresse kan indeholde en spamfælde. %s=continue, %s=abort?

en: When group is a mailing list, send responses to this email address.
da: Når gruppe er en postliste, så send svar til denne e-postadresse.

en: Which MIME types will be saved
da: Hvilke MIME-typer vil blive gemt

en: Which actions require confirmation
da: Hvilke-handliger kræver bekræftelse

en: White
da: Hvis

en: Wildcard matching
da: Jokertegnmatch

en: Word highlighting in message body
da: Ordfremhævelse i beskedens tekstområde

en: Wrap around threads on next unread
da: Medtag tråde i næste ulæste

en: Writing attributes file...
da: Skriver attributfil ...

en: X-Conversion-Note: multipart/alternative contents have been removed.
      To get the whole article, turn alternative handling OFF in the Option Menu
da: X-Conversion-Note: multipart/alternative-indhold er blevet fjernet.
      For at hente hele artiklen, skal alternativ håndtering deaktiveres (angives
      som OFF) i indstillingsmenuen

en: Yellow
da: Gul

en: Yes
da: Ja

en: Yes
da: Ja

en: You are not subscribed to this group
da: Du er ikke abonnent på denne gruppe

en: You have mail
da: Du har post

en: You have tagged articles in this group - catchup anyway?
da: Du har mærket artikler i denne gruppe - opsaml alligevel?

en: You have tagged articles in this group - quit anyway?
da: Du har mærkede artikler i denne gruppe - afslut alligevel?

en: Your server does not have Xref: in its NOV-files.
da: Din server har ikke Xref: i sine NOV-filer.

en: Your server does not have Xref: in its XOVER information.
da: Din server har ikke Xref: I sin XOVER-information.

en: Your server does not have Xref: in its XOVER information.
    Tin will try to use XHDR XREF instead (slows down things a bit).
da: Din server har ikke Xref: i sin XOVER-information.
    Tin vil forsøge at bruge XHDR XREF i stedet (gør tingene en smule langsommere.

en: Your server does not support the NNTP XOVER or OVER command.
da: Din server understøtter ikke kommandoerne NNTP XOVER eller OVER.

en: Zero length FQDN component not allowed.
da: FQDN-komponent uden længde er ikke tilladt.

en: Zero length localpart component not allowed.
da: Localpart-komponent med nullængde er ikke tilladt.

en: [- Unavailable -]
da: [- Utilgængelig -]

en: add new scope
da: tilføj nyt virkefelt

en: all
da: alle

en: article
da: artikel

en: articles
da: artikler

en: attribute with no scope: %s
da: attribut uden virkefelt: %s

en: auto-select (hot) an article via a menu
da: vælg automatisk (populær) en artikel via en menu

en: bytes
da: byte

en: c)reate it, use a)lternative name, use d)efault .newsrc, q)uit tin:
da: opret (c) den, brug et alternativt (a) navn, brug standarden (d) .newsrc, afslut (q) tin:

en: cancel (delete) or supersede (overwrite) current article
da: afbryd (slet) eller fortræng (oveskriv) aktuel artikel

en: choose first URL in list
da: vælg første URL i listen

en: choose first article in list
da: vælg første artikel i listen

en: choose first attachment in list
da: vælg første vedhæftning i listen

en: choose first attribute in list
da: vælg første attribut i listen

en: choose first group in list
da: vælg første gruppe i listen

en: choose first option in list
da: vælg første indstilling i listen

en: choose first scope in list
da: vælg første virkefelt i listen

en: choose first thread in list
da: vælg første tråd i listen

en: choose group by name
da: vælg gruppe efter navn

en: choose last URL in list
da: vælg sidste URL i listen

en: choose last article in list
da: vælg sidste artikel i listen

en: choose last attachment in list
da: vælg sidste vedhæftning i listen

en: choose last attribute in list
da: vælg sidste attribut i listen

en: choose last group in list
da: vælg sidste gruppe i listen

en: choose last option in list
da: vælg sidste indstilling i listen

en: choose last scope in list
da: vælg sidste virkefelt i listen

en: choose last thread in list
da: vælg sidste tråd i listen

en: choose next group with unread news
da: vælg næste gruppe med ulæste nyheder

en: choose range of articles to be affected by next command
da: vælg interval af artikler som påvirkes af næste kommando

en: choose range of groups to be affected by next command
da: vælg omfanget af grupper der påvirkes af næste kommando

en: commands
da: kommandoer

en: commands & quit
da: kommandoer og afslut

en: commands & quit & select
da: kommandoer og afslut og vælg

en: commands & select
da: kommandoer og vælg

en: couldn't expand %s
da: kunne ikke udvide %s

en: cycle the display of authors email address, real name, both or neither
da: løb igennem visningen af forfatters e-postadresse, fulde navn, begge eller ingen

en: cycle through threading options available
da: gennemløb de tilgængelige valgmuligheder for trådning

en: delete scope
da: slet virkefelt

en: display first article in current thread
da: vis første artikel i aktuel tråd

en: display first article in next thread
da: vis første artikel i næste tråd

en: display first page of article
da: vis første side på artikel

en: display last article in current thread
da: vis sidste artikel i aktuel tråd

en: display last article viewed
da: vis den sidst viste artikel

en: display last page of article
da: vis sidste side på artikel

en: display next article
da: vis næste artikel

en: display next group
da: vis næste gruppe

en: display next unread article
da: vis næste ulæste artikel

en: display previous article
da: vis forrige artikel

en: display previous group
da: vis forrige gruppe

en: display previous unread article
da: vis forrige ulæste artikel

en: down one line
da: en linje ned

en: down one page
da: en side ned

en: edit article (mail-groups only)
da: rediger artikel (kun postgrupper)

en: edit attributes file
da: rediger attributfil

en: edit filter file
da: rediger filterfil

en: error
da: fejl

en: errors
da: fejl

en: escape from command prompt
da: undvig fra kommandoprompt

en: get help
da: få hjælp

en: go to article chosen by Message-ID
da: gå til artikel valgt efter besked-id

en: go to the article that this one followed up
da: gå til den artikel som den her fulgte op på

en: group
da: gruppe

en: groups
da: grupper

en: kill an article via a menu
da: dræb en artikel via en menu

en: leaving external mail-reader
da: forlader ekstern postlæser

en: list articles posted by you (from posted file)
da: vis artikler sendt af dig (fra sendtfil)

en: list articles within current thread (bring up Thread sub-menu)
da: vis artikler indenfor aktuel tråd (hent undertrådsmenuen frem)

en: list groups which an article has been posted to (by Message-ID)
da: vis grupper som en artikel er blevet indsendt til (efter besked-id)

en: mail article/thread/hot/pattern/tagged articles to someone
da: send artikel/tråd/populær/mønster/mærkede artikler til nogen

en: mailbox
da: postkasse

en: mark all articles as read and enter next group with unread articles
da: marker alle artikler som læst og gå videre til næste gruppe med ulæste artikler

en: mark all articles as read and return to group selection menu
da: marker alle artikler som læst og returner til gruppeudvælgelsesmenu

en: mark all articles in chosen group unread
da: marker alle artikler i valgt gruppe som ulæste

en: mark all articles in group as read
da: marker alle artikler i gruppe som læst

en: mark all articles in group as read and move to next unread group
da: marker alle artikler i gruppe som læst og flyt til næste ulæste gruppe

en: mark art, range or tagged arts as read; move crsr to next unread art
da: marker artikel, interval eller mærkede artikler som læst; flyt markør til næste ulæste artikel

en: mark article as unread
da: marker artikel som ulæst

en: mark article, range or tagged articles as unread
da: marker artikel, interval eller mærkede tråde som ulæste

en: mark current thread as unread
da: marker aktuel tråd som ulæst

en: mark current thread, range or tagged threads as read
da: marker aktuel tråd, interval eller mærkede tråde som læst

en: mark current thread, range or tagged threads as unread
da: marker aktuel tråd, interval eller mærkede tråde som ulæste

en: mark current/range/selected/pattern/tagged as read after prompting
da: marker aktuel/interval/valgte/mønster/mærkede som læst efter anmodning

en: mark current/range/selected/pattern/tagged as unread after prompting
da: marker aktuel/interval/valgte/mønster/mærkede som ulæste efter anmodning

en: mark rest of thread as read and advance to next unread
da: marker resten af tråden som læst og fortsæt til næste ulæst

en: mark thread as read and enter next unread thread or group
da: marker tråd som læst og gå til næste ulæste tråd eller gruppe

en: mark thread as read and return to group index page
da: marker tråd som læst og returner til gruppeindeksside

en: menu of configurable options
da: menu med konfigurerbare indstillinger

en: move chosen group within list
da: flyt valgt gruppe indenfor listen

en: move scope
da: flyt virkefelt

en: newsgroup
da: nyhedsgruppe

en: newsgroups
da: nyhedsgrupper

en: newsrc file saved successfully.
da: newsrc-fil blev gemt.

en: none
da: ingen

en: output article/thread/hot/pattern/tagged articles to printer
da: send artikel/tråd/populær artikel/mønster/mærkede artikler til printer

en: perform PGP operations on article
da: udfør PGP-handlinger på artikel

en: pipe article/thread/hot/pattern/tagged articles into command
da: send artikel/tråd/populær artikel/mønster/mærkede artikler til kommando

en: pipe attachment into command
da: send (via datakanal) vedhæftelse til kommando

en: pipe raw attachment into command
da: send (via datakanal) rå vedhæftelse til kommando

en: post (write) article to current group
da: send (skriv) artikel til aktuel gruppe

en: post followup (don't copy text) to current article
da: send opfølgning (kopier ikke tekst) til aktuel artikel

en: post followup to current article
da: send opfølgning til aktuel artikel

en: post followup to current article quoting complete headers
da: send opfølgning til aktuel artikel med citat for hele hoveder

en: post postponed articles
da: send udskudte artikler

en: quickly auto-select (hot) an article using defaults
da: autovælg hurtigt (populær) en artikel som bruger standarder

en: quickly kill an article using defaults
da: dræb hurtigt en artikel som bruger standarder

en: quit
da: afslut

en: quit & select
da: afslut og vælg

en: quit tin immediately
da: afslut tin øjbelikkeligt

en: quit without saving configuration changes
da: afslut uden at gemme konfigurationsændringer

en: read chosen article
da: læs valgt artikel

en: read chosen group
da: læs valgt gruppe

en: reading from local spool
da: læser fra lokal kø

en: redraw page
da: genskriv side

en: rename scope
da: omdøb virkefelt

en: repeat last search
da: gentag sidste søgning

en: reply through mail (don't copy text) to author
da: svar via e-post (kopier ikke tekst) til forfatter

en: reply through mail to author
da: svar via e-post til forfatter

en: reply through mail to author quoting complete headers
da: svar via e-post til forfatter med citering af hele hoveder

en: report bug or comment via mail to %s
da: rapporter fejl eller giv en kommentar via e-post til %s

en: repost chosen article to another group
da: gensend valgt artikel til anden gruppe

en: reread active file to check for any new news
da: genlæste aktiv fil for at tjekke for nye nyheder

en: reset .newsrc (all available articles in groups marked unread)
da: nulstil .newsrc (alle tilgængelige artikler i grupper markeret ulæst)

en: reset attribute to a default value
da: nulstil attribut til en standardværdi

en: return to group selection level
da: returner til gruppeudvælgelsesniveau

en: return to previous menu
da: returner til forrige menu

en: reverse tagging on all attachments (toggle)
da: vend mærke om for alle vedhæftninger (skift)

en: save article/thread/hot/pattern/tagged articles to file
da: gem artikel/tråd/populær/mønster/mærkede artikler til fil

en: save attachment to disk
da: gem vedhæftninger til disk

en: save marked articles automatically without user prompts
da: gem automatisk markerede artikler uden brugerindgreb

en: savefile
da: gemt fil

en: screen is too small, %s is exiting
da: skærmen er for lille, %s afslutter

en: scroll the screen one line down
da: rul skærmen en linje ned

en: scroll the screen one line up
da: rul skærmen en linje op

en: search all articles for a given string (this may take some time)
da: søg i alle artikler efter en angivet streng (dette kan tage lang tid)

en: search backwards for a group name
da: søg baglæns efter et gruppenavn

en: search backwards for an attribute
da: søg baglæns efter en attribut

en: search backwards for an option
da: søg baglæns efter en indstilling

en: search backwards within this article
da: søg baglæns indenfor denne artikel

en: search for URLs backwards
da: søg efter URL'er baglæns

en: search for URLs forwards
da: søg efter URL'er fremad

en: search for articles by Subject line backwards
da: søg efter artikler baglæns per emnelinje

en: search for articles by Subject line forwards
da: søg efter artikler forlæns per emnelinje

en: search for articles by author backwards
da: søg efter artikler baglæns efter forfatter

en: search for articles by author forwards
da: søg efter artikler fremad efter forfatter

en: search for attachments backwards
da: søg efter vedhæftninger baglæns

en: search for attachments forwards
da: søg efter vedhæftninger fremad

en: search forwards for a group name
da: søg fremad efter et gruppenavn

en: search forwards for an attribute
da: søg fremad efter en attribut

en: search forwards for an option
da: søg fremad efter en indstilling

en: search forwards within this article
da: søg fremad idenfor denne artikel

en: select
da: vælg

en: select attribute
da: vælg attribut

en: select group (make "hot")
da: vælg gruppe (gør »populær«)

en: select option
da: vælg indstilling

en: select scope
da: vælg virkefelt

en: select thread
da: vælg tråd

en: select threads if at least one unread article is selected
da: vælg tråde hvis mindst en ulæst artikel er valgt

en: select threads that match user specified pattern
da: vælg tråde som svarer til brugerangivet mønster

en: servers active-file
da: servers active-fil

en: show article in raw-mode (including all headers)
da: vis artikel i rawtilstand (inklusiv alle hoveder)

en: show version information
da: vis versioninformation

en: skip next block of included text
da: udelad næste blok med inkluderet tekst

en: sort the list of groups
da: sorter gruppelisten

en: start scopes menu
da: start virkefeltmenu

en: subscribe to chosen group
da: abonner på valgt gruppe

en: subscribe to groups that match pattern
da: abonner på grupper som stemmer overens med mønster

en: subscribed to %d groups
da: har tegnet abonnement på %d grupper

en: tag attachment
da: mærk vedhæftning

en: tag attachments that match user specified pattern
da: vælg vedhæftninger som svarer til brugerangivet mønster

en: tag current article for reposting/mailing/piping/printing/saving
da: mærk aktuel artikel til gensending/postudsendelse/piping/udskrivning/gemning

en: thread
da: tråd

en: toggle German TeX style decoding for current article
da: skift tysk TeX-stilafkodning for nuværende artikel

en: toggle ROT-13 (basic decode) for current article
da: slå ROT-13 (basisafkodning) for aktuel artikel til/fra

en: toggle all selections (all articles)
da: slå alle valg (alle artikler) til/fra

en: toggle back to options menu when invoked from there
da: skift tilbage til indstillingsmenu når startet fra her til/fra

en: toggle color
da: slå farve til/fra

en: toggle display of all headers
da: slå visning af alle teksthoveder til/fra

en: toggle display of all/selected articles
da: slå visning af alle/valgte artikler til/fra

en: toggle display of all/unread articles
da: slå visning af alle/ulæste artikler til/fra

en: toggle display of group name only or group name plus description
da: slå visning kun af gruppenavn eller gruppenavn plus beskrivelse til/fra

en: toggle display of sections hidden by a form-feed (^L) on/off
da: slå visning af afsnit skjult af en form-feed (^L) til/fra

en: toggle display of uuencoded sections
da: skift visning af uuencoded-afsnit

en: toggle display to show all/subscribed groups
da: slå visning af vis alle/abonnerede grupper til/fra

en: toggle display to show all/unread subscribed groups
da: slå visning af vis alle/ulæste abonnerede grupper til/fra

en: toggle info message in last line (URL)
da: slå infobesked i sidste linje til/fra (URL)

en: toggle info message in last line (name/description of attachment)
da: slå infobesked i sidste linje til/fra (navn/beskrivelse af vedhæftning)

en: toggle info message in last line (subject/description)
da: slå infobesked i sidste linje til/fra (emne/beskrivelse)

en: toggle inverse video
da: slå omvendt video til/fra

en: toggle limit number of articles to get, and reload
da: slå maks. antal artikler som hentes til/fra, og genindlæs

en: toggle selection of thread
da: slå valg af tråd til/fra

en: toggle tabwidth 4 <-> 8
da: slå indrykningsbredde 4 <-> 8 til/fra

en: toggle to attributes menu
da: slå attributmenu til/fra

en: toggle word highlighting on/off
da: slå ordfremhævelse til/fra

en: unchanged
da: uændret

en: undo all selections (all articles)
da: fortryd alle markeringer (alle artikler)

en: unread
da: ulæste

en: unsubscribe from chosen group
da: fjern abonnement fra valgt gruppe

en: unsubscribe from groups that match pattern
da: fjern abonnement fra grupper som matcher mønster

en: unsubscribed from %d groups
da: frameldte abonnement fra %d grupper

en: untag all tagged attachments
da: fjern alle mærkede vedhæftninger

en: untag all tagged threads
da: fjerne mærke på alle mærkede tråde

en: up one line
da: en linje op

en: up one page
da: en side ned

en: use a)lternative name, use d)efault .newsrc, q)uit tin:
da: brug alternativt (a) navn, brug standarden (d) .newsrc, afslut (a) tin:

en: view attachment
da: vis vedhæftning
